Raziskovalno dejavnost ZRS-ja bodo prenesli na nov raziskovalni zavod, ki ga bo ustanovila država in zanj namenila 250. 000 evrov. Zahteve po odhodu na svoje so na ZRS-ju sprožili po nesoglasjih z rektorjem UP-ja Draganom Marušičem, ki naj bi dušil raziskovalno dejavnost in ji namenjal vse manj denarja in kadrov.
A vse kaže, da miru ne bo niti med odcepitvijo niti po njej. Nova nesoglasja je sprožila delitvena bilanca, tudi kadrovska, in sicer glede tistih zaposlenih, ki raziskovalno dejavnost opravljajo na ZRS-ju, hkrati pa predavajo na fakultetah članicah UP-ja. Rektor Dragan Marušič namreč 30 profesorjev, ki so zaposleni na ZRS-ju, v prihodnje ne želi več videti v predavalnicah univerze.
Profesorji izpadli iz načrta
Dekanom fakultet UP-ja je zato poslal navodilo, naj jih ne vključijo v načrtovanje novega akademskega leta: "Skladno s sklepi senata in UO-ja UP-ja vas obveščamo, da delavce, ki imajo pogodbo o zaposlitvi vezano na ZRS in za katere je po prenehanju članstva ZRS v UP-ju predvidena zaposlitev pri novem subjektu, ne moremo vključiti v napoved izvajanja študijskih programov za leto 2016/17," dekanom nalaga Marušič, ki se sklicuje na zavezujoče sklepe organov univerze, po katerih po prenehanju članstva ZRS "zaradi kolizije interesov delavci, ki se bodo zaposlili pri drugem delodajalcu, ne morejo imeti sklenjenega delovnega razmerja na UP-ju".
"Senat nima pristojnosti, da profesorjem kaže vrata"
Sklepi univerze in Marušičeva navodila so naleteli na oster odziv ZRS-ja. Direktor Rado Pišot Marušiču odgovarja, da je sklep senata, ki bi zaposlenim na ZRS-ju prepovedal nadaljnje delo na univerzi, nezakonit, saj "senat nima pristojnosti in pravne podlage za sprejemanje sklepov z delovnopravno vsebino, ker je delodajalec rektor, in ne senat. Tako sprejet sklep je zato nezakonit, diskriminatoren in posledično nezavezujoč," je prepričan Pišot, ki se je posvetoval s pravimi strokovnjaki, pravno službo ministrstva za šolstvo in SVIZ-om.
"Ko prihaja do ločitve javnega zavoda, so zadeve jasne. Zakon o delovnih razmerjih je jasen. Zaposlenemu se ponudita dve ločeni pogodbi z deljeno delovno obremenitvijo. Delavcem ni treba podajati nobenih izjav, kje nameravajo po novem biti, ne soglasij ne odpovedi," pravi Pišot.
Ministrstvo: Ni še konec
Elaborat o odcepitvi ZRS-ja, na katerega se pri svojih odločitvah tudi v povezavi z zaposlenimi sklicuje Marušič, je državni sekretar na ministrstvu za šolstvo Tomaž Boh označil za ohlapnega in precej splošnega, zato tudi v povezavi z zaposlenimi še ni padla zadnja beseda, pravi.
"Vse bomo izpeljali v skladu z delovnopravno zakonodajo in nič drugače. Dogovori in zakonske norme so nad vsem in to je treba spoštovati, vsem nesoglasjem navkljub. Poskrbeli bomo, da zaradi sporov ne privedemo do točke, da bi trpela pedagoška in znanstvena dejavnost UP-ja," je jasen Boh.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje