Piranski občinski redarji so pred tremi leti začeli zaračunavati sodno takso vsakemu, ki ni plačal parkirnine. Foto: Claudio Del Giusto (Društvo Aeroklub OLCP)
Piranski občinski redarji so pred tremi leti začeli zaračunavati sodno takso vsakemu, ki ni plačal parkirnine. Foto: Claudio Del Giusto (Društvo Aeroklub OLCP)

Mesec in pol po prejeti kazni za napačno parkiranje poleti 2013 je Pirančanka prejela obvestilo o prekršku, v katerem jo je občinski inšpektorat pozval, da lahko pojasni dejstva in okoliščine prekrška. Ker je prekršek priznavala in se ji je zdelo nepotrebno kar koli izjavljati, tega ni storila, ampak je preprosto čakala položnico za plačilo kazni.

Oktobra 2013 je prejela odločbo o prekršku piranskega urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo, s katero so ji naložili plačilo 40 evrov kazni in 40 evrov sodne takse. Kazen je plačala, takse pa ne, ker meni, da jo občinski inšpektorat zaračunava nezakonito. Na odločbo se je pritožila. Sredi letošnjega aprila je o pritožbi odločalo piransko okrajno sodišče in razsodilo, da ima kršiteljica prav.

Sodnica Irma Surina Kostovič je po pisanju Primorskih novic ugotovila, da je pritožba utemeljena, in sporno odločbo o prekršku odpravila. V sodbi je pojasnila, da se po zakonu o prekrških postopek konča s plačilom kazni, pred izdajo plačilnega naloga pa mora inšpekcija omogočiti kršitelju, da se izreče o prekršku. Po zakonu lahko prekrškovni organ (inšpekcija) kršitelju naloži tudi plačilo stroškov postopka, ne pa tudi sodne takse.

Piranski občinski redarji so pred tremi leti začeli zaračunavati sodno takso vsakemu, ki ni plačal parkirnine. Piranski župan Peter Bossman je sicer omogočil, da kršiteljem, ki kazen plačajo takoj, namesto sporne takse zaračunajo le 12 evrov nadomestila oziroma stroškov postopka.

Na Občini Piran so potrdili, da so seznanjeni s sodbo in so se nanjo že pritožili, do odločitve višjega sodišča pa zadeve ne želijo komentirati.