Mednarodna konfederacija babic pravi, da so babice tiste, ki preprečijo nepotrebne smrti žensk in novorojenčkov. "Babice imajo pomembno vlogo pri zdravstveni vzgoji in izobraževanju žensk, družin in širše skupnosti. Njihovo delovanje vključuje predporodno obravnavo, pripravo na odgovorno starševstvo, posega pa tudi na področje zdravja žensk, spolnega in reproduktivnega zdravja," so v sporočilu za javnost ob dnevu babic navedli v Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornica – Zveza).
Ker je delo babice pogojeno z veliko odgovornostjo, pa v zbornici poudarjajo potrebo po večjih pravicah. "Babice in ženske imajo pravico do zakonodajnega sistema, ki bo za ženske in njihove otroke zagotovil varno, kompetentno in avtonomno babiško obravnavo," je poudarila predsednica sekcije medicinskih sester in babic Saša Matko.
Kot dodaja, bi bilo treba načrtovati število babic na nacionalni ravni. Tako bi se lahko lažje pokrile potrebe žensk in dojenčkov. "Babištvo ima pravico biti priznano kot samostojni poklic," je še navedla Saša Matko.
Slovesnost prvič v predsedniški palači
Predsednik republike Borut Pahor je na mednarodni dan babic v predsedniški palači priredil slovesnost ob podelitvi priznanja Angele Boškin za življenjsko delo. Tega je prejela Marina Velepič za svoje delo na področjih onkološke zdravstvene nege in poklicne etike ter za nenehna prizadevanja za razvoj stroke, glas katere je zastopala tako v parlamentu kot pri drugih pomembnih odločevalcih. Zlate znake so za svoje uspešno poklicno delo in prispevek k razvoju zdravstvene in babiške nege prejele babica Marija Adamič ter medicinske sestre Tatjana Bočaj, Vida Bračko, Barbara Bukovnik, Radojka Kobentar, Zlatka Lebar, Jolanda Munih, Nataša Piletič, Sanela Pivač in Vesna Svilenkovič.
"Če kdaj, potem smo prav v zadnjem obdobju medicinske sestre in babice dokazale, da je naša vloga v zdravstvenem sistemu ključna, zato naj to poleg pacientov, ki nas cenijo in nam izkazujejo veliko spoštovanje, ozavestijo še odločevalci. Nemudoma je treba sistemsko urediti ustrezne pogoje dela, zmanjšati obremenitve zaposlenih in poskrbeti za dostojno plačilo za odgovorno delo, ki ga opravljamo," je v svojem nagovoru na slovesnosti pozvala predsednica zbornice Monika Ažman.
Pahor pa je poudaril, da so medicinske sestre, tehniki zdravstvene nege, bolničarji-negovalci in babice temelj vsakega zdravstvenega sistema in ključni pri varovanju in ohranjanju zdravja. Kot so še zapisali v njegovem uradu, se je njihova nezamenljiva vloga še bolj izkazala v času epidemije covida-19, za kar se jim je znova zahvalil. Želi si, da bi se hvaležnost, izražena s simbolnimi gestami, čim prej preusmerila tudi v stvarne ukrepe za izboljšanje sistema javnega zdravstva.
Slovesnost je bila prvič v predsedniški palači v okviru mednarodnega dneva babic, ki ga zaznamujemo 5. maja, in mednarodnega dneva medicinskih sester, ki ga zaznamujemo 12. maja. Pahor je častni pokrovitelj dogodkov ob mednarodnem letu medicinskih sester in babic, ki ga je Svetovna zdravstvena organizacija razglasila za leti 2020 in 2021.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje