Vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović opozarja, da se epidemiološke razmere v državi v zadnjem tednu niso toliko spremenile, da bi glede na postavljena merila za sproščanje ukrepov to tudi dovoljevale.
Beovićeva je za STA spomnila, da je pripravljen seznam meril in dejavnosti, ki se ob posameznih merilih sproščajo. "Kakšnih posebnih sprememb glede na to, da se epidemiološko stanje v državi ne spreminja, ne more biti," je dejala.
Opredelila se je tudi do poziva ministra za zdravje Tomaža Gantarja ministru za gospodarstvo Zdravku Počivalšku, da bi za 14 dni zaustavili oz. zaprli nenujne gospodarske dejavnosti. "Če je to izvedljivo, bi bilo vsekakor dobro, da se v naslednjih dneh bistveno zmanjšajo stiki med ljudmi," je ocenila Beovićeva.
Gantar za popolno zaprtje nenujnih gospodarskih dejavnosti
Gantar je namreč ministru Počivalšku posredoval poziv k zaustavitvi oz. zaprtju gospodarskih dejavnosti zaradi slabih epidemioloških razmer in posledične obremenjenosti zdravstvenega sistema. V dopisu, posredovanem v kabinet ministra za gospodarstvo, je zapisal, da kljub sprejetju ukrepov za zajezitev širjenja covida-19 ugotavljajo, da se epidemiološka situacija ne izboljšuje dovolj hitro, posledično pa se nadaljuje tudi izjemno kritična obremenjenost slovenskega zdravstvenega sistema. "Število hospitaliziranih pacientov narašča, izjemno visoko je še vedno tudi število pacientov s covidom-19, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje. Ni mogoče prezreti dnevno visokih številk, ki govorijo o posameznikih, ki so boj s covidom-19 izgubili," je v dopisu, ki ga je pridobil STA, navedel Gantar. Ta zato ne vidi drugih možnosti za zajezitev epidemije, kot je popolno zaprtje oz. zaustavitev vseh nenujnih gospodarskih dejavnosti. Kot je dodal, bi omenjena ustavitev veljala 14 dni od sprejema te odločitve na vladi. Počivalška je zato pozval, naj vladi predlaga takšen ukrep, dopis pa je bil kot predlog neuradno že posredovan tudi na vlado.
Počivalšek na nasprotnem bregu
Počivalšku se medtem obstoječa strategija boja proti novemu koronavirusu ne zdi učinkovita. Zavzema se za spremembo te in za postopno sproščanje gospodarskih dejavnosti "ob ostrih zdravstvenih ukrepih". "Enostavno si moramo priznati, da smo na strateški ravni v slepi ulici," je zapisal v izjavi za javnost. "Imamo stroge ukrepe in najdaljši lockdown v regiji, pa nam kljub temu števila okuženih nikakor ne uspe znižati, kot bi si želeli," je še zapisal v izjavi za medije in dodal, da so bili ti ukrepi sprva zamišljeni zgolj za dva tedna. "Zdaj pa smo omejitve na vseh področjih podaljšali, tega naše gospodarstvo ne bo zdržalo," je opozoril. Hkrati je ugotovil, da s strategijo zajezitve epidemije ne dosegajo pričakovanih rezultatov, krivdo za to pa vidi v izgubi zaupanja. "Če neki pristop ne deluje zaradi krize zaupanja, nam vztrajanje na tej poti nikakor ne bo pomagalo /.../ Ni dovolj, da imamo dobre ukrepe v teoriji in na papirju, temveč jih morajo ljudje spoštovati tudi v praksi," je dejal. Za nespoštovanje ukrepov po njegovem mnenju niso krivi ljudje. "Pač pa mi, ki jih moramo prepričati, da bomo ukrepe složno spoštovali," je še poudaril.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje