Že v prvi sezoni zelo blizu naslova, leta 2008 prvič svetovni prvak
Leta 2013 prestop iz McLarna v Mercedes
Od leta 2013 do danes nanizal 71 zmag in pet naslovov svetovnega prvaka
Letos na odlični poti, da po številu naslovov prvaka ujame Schumacherja (7)
92 zmag je le zadnji izmed številnih rekordov, ki jih je v formuli ena v zadnjih letih dosegel britanski serijski zmagovalec in šestkratni svetovni prvak Lewis Hamilton. Le kje (in kdaj) se bo ustavil?
Še pred leti se je zdel Schumacherjev rekord po številu zmag v formuli ena nedotakljiv. Malo verjetno je bilo, da bi nekdo lahko v elitnem razredu motošporta dosegel kar 91 oziroma več zmag. A to je v nedeljo uspelo Hamiltonu, ki je tako dosegel še enega izmed številnih rekordov.
Težko je primerjati oba dirkača. Skoraj nemogoče. Dirkala sta v različnih obdobjih, imela sta različne tekmece, čeprav sta skupaj v formuli ena tekmovala tri sezone, a tedaj je bil Schumacher že član Mercedesa, ki še zdaleč ni imel tako konkurenčnega dirkalnika, kot ga ima na voljo danes Britanec.
Prav Hamilton je bil tisti, ki je Schumija zamenjal pri Mercedesu leta 2013. Najbrž se legendarni Nemec ni zavedal, da je s tem mlajšemu dirkaču odprl pot v anale tega športa. Tedaj je imel 28-letnik na svojem računu zgolj en naslov svetovnega prvaka, tudi v številu zmag je krepko zaostajal, imel jih je kar 70 manj!
V tistem obdobju je bil precej verjetnejši naslednik Michaela Schumacherja Sebastian Vettel, ki je z Red Bullom trikrat zapored osvojil dirkaški in konstruktorski naslov svetovnega prvaka, leta 2013 je bil uspešen še četrtič, potem ko je v sezoni dobil 13 dirk, v zadnjem delu kar 9 zapored.
39-krat je stal na najvišji stopnički, njegovi prevladi ni bilo videti konca. Toda usoda je hotela drugače, formula ena je s turbomotorji že nekaj mesecev pozneje krenila v hibridno dobo, kar je Mercedes izdatno unovčil, največ pa je s tem pridobil prav Hamilton.
Mercedesov skok na prestol Leta 2014 je zelo hitro postalo jasno, da se je Mercedes najbolje pripravil na novo obdobje v kraljici motošporta, dobil je kar 16 od 19 dirk, Hamilton si je naslov prvaka zagotovil na sklepni dirki sezone v Abu Dabiju, kjer je zmaga štela kar 50 točk. Tudi v naslednji sezoni je Britanec prevladoval, naslov prvaka si je zagotovil v Austinu (VN ZDA) tri dirke pred koncem sezone. Njegov prijateljski odnos z moštvenim kolegom Nicom Rosbergom se je skrhal, zato je bila sezona 2016 zagotovo ena najrazburljivejših v zadnjih letih. Hamilton in Rosberg sta se srdito borila na nedeljskih preizkušnjah, srečnejši po koncu sezone je bil Nemec, ki je prestol zasedel v Abu Dabiju z razliko petih točk.
Z Bottasom zagotovljen status prvega dirkača Sin Kekeja Rosberga je kraljici motošporta kmalu zatem pomahal v slovo, Hamilton pa je za novega moštvenega tekmeca dobil Finca Valtterija Bottasa, ki mu v zadnjih štirih letih nikakor ni uspelo dostojno izzvati Britanca. Z Bottasom v moštvu ima Hamilton pri Mercedesu zagotovljen status prvega dirkača, s katerim kot za stavo nabira zmage, točke in naslove. Letos je na odlični poti, da osvoji še sedmi naslov svetovnega prvaka, s čimer bi se na večni lestvici izenačil s Schumacherjem. Z Mercedesom še ni podpisal nove pogodbe, a glede na to, kako uspešno je moštvo, in na to, da bodo novi predpisi v formuli ena zaradi pandemije novega koronavirusa začeli veljati leto dni pozneje, torej leta 2022, je malo verjetno, da kariere ne bi nadaljeval pri moštvu iz Brackleyja, s katerim je do danes nanizal že neverjetnih 71 zmag!
Hamilton vs. Schumacher 71 zmag je v mercedesu dosegel na le 173 dirkah, kar pomeni impresivno 41-odstotno uspešnost. V primerjavi s Schumacherjem je po odstotku zmag uspešnejši: 92 jih je dosegel na 262 dirkah (okrog 35-odstotna uspešnost), medtem ko je Schumacher v karieri odpeljal 306 dirk, kar ob 91 zmagah prinaša 30-odstotno uspešnost. Je pa Schumacher 91 zmag dosegel prej, in sicer na 248 dirkah (Hamilton 261). Hamilton je boljši po številu 'pole positionov' (97:68), večkrat je tudi stal na odru za zmagovalce (161:155). Če pod drobnogled vzamemo posamezne sezone, je bil Schumacher dominantnejši: leta 2004 je dobil kar 13 od 18 dirk (72 odstotkov), medtem ko je Hamilton najboljšo sezono odpeljal deset let pozneje (11 zmag na 19 dirkah, slabih 58 odstotkov).
Tudi po številu najhitrejših krogov v posamezni sezoni je Schumacher boljši, leta 2004 jih je nanizal 10, Hamilton leta 2015 osem. Skupaj je razmerje 77:52 v prid Nemcu. Oba sta (bila) v svojem obdobju dominantna, kdo je dejansko boljši, pa prepustimo anketam in gostilniškim debatam.
MMC-jev pregled jubilejnih zmag Veliko je bilo dirk (in zmag), na katerih je Hamilton navduševal še tako zahtevne ljubitelje formule ena. Na MMC-ju smo pripravili krajši pregled njegovih jubilejnih zmag. Nekatere so bile okrogel jubilej, druge pomembni mejniki. Vabljeni k branju spodnje fotozgodbe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje