"Do zdaj smo s pridelavo soli pod povprečjem zaradi posledice večkratnih padavin," so za STA v solinah opisali letošnjo sezono. Lani je bila sicer proizvodnja soli zaradi vročine in suše nadpovprečna.
Kot so razložili, padavine na pridelek ne vplivajo neposredno. Vplivajo namreč na obstojnost podlage v kristalizacijskih bazenih in na postopek pridelave, to pa posledično negativno vpliva tudi na količino pridelane jedilne soli. Kot so še dodali, upajo, da bo preostali del solinarske sezone bolj sončen.
Na Sečoveljskih solinah je sicer aktivnih 26 solnih polj, izmed katerih jih trenutno za pridelovanje soli uporabljajo 21. Doslej so na njih pridelali 250 ton soli in štiri tone solnega cveta.
Sanacija Jernejevega kanala
Trenutno poteka sanacija zidu levega brega Jernejevega kanala s ciljem zagotavljanja poplavne varnosti solin. Predvidena pa je tudi sanacija podlage in redno vzdrževanje obstoječih kristalizacijskih površin v solinah. Kjer bo treba, se bosta izvajala pregled in sanacija izparilnih površin, ki vključujeta strojno izdelavo nasipov in ročno vgradnjo zaporničnih sistemov.
S kadrovsko stisko se solinarji spoprijemajo že vrsto let. Razlog za to v Sečoveljskih solinah vidijo v tem, da je delo predvsem fizično zahtevno. "Delo solinarja poteka celo leto, je pa najbolj intenzivno v poletnih mesecih," so opisali profil solinarja. Šolanje poteka na delovnem mestu, za učenje namreč poskrbijo izkušeni solinarski nadzorniki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje