Ljudem so vbrizgali majhen, srednje velik ali velik odmerek. Največ stranskih učinkov se povezuje z največjimi odmerki. Iz Moderne sicer sporočajo, da imajo tudi ljudje, ki so prejeli najmanjši odmerek, enako količino protiteles kot bolniki, ki so okrevali po covidu-19.
Gre za prvi namig, da lahko cepivo pripravi človeški imunski sistem za boj proti novemu koronavirusu, poroča BBC.
Obsežnejši preizkusi, ki naj bi pokazali, ali cepivo dejansko ščiti pred okužbo, naj bi se začeli julija. Trenutni preizkusi, ki so se začeli marca, namreč ugotavljajo zgolj, ali je cepivo varno.
Po svetu okoli 80 skupin razvija cepiva proti novemu koronavirusu, v Moderni pa so prvi, ki preizkušajo eksperimentalno cepivo mRNA-1273 na ljudeh.
Cepivo je pravzaprav delček genetskega zapisa koronavirusa, ki ga vbrizgajo v človeka. Ne more povzročiti okužbe ali simptomov covida-19, je pa dovolj, da sproži odziv imunskega sistema.
Cepivo podjetje Moderna razvija v sodelovanju z ameriško vlado oziroma Nacionalnim inštitutom za alergije in nalezljive bolezni.
Podjetje medtem že preiskuje, kako izdelovati cepivo v velikih količinah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje