Usklajena pravila zadevajo tako tekmovanja, treninge in rekreacijo, ki se lahko tako še naprej izvajajo.
Navodila so v pomoč šolskim ustanovam in občinam, ki upravljajo večino športnih objektov. Temeljijo na ohranjanju varnostne razdalje dveh metrov, poudarek je na razkuževanju in čiščenju, tudi površin, ki pridejo v stik z uporabniki, ter temu, da se skupine med seboj ne mešajo. Prav tako sta potrebna premor med dvema vadbama ter vodenje seznamov uporabnikov.
Dovoljeni tudi kontaktni športi in športi v bazenih
Potekajo lahko tudi kontaktni športi in športi v dvojicah v šolah, bazeni ostajajo odprti z navodili, ki so jih na spletni strani NIJZ objavili že 1. oktobra, preostala bodo v začetku naslednjega tedna.
Priporočila veljajo do preklica, spremljati je treba namreč tudi vladne ukrepe glede na spreminjanje epidemiološkega stanja. To velja tudi za osnovno- in srednješolski šport ter šport študentov skupaj z navodili za šolska tekmovanja. Na njih dovoljujejo le nujno potrebno osebje za izvedbo vadbe in tekmovanj.
Bojazen pred obsežnostjo priporočil
"Največ dilem smo imeli pri tem, kako natančno opisati vsako omejitev. Če bi bila navodila preobsežna in bi šli v vsako podrobnost, tega ne bi nihče več bral in bi tako izgubila pomen. Navodila so sicer že obstajala, tako v športu kot v družbi nasploh, iz tega pa smo izhajali pri pripravi novih, ki bodo pomembna v poznem jesenskem in zimskem času, ko se bodo veliko uporabljale telovadnice in drugi podobni pokriti športni objekti," je za STA povedala direktorica direktorata za šport Mojca Doupona.
Pri pripravi priporočil so se zgledovali tudi po protokolih, ki so jih pripravile mednarodne panožne zveze. Iz direktorata za šport bodo priporočila posredovali Olimpijskemu komiteju Slovenije (OKS) in občinam. "Nekatere občine so se že odločile, da bodo telovadnice za javno uporabo zaprle. Obvestili jih bomo, da lahko ostanejo odprte ob uporabi sprejetih priporočil," je pojasnila Doupona.
Ključna sledljivost udeležencev v dvoranah
Poudarila je, da je treba zagotoviti sledljivost udeležencev športnih dejavnosti. Izvajalci športnih tekmovanj, treningov in rekreacije morajo voditi evidence udeležencev in jih po potrebi posredovati NIJZ-ju, če jih ta k temu pozove. Upravniki objektov morajo pripraviti seznam vseh uporabnikov z urniki ter protokol čiščenja in razkuževanja.
Za panožne zveze in druge nosilce tekmovanj velja, da morata biti vzpostavljena struktura in postopek odločanja, ki zagotavljata spreminjanje, omejevanje, preložitev ali preklic tekmovanja v kateri koli fazi.
Čim manj zadrževanja v garderobah
Športniki naj na tekme prihajajo že ustrezno oblečeni in opremljeni. Če je v objektu zagotovljena uporaba tušev, je treba zagotoviti njihovo čiščenje in razkuževanje tušev po uporabi, in to vse površine tuša, ter zagotoviti stalno zračenje. To velja tudi za garderobe, kjer je treba kar najkrajše zadrževanje ob upoštevanju medsebojne razdalje.
Gostinski lokali, stojnice in podobna ponudba hrane in pijače so v objektih dovoljeni ob upoštevanju higienskih priporočil NIJZ-ja za izvajanje turistično-gostinske dejavnosti za preprečevanje širjenja okužbe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje