Mediji "so prvič ugotovili, da visoki uslužbenci Frontexa vedo za nezakonito ravnanje grške obmejne straže in da so nekateri od njih vpleteni v nasilno vračanje", je strnila francoska tiskovna agencija AFP. Nasilno vračanje pomeni, da prebežnike nezakonito vrnejo čez mejo v državo, v kateri jim grozi pregon.
Frontex je zagotovil, da spoštuje temeljne pravice in mednarodno pravo, medtem ko je Grčija sprožila notranjo preiskavo.
Izsledki mednarodne skupine raziskovalnih novinarjev
Novinarji nemškega časnika Spiegel, nemške javne radiotelevizije ARD, novinarskega združenja Lighthouse Reports, preiskovalne platforme Bellingcat in japonske televizije TV Asahi so od aprila odkrili šest primerov, v katerih enote Frontexa niso storile nič, da bi preprečile vrnitev čolnov s prebežniki proti Turčiji.
V enem od teh primerov je Frontexova ladja celo ustavila čoln s prebežniki, kar prikazuje videoposnetek, ki so ga videli novinarji.
Ti so primerjali več deset videoposnetkov, preverjali satelitske posnetke in pričanja očividcev med prebežniki in sodelavci evropske agencije.
Frontex brez komentarja
Po poročanju Spiegla Frontex ni želel komentirati posameznih primerov, je pa agencija na Twitterju zapisala, da še naprej zagotavlja podporo Grčiji na njenih zunanjih mejah v skladu s svojim mandatom in v duhu evropske solidarnosti. Poudarila je še, da pri tem spoštuje temeljne pravice in mednarodno pravo.
"Izvršni direktor Frontexa je bil v stiku z grškimi oblastmi glede nekaterih incidentov na morju v zadnjih mesecih. Grške oblasti so potrdile, da so sprožile notranjo preiskavo," so s Frontexa še zapisali na Twitterju.
Grčija je doslej zavračala trditve o nasilnem nezakonitem vračanju prebežnikov na svojih mejah, izpostavlja AFP.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje