Brici so se ob letošnji pozebi oddahnili, da ni oplazila njihovih cvetočih češenj. Vendar le do nedavnega dežja. Ta je kmetom, ki niso pobrali zgodnjih sort, odnesel tudi polovico pridelka. Tudi nekatere poznejše sorte so imele neugodne pogoje za rast, tako da bo letošnji pridelek močno okleščen.
Če je bila lani v Brdih nadpovprečna letina češenj, letos ni tako. Radovan Jelina iz združenja briških sadjarjev je povedal, da je dež zgodnji sorti povzročil veliko škode: "V zadnjih 14 dneh je padlo kar precej dežja, 150 mililitrov na kvadratni meter. To je zajeten zalogaj, ki na češnje ni dobro vplival. Zato so vse zgodnje sorte, ki niso bile pobrane, 'spokale' in zgnile. Pridelek je oklestilo do 50 in več odstotkov."
Tudi poznejšim sortam vreme ni prizaneslo, pove Jelina: "Ko je češnja odcvetela, se je pokazalo, da bo izpad na poznejših sortah tudi precej velik. To govorim za sorte napoleonke, ki jih je v Brdih največ."
Poleg manjše količine pa briške kmete že dalj časa jezi početje nekaterih domačinov. Na približno desetih kmetijah s češnjami prekupčujejo tako, da jih kupujejo na velikih italijanskih ali španskih tržnicah ter jih v Sloveniji prodajajo za briške.
"Mi poznamo te ljudi, tudi inšpekcija pozna te ljudi, samo nima nobenega ukrepa. Tudi na ministrstvu smo bili in izpostavili problem. Obljubili so nam, da ga bodo nekako rešili. Dali smo pobudo, da bi ob cestah prodajali samo kmetje, določen odstotek teh prekupčevalcev bi se tako izločil. Na Hrvaškem so ta ukrep sprejeli in se je dobro prijel."
Čeprav je v Brdih količinsko slaba letina, pa pridelovalci zatrjujejo, da je kakovostnejša. Briške češnje letos prodajajo po pet evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje