Vlada je z odlokom omejila gostinsko ponudbo v času božično-novoletnih sejmov. Ta je dovoljena zgolj gostincem, ki lahko hrano in pijačo strežejo le gostom, ki sedijo. Inšpektorji, ki izvajajo poostrene nadzore nad izvajanjem ukrepov za preprečevanje širjenja epidemije covida-19, so v preteklih tednih izdali več odločb o prepovedi opravljanja dejavnosti na sejemskih stojnicah. Med drugim so zaprli stojnice v Ljubljani, Mariboru in Kopru.
Čeprav je gostinska ponudba dovoljena, če gostinci hrano in pijačo strežejo gostom, ki sedijo, je inšpektorica gostincem na Titovem trgu v Kopru izdala ustno odločbo, da morajo stojnice zapreti. Gostinec Tine Sukič je v izjavi za Radio Koper med pospravljanjem opreme izrazil veliko ogorčenje nad odločitvijo. "Že ves december se borimo z inšpekcijo. Imeli smo že štiri obiske. Po treh je bilo vse v redu, sinoči je spet prišla in ugotovila, da je situacija drugačna. Kako je drugačna, ne vemo. Še vedno vztrajamo, da to ni sejemska dejavnost, strežemo za mizami, nosimo maske, preverjamo PCT in delujemo kot vsi drugi gostinski obrati," je dejal.
Direktorica Zavoda za mladino, kulturo in turizem Koper Mojca Vojska je ob tem prepričana, da je inšpektorica sodeč po zapisniku znova napačno navajala, da gre za sejemsko dejavnost. Dodala je, da so nad odločitvami inšpekcije vsak teden bolj začudeni. "23. decembra nas je obiskala inšpektorica in ugotovila, da tu neskladij v delovanju ni in da ima gostinec obratovalni čas, ki je izdan za nedoločen čas in lahko tu na tem mestu obratuje kot gostinski obrat s teraso," je pojasnila v izjavi za medije. Poudarila je, da so gostinci imeli dodatne stroške, sami so nabavili hitre teste. "Zdaj pa težave spet so. Gre za izživljanje. Očitno je edini namen, da se gostincem onemogoči obratovanje do konca praznikov," je dejala.
Kot je pojasnila, je inšpektorica zahtevala pogodbo med mestno občino in gostincem glede uporabe javne površine. A ker koprska občina nima prakse sklepati tovrstnih pogodb, kar so inšpekciji tudi sporočili, so jim zato posredovali dovoljenje za javno površino, ki pa je opredeljeno kot dovoljenje za Fantazimo. Kar pa po mnenju direktorice ni relevantno, saj se Fantazima na tej lokaciji ne izvaja. Ob tem je izrazila obžalovanje, da je inšpektorica ni poklicala, saj bi se tako mogoče lahko izognili nastali situaciji.
Ta obrat je po mnenju inšpekcije sejemska prireditev, medtem ko so gostinci pridobili obratovalni čas prav zato, da bo jasno, da se tu opravlja gostinska dejavnost, je pojasnila Vojska. "Stališče inšpekcije v tem trenutku je, da naj počakamo na odločbo in se potem pritožimo, za gostince pa to pomeni katastrofo," je še opozorila. Ti so si medtem že ustvarili dodatne stroške z nakupom hitrih testov in najemom dodatne delovne sile, ki bi testiranja izvajala.
Inšpekcija hiške v Kopru zaprla že v prvi polovici decembra
Na Titovem trgu v Kopru je inšpekcija hiške z gostinsko ponudbo zaprla že 11. decembra. Kot je takrat pojasnila Vojska, so gostinsko dejavnost izvajali v sedečem režimu med 5. in 22. uro, prav tako pa pri tem po njenem mnenju ni šlo za sejemsko dejavnost. Upoštevali so vse varnostne ukrepe in še več; prostor je bil zagrajen, izpolnjevanje pogoja PCT pa se je preverjalo ob samem vstopu, je povedala.
Ponudniki so bili tudi takrat nad zaprtjem ogorčeni in so na podlagi pravnega mnenja, ki so ga pridobili in iz katerega izhaja, da je zaprtje nelegitimno in protizakonito, napovedali skupinsko odškodninsko tožbo. Predstavnik ponudnikov gostinskih storitev Andrej Krmac je takrat poudaril, da so obratovali legitimno in zelo skrbno. Vzpostavili so "varno cono" in preverjali izpolnjevanje PCT-pogoja pred vstopom na samo prizorišče, kar jim je povzročilo dodatne stroške.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje