Šrilanko so v nedeljo pretresli napadi v treh polnih cerkvah med velikonočno mašo ter v treh prestižnih hotelih v prestolnici Kolombo.
V otoški državi so skoraj istočasno med velikonočno mašo odjeknile tri eksplozije v katoliških cerkvah v Kolombu, Negombu blizu prestolnice in Batticaloi na vzhodu otoške države. Eksplozije so odjeknile tudi v treh luksuznih hotelih v Kolombu - Shangri La, Cinnamon Grand Hotel in Kingsbury.
Nekaj ur kasneje sta v južnem in severnem predmestju prestolnice odjeknili še dve eksploziji. Zadnji napad je izvedel samomorilski napadalec, pri čemer je ubil tri policiste. Skupaj je po podatkih šrilanških oblasti umrlo 253 ljudi.
Za napadi stojijo tuje teroristične organizacije?
Radikalna islamistična skupina, imenovana National Thowheeth Jama'ath (NTJ), je odgovorna za samomorilske napade, v katerih je bilo ubitih skoraj 300 ljudi, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal predstavnik vlade v Kolombu Rajitha Senaratne. "Ne verjamemo, da je te napade izvedla skupina, katere delovanje je omejeno le na to državo," je dejal Senaratne in dodal, da brez pomoči iz tujine napadov ne bi bilo mogoče izvesti. Poudaril je, da bo Šrilanka zaprosila za mednarodno pomoč, da bi odkrili te mednarodne zveze. "Obveščevalna poročila kažejo na to, da so za lokalnimi teroristi stale tuje teroristične organizacije. Predsednik zato prosi za pomoč drugih držav," je dodal.
Razglasili izredne razmere
Na otoški državi so po napadih zaprli vse katoliške cerkve dokler ne bodo varnostne razmere izboljšane. Oblasti so sprožile obsežno iskalno akcijo osumljencev, povezanih z napadi, ki jih pripisujejo lokalni skrajni skupini. Doslej so prijeli 76 osumljencev za ta najhujši napad na katoliško skupnost v državi in enega najbolj smrtonosnih terorističnih napadov na svetu po napadih na ZDA 11. septembra 2001. Pri iskanju osumljencev policiji od četrtka pomaga dodatnih več tisoč vojakov, medtem ko v državi zaradi nevarnosti novih napadov veljajo izredne razmere. Pri iskanju sedaj namesto dosedanjih 1.300 sodeluje 6.300 vojakov kopenskih sil, letalske sile in mornarica pa sodelujejo z 2.000 možmi. Vlada je prepovedala tudi letenje vseh dronov. Preiskovalcem pomagajo še predstavniki ameriške zvezne policije FBI in Interpola.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje