Ljudje v Prekmurju se ne želijo izpostavljati, saj se bojijo, da bi jim to lahko prineslo slabšo zdravstveno oskrbo, ko jo bodo potrebovali. Foto: BoBo
Ljudje v Prekmurju se ne želijo izpostavljati, saj se bojijo, da bi jim to lahko prineslo slabšo zdravstveno oskrbo, ko jo bodo potrebovali. Foto: BoBo

Raj je pojasnil, da je že v preteklem mandatu s pripombami na predloge zakonov in podzakonskih predpisov sodeloval v zakonodajnem postopku in javnih razpravah, nazadnje prav pri zakonu o pacientovih pravicah, ki je v vladni proceduri, zastopniki pa so predlagali spremembe za izboljšanje stanja na tem področju.

V prejšnjem mandatu je ugotavljal, da je tematika bolnikovih pravic, ki jo je uveljavil zakon o pacientovih pravicah iz leta 2008, precej slabo poznana, zato je zainteresiranim društvom, medijem in izvajalcem zdravstvenih storitev podrobneje predstavljal zakon ter pravice in obveznosti.

Strah pred revanšizmom
V skladu s tem ga je na začetku mandata letno obiskalo okoli 400, na koncu pa že približno 500 bolnikov. "Razlogi so bili različni, od tega, da se ne morejo naročiti na pregled, do smrtnih primerov, pri katerih so svojci menili, da je smrt nastopila zaradi neustreznega zdravljenja. Največ zadev se na splošno nanaša na problematiko čakalnih vrst, pri katerih smo v naši regiji zaznali tudi svojevrsten rekord, kar 9,5-letno čakalno dobo pri ortodontskih storitvah za mladino, ki pa se je tudi zaradi vlaganja pritožb in opozarjanja na to ekstremnost že bistveno popravila, a še vedno ni v okvirih ustrezne čakalne dobe," je pojasnil Raj.

Po njegovih izkušnjah problematika v Pomurju ne odstopa bistveno od drugih regij, opazil pa je posebnost, ko so ga številni bolniki seznanili s težavo, a obenem povedali, da ne želijo izpostavljanja osebnih podatkov, pa tudi pooblastila za začetek postopka, ki je pogoj, mu niso želeli dati, saj so se bali, da bi kdaj potrebovali zdravniško pomoč in ne bi bili primerno obravnavani.

Svoje delo Raj ocenjuje kot uspešno, v prihodnje pa si želi sprememb predvsem pri sistemskih rešitvah, čakalnih dobah, neupravičenem preusmerjanju bolnikov iz javnega v zasebno zdravstvo, neuporabi določenih naprav ali zdravil, saj bodo potrebne korenite spremembe, sicer bo nastal kolaps.