Razkrivamo, da jutri na čelo koprske policije prihaja Boris Korasa, ki je bil junija letos imenovan za vodjo službe generalnega direktorja policije, pred tem pa je bil komandir policijske postaje Črnomelj. Velja za politiki všečen kader in je eden tistih policistov, ki jih je generalni direktor policije Anton Olaj rekrutiral iz novomeške policijske uprave, ki jo je vodil pred leti.
So Jakomina kompromitirali posli z rusko podjetnico?
Kaj se je zgodilo s favoritom Olaja in vodstva notranjega ministrstva Iztokom Jakominom, ki je bil v času svojega direktorovanja tesno povezan tudi s takratnim županom Borisom Popovičem in njegovim odvetnikom Francijem Matozom? Vse kaže, da mu je reprizo na prvem koprskem policijskem stolčku odnesla vpletenost v ruske posle na Obali. Jakomin naj bi namreč poslovno sodeloval z rusko podjetnico Ekaterino Solomentsovo pri več nepremičninskih poslih.
Solomentsova ima pri nas registrirano nepremičninsko podjetje Putro, še v treh podjetjih pa je prokuristka. Jakomina in Solomentsovo naj bi najbolj povezal posel z nakupom lucijskega hotela Čeligo, v katerem naj bi Jakomin po besedah dosedanjega najemnika hotela Sandija Čelige za bogato denarno nagrado odigral vlogo slamnatega kupca.
"Krediti so me stisnili, moje podjetje je šlo v stečaj. Hotel, ki sem ga zgradil na temeljih stare družinske hiše in sem ga po stečaju imel samo v najemu, se je odmikal pred mojimi očmi. Iskal sem rešitev, hotel sem ga odkupiti nazaj. Iztok Jakomin je bil moj dobri znanec, prijatelj in mi je bil pripravljen pri tem pomagati. Dogovorila sva se, da se bo on prijavil na razpis, ker je tudi ustrezal vsem pogojem. Banka Intesa Sanpaolo je namreč hotel prodajala v paketu z okoliškimi kmetijskimi zemljišči, zato je piranska upravna enota postavila pogoj, da imajo predkupno pravico interesenti s statusom kmeta in Jakomin tak status ima. Solomentsova pa je Jakominu posodila denar ‒ 3,5 milijona evrov je deponirala na račun ene od obalnih notarskih pisarn kot posojilo Jakominu za nakup. Denar je prek Češke prišel s Cipra. Z Jakominom je bilo dogovorjeno, da za 3,5 milijona evrov formalno kupi hotel in ga nato za 3,7 milijona proda slovenskemu investitorju, ki mi ga je v tem enoletnem obdobju uspelo najti. Razlika ‒ 200.000 evrov ‒ bi ostala Jakominu kot nagrada, ki sem mu jo obljubil. Iz posla na koncu ni bilo nič, ker se je Solomentsova odločila, do bo hotel kupila kar sama. Jakominu je očitno ponudila bistveno višjo nagrado. Prodal je najino prijateljstvo za umazan denar," je ekskluzivno za TV Slovenija povedal Sandi Čeligo.
Sumljiva 2 milijona evrov naj bi zaznal Urad za preprečevanje pranja denarja
Po naših informacijah naj bi finančne transakcije na računih Solomentsove in Jakomina zaznal tudi urad za preprečevanje denarja. Na njihovih računih naj bi se znašlo za dobra dva milijona evrov nepojasnjenega izvora. Gre za denar, ki je bil namenjen Jakominu, ker je ruski podjetnici omogočil, da je na koncu izpeljala posel zase? V zemljiški knjigi je glede lastništva sicer navedena šele zaznamba vpisa, a je Solomentosova v spremstvu varnostnikov že deložirala družino Sandija Čelige. Ta je že najela ekipo odvetnikov. Medtem na novogoriškem sodišču teče upravni spor med Banko Intesa Sanpaolo in Jakominom.
Ne samo pravni obračun, spomladi je prišlo v hotelu tudi do fizičnega obračuna, v katerega se je zapletla Solomentsova in kjer je bil prisoten tudi Jakomin. Posredovati je morala policija.
Po vsem naštetem bi Jakomin verjetno zelo težko prestal varnostni "pregled" za vrnitev v policijo, čeprav se je vrh policije za to očitno zelo trudil. Generalni direktor policije namreč ni izbral nobenega od kandidatov za vodenje koprske policije, da bi Jakomina lažje zaposlili, naj bi celo spreminjali interne akte.
Jakomin za pojasnila danes ni bil dosegljiv, ne odziva se na telefonske klice, prav tako ni odgovoril na izčrpna vprašanja, ki smo mu jih poslali v SMS-sporočilu. Na telefonsko številko, na katero se drugim običajno oglaša, smo poklicali tudi Solomentsovo. Oglasila se nam je ženska, ki pa je po krajšem premoru zanikala, da bi bila klicana oseba. Pri ponovnem poskusu pa se na telefon ni nihče več oglašal. Odgovore Jakomina in ruske podjetnice bomo objavili takoj, ko jih pridobimo.
Po treh dneh se je odzvala tudi Solomentsova. Prek svoje odvetnice Viktorije Badovinac Švarc je sporočila, da je z Jakominom sodelovala le pri nakupu hotela Čeligo, ker si je od nje izposodil denar za nakup hotela. Kupnina da je bila deponirana na računu notarske pisarne, nadzor nad denarjem pa je opravila banka NLB. Solomentsova zanika, da bi se kakršen koli denar iz tega posla stekel na njen ali Jakominov račun.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje