Najbolj zaupanja vredna institucija ostajajo mala podjetja, na dnu lestvice pa so še naprej ključne institucije izvršne in zakonodajne oblasti ter cerkev.
Družba Valicon je do ugotovitev prišla z raziskavo Ogledalo Slovenije, ki jo izvaja od decembra 2012. Kot so zapisali v sporočilu za medije, je marčevska meritev pokazala, da najbolj zaupanja vredna institucija ostajajo mala slovenska podjetja. Stopnja zaupanja se je v primerjavi s predhodnim merjenjem zvišala za 11 točk na 63 točk.
Če bi vsi odgovorili, da nekomu zelo zaupajo, bi bila stopnja enaka 100. Nasprotno bi veljalo, če bi vsi odgovorili, da nekomu sploh ne zaupajo; v tem primeru bi bila stopnja zaupanja -100, so način merjenja zaupanja obrazložili v Valiconu.
Na drugem mestu lestvice najbolj zaupanja vrednih institucij ostaja "podjetje, organizacija, v kateri delujete" (stopnja zaupanja 44, rast za osem točk). Na tretjem mestu je šolstvo, na četrtem trgovine in trgovska podjetja ter velika slovenska podjetja, sledijo pa zdravstvo, vojska in policija, ki zaključujejo lestvico institucij s pozitivno stopnjo zaupanja.
Zdravstvo in policija sta pri tem nekaj zaupanja v času po juniju 2020 izgubili – zdravstvo tri, policija pa šest točk. Pri zdravstvu to ne predstavlja večje spremembe, saj se ohranja večji del zaupanja, pridobljenega v prvem obdobju epidemije; razlika glede na november 2019 je tako še vedno +19 točk. Pri policiji pa gre za nadaljevanje negativnega trenda; glede na november 2019 je stopnja zaupanja nižja za 12 točk. Stopnja zaupanja v policijo zdaj znaša 14 točk, najvišjo vrednost pa je Valicon izmeril v prvem polletju leta 2014 (33) in decembra 2018 (30).
Na dnu lestvice ostajajo ključne institucije izvršne in zakonodajne oblasti ter cerkev. Na zadnjem mestu vztraja državni zbor (stopnja zaupanja -60, rast +5), tik pred njim so stranke vladne koalicije (-58, rast +2) in vlada (-57, padec -3). Lestvico institucij s stopnjo zaupanja pod stopnjo -50 zaključuje cerkev (-54, rast +3). Pred njo so stranke opozicije (-46, padec -6) in mediji (-35, padec -4), a je pri teh dveh rezultat po navedbah Valicona še vedno občutno boljši kot pred epidemijo.
Institucije, ki so glede na čas pred epidemijo, torej glede na meritev novembra 2019, pridobile največ zaupanja, so trgovine in trgovska podjetja, Evropska komisija, RTV Slovenija in šolstvo. Glede na ta kriterij sledijo banke, zdravstvo, stranke opozicije, sodišča, mala in velika slovenska podjetja, sindikati, mediji ter župani. V tem obdobju so največ zaupanja izgubili predsednik republike, policija in velika tuja podjetja.
Tudi pri poklicih je vrstni red na vrhu nespremenjen. Najbolj zaupanja vredni ostajajo gasilci, sledijo medicinske sestre in znanstveniki, stopnjo zaupanja nad 50 uživajo še zdravniki, (mali) podjetniki ter učitelji. Na dnu lestvice so "politiki na splošno", sledijo vladni ministri, državni uradniki, duhovniki in direktorji.
Valicon je raziskavo izvedel med 26. februarjem in 5. marcem na reprezentativnem vzorcu 1032 oseb.
Glede na lanski junij so največ zaupanja pridobili odvetniki, (mali) podjetniki in učitelji, nad deset točk rasti pa beležijo še direktorji, državni uradniki, vojaki, javni tožilci in umetniki. Občutnejših padcev zaupanja v tem času ni bilo, še največ – pet točk – so izgubili policisti.
Glede na čas pred epidemijo so največ zaupanja pridobili univerzitetni profesorji, učitelji, občinski uradniki in novinarji (vsi skoraj 20 točk ali več), sledijo sindikalisti, sodniki, javni tožilci in raziskovalci javnega mnenja (vsi z rastjo 10 točk ali več). Tudi v tem pogledu so največ izgubili policisti (-9).
Na vrhovnem državnem tožilstvu so ob tem izpostavili izjavo enega od direktorjev Valicona in vodje raziskave Andraža Zorka, da so državni tožilci v raziskavo vključeni od aprila 2018, od tedaj pa jim zaupanje javnosti vztrajno in občutno narašča. Glede na april 2018 je zaupanje javnosti v delo državnih tožilcev naraslo za 18 točk, so zapisali v sporočilu za javnost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje