Na Dolenjskem in v Beli krajini je bilo ob koncu minulega leta brezposelnih nekaj manj kot pet tisoč ljudi. Čeprav podatki kažejo, da se je brezposelnost v zadnjem letu dni zmanjšala za petino, pa je zastrašujoče, da se povečuje delež dolgotrajno brezposelnih. Po podatkih novomeškega območnega Zavoda za zaposlovanje je že 59 odstotkov vseh iskalcev dela dolgotrajno brezposelnih. Direktorica območne službe Tatjana Muhič razloži, da so to ljudje, ki so iz različnih vzrokov teže zaposljivi, med njimi je največ starejših od 50 let. Prebivalstvo se stara in veliko brezposelnih ima zdravstvene omejitve. 29 odstotkov trajno brezposelnih Dolenjcev in Belokranjcev ima status invalida.
Ali je človek po 50. letu še primeren za delo v proizvodnji?
Zdravnica Alenka Simonič, direktorica novomeškega Zdravstvenega doma, predlaga večplastno obravnavo starejših brezposelnih in opozori, da enolična, rutinska dela v proizvodnji na dolgi rok uničujejo zdravje. "So pa tudi poklici in dela, lahko bi rekla, da to velja tudi za zdravniški poklic, ko smo po 50. letu starosti na vrhuncu kariere." Tako zdravnica, ki doda, da zgolj starost ne more biti mejnik človekove zaposljivosti.
Teže zaposljivi postajajo socialni problem.
Direktor novomeškega Centra za socialno delo Alojz Simončič opozori na podatek, da skoraj polovica vseh iskalcev dela prejema socialno denarno pomoč.
Alarmanten podatek o dolgotrajno brezposelnih prihaja iz Bele krajine.
Skoraj polovica vseh brezposelnih z območja Urada za delo v Črnomlju je starejših od 50 let. Še bolj skrbi, da je med njimi kar 70 odstotkov ljudi, ki jih Zavod za zaposlovanje vodi v evidenci trajno brezposelnih.
Petra Držaj, TV Slovenija
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje