Ta teden je veliko prahu dvignila vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović, ki je v radijski oddaji Vroči mikrofon odgovarjala na vprašanje Jane Vidic glede cepljenja, njegove učinkovitosti in novih ukrepov.
V oddaji so se dotaknili tudi grškega modela spopadanja s covidom-19. V Grčiji namreč uvajajo denarne kazni za necepljene nad 60 let, zato je bilo vprašanje, ali je kaj podobnega pričakovati tudi pri nas, povsem na mestu. Z odgovorom je Bojana Beović razburila slovensko javnost.
Participacija za hospitalizacijo necepljenega
"V skupini se uradno o tem še nismo pogovarjali, dobivam pa številne pobude, da bi se v Sloveniji uvedlo nekaj podobnega kot drugje, in mislim, da bomo to tudi obravnavali. Nekateri ljudje smo odgovorno pristopili k epidemiji in se cepili. Z nekim minimalnim tveganjem, ampak vendarle. Potem so pa tu drugi, ki se niso cepili, uživajo pa vse ugodnosti. Tukaj je treba stvari postaviti na tehtnico. Participacija za hospitalizacijo necepljenega bi bila, mislim, pravična rešitev," je dejala Bojana Beovič. To najverjetneje pomeni, da bi necepljeni bolniki morali plačati oziroma doplačati bolnišnično oskrbo oziroma zdravljenje zaradi covida-19. Ideja, ki je sprožila val ogorčenosti, zlasti na družbenih omrežjih, na katerih je bila vodja posvetovalne skupine tarča sovražnega govora, tudi osebnih napadov in seksističnih izjav. V četrtek je za MMC pojasnila, da je v radijskem intervjuju predstavila zgolj idejo, ki naj bo ljudem in politiki v razmislek.
ZZZS: Ideja mogoča le ob spremembi zakonodaje
Takoj se je porajalo vprašanje, ali je omenjena participacija sploh mogoča v okviru trenutne zakonodaje. Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije so za MMC sporočili, da je mogoče to uvesti le s spremembo veljavne zdravstvene zakonodaje, za to pa je treba doseči tudi ustrezno družbeno-politično soglasje. Zaračunavanje necepljenim bolnikom je prvi na svetu napovedal Singapur, ki je dodal nekaj izjem. Izvzeti bodo ljudje, ki se iz zdravstvenih razlogov ali zaradi pridruženih bolezni ne morejo cepiti, prav tako so izvzeti tudi otroci, mlajši od 12 let. Necepljeni bolniki imajo še vedno druge možnosti plačila računov zdravljenja, kot so državne subvencije in zasebno zavarovanje. "Tudi za necepljene bo zaračunavanje storitev še vedno zelo subvencionirano," je pojasnil minister za zdravje Ong Je Kung. V tej 20. najmanjši državi na svetu bo omenjeni ukrep začel veljati 8. decembra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje