V nedeljo so med 1310 PCR-testi potrdili 147 okužb, kar je 11,2 odstotka. V državi je po podatkih sledilnika za covid-19 trenutno 8949 aktivnih primerov okužbe. Sedemdnevno povprečje okužb se znižuje, trenutno je 606, včeraj 614, pred enim tednom 661.
Najvišjo sedemdnevno pojavnost ima še naprej primorsko-notranjska statistična regija. Pod nacionalno sedemdnevno pojavnostjo okužb pa so koroška, jugovzhodna Slovenija, goriška, pomurska, obalno-kraška in posavska regija.
Epidemiološke razmere se počasi izboljšujejo, a polovica regij še ostaja oranžnih.
V tretjem valu več ljudi v bolnišnicah
V bolnišnici se zaradi koronavirusne bolezni zdravi 508 bolnikov, 133 jih potrebuje intenzivno nego. Šest bolnikov s covidom-19 je v nedeljo umrlo.
"V drugem valu so postelje na intenzivnih oddelkih predstavljale 17 odstotkov vseh bolnikov, v tretjem valu pa se je dvignil na 25 odstotkov," je na vladni novinarski konferenci opisal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar in dodal, da razliko med obema valoma pripisujejo angleški različici novega koronavirusa.
Cepljenje kaže učinke
Če je bila do zdaj najmlajša starostna skupina za cepljenje postavljena nad 50 let, se od danes lahko cepijo tudi mlajši. Na cepljenje se je mogoče prijaviti prek osrednjega portala na naslovu zvem.ezdrav.si. Tistim, ki so se na cepljenje že prijavili pri osebnem zdravniku ali cepilnem centru, pa se ni treba znova naročati prek nove aplikacije. Do ponedeljka dopoldne so ljudje prek tega portala oddali 52.500 prijav na cepljenje.
V zdravstvenih domovih so zagotovili, da se pripravljajo na cepljenje splošne odrasle populacije. Vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović meni, da bi lahko precepljenost prebivalstva dosegli v dveh mesecih. Delež precepljenih zdaj po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje znaša 11,7 odstotka, medtem ko je cilj doseči 60-odstotno precepljenost.
Cepljenje po besedah Beovićeve že kaže učinke tudi v Sloveniji. Zmanjšuje se pogostost bolezni, sploh pri starejši populaciji. "Do takrat, ko bo res mogoče sproščanje ukrepov, pa je za normalno delovanje kulture, športa, gostinstva, turizma in še česa ključno upoštevanje ukrepov s kratico PCT. Če se želimo družiti, moramo biti, ali Prebolevniki ali Cepljeni ali pa moramo imeti svoj svež Test. S tem ščitimo sebe in vse tiste, ki so v naši bližini."
Sicer pa napoveduje, da nas čez poletje čaka mirno obdobje tudi zaradi sezonskosti respiratornih virusov in zato, ker se ljudje zdaj več gibljemo na prostem.
Začasna zaustavitev dobav cepiva AstraZenece
Evropska komisija medtem ni oddala novih naročil za cepivo proti covidu-19 proizvajalca AstraZeneca, s katerim se pogodba izteče junija, saj ne spoštujejo rokov, a ne izključujejo novega naročila v prihodnosti.
Vodja odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu Roman Jerala je za Televizijo Slovenija dejal, da so skrbi cepljenih s prvim odmerkom cepiva AstraZenece odveč, saj bodo vsi dobili tudi drugi odmerek tega cepiva. "Zato se tudi prvo cepljenje z AstraZenece preusmerja na druga cepiva," je dodal.
Podobno je v Svetovalnem servisu na Radiu Slovenija zatrdila tudi Bojana Beović: "Z največjo verjetnostjo bo odmerkov dovolj, da bodo z 2. odmerkom cepljeni vsi, ki so že bili cepljeni s cepivom AstraZeneca." Na vladni novinarski konferenci pa je nanizala podatke, da je trenutno na voljo še 48.000 odmerkov cepiva AstraZenece, v maju in juniju je načrtovana dobava skupno skoraj 500.000 odmerkov, ampak zagotovljenih je 96.000 odmerkov. "Tako da zadrege z drugim odmerkom očitno ne bo. Trenutno po podatkih NIJZ-ja potrebuje drugi odmerek tega cepiva 133.000 ljudi, tako da je odmerkov dovolj za drugi odmerek." Tudi državni sekretar Vindišar je zagotovil, da imajo sicer pripravljene dodatne rešitve.
Je pa Bojana Beović poudarila, da je zaustavitev nabave lahko problematična, če drugih cepiv ne bo dovolj. Kot pa je razvidno iz več virov, se pospešuje proizvodnja cepiva podjetij Pfizer in BioNTech, je nadaljevala, poleg tega pa pričakujemo dve zanimivi novi cepivi: beljakovinsko cepivo Novavax (beljakovinska cepiva so znana kot učinkovita) in mRNA-cepivo CureVac. Pričakujejo tudi registracijo ruskega cepiva Sputnik V. Poleg tega pa lahko pričakujemo, da bodo t. i. vektorska cepiva (kot je AZ), manj zanimiva za tretje odmerke, "ker se proti vektorju, torej temu nosilnemu virusu, razvije imunost, ki lahko potem zmanjšuje odgovor na cepivo".
Izbira cepiva ni mogoča
Prav tako je znova poudarila, da v Sloveniji izbira cepiva ni mogoča in da se ljudje cepijo po načelu naključnosti.
Čeprav nekatere evropske države cepivo AstraZenece namenjajo starejšim ali moškim, pa je infektologinja prepričana, da podatki o tem, da so neželeni dogodki po cepljenju s cepivom AstraZenece pogostejši pri mlajših ženskah, niso zanesljivi, saj je bila s tem cepivom cepljena najštevilnejša skupina – gre za zdravstvene delavce in zaposlene v šolstvu. Zato je bilo v tej veliki skupini največ neželenih učinkov. "Je pa pogostnost izjemno nizka, zato smo se v Sloveniji odločili, da se bomo držali tega, kar je odločila Evropska agencija za zdravila," je poudarila.
Se pa s tem cepivom ne cepijo nosečnic, saj je po njenih pojasnilih več podatkov o vplivu cepiva na nosečnico za cepiva mRNA (to sta cepivi proizvajalcev Pfizer in Moderna), za vektorska cepiva pa jih je manj.
Preiskave neželenih učinkov
Evropska agencija za zdravila bedi tudi nad prijavljenimi neželenimi učinki vseh cepiv. Trenutno po objavah v tujih medijih posebno analizirajo okvare živčevja po cepljenju s cepivom AstraZeneca in vnetje srca po cepljenju s cepivom Pfizer. "Pri okvarah živčevja gre za neželene učinke, ki jih poznamo tudi pri drugih cepivih, so pa ti dogodki izjemno, izjemno redki," pravi infektologinja Beović.
Po prebolelem covidu-19 cepljenje ni potrebno takoj
Ko človek preboli covid-19, je nekaj časa imun, zato je cepljenje smiselno šele takrat, ko pričakujemo, da se bo imunost zaradi prebolelosti že zmanjševala. Za zdaj je to po šestih do osmih mesecih. "Ko je imunost po preboleli bolezni še prisotna, je zato smiselno cepljenje samo z enim odmerkom, saj bolezen deluje kot prvi odmerek, katerega učinek potem "poživimo", torej še povečamo z dejanskim cepljenjem. Pozneje o imunosti po preboleli bolezni nismo več tako prepričani, zato se priporočata dva odmerka," pravi infektologinja.
Bi bilo torej smiselno pred drugim odmerkom tudi na splošni populaciji opraviti testiranje na protitelesa? Bojana Beović odgovarja, da se trenutno testiranje na protitelesa v Kliničnem centru opravlja za raziskovalne namene, "ni pa to testiranje še toliko razvito, da bi lahko ugotavljali, kdo in kdaj cepljenje potrebuje." Ne samo, da ta protitelesa niso dovolj specifična (lahko jih imate, pa niste imuni pred boleznijo, pa tudi obratno), ampak gre tudi za to, da ne vedo, kakšna je tista koncentracija protiteles, ki je res zaščitna. "Pri visokih koncentracijah lahko rečemo, da taka koncentracija gotovo ščiti, ker je ta tako visoka, nimamo pa tiste spodnje meje, pri kateri bi se lahko odločili, ali cepimo ali ne."
Tudi cepljeni lahko širijo okužbo
Ob tem pa vodja svetovalne skupine za cepljenje poudarja še, da se lahko ljudje okužijo tudi po cepljenju in da tudi lahko razširijo okužbo. "Zato še vedno svetujemo nošenje mask, še posebej, če smo z nekom, ki je posebno ranljiv glede obolenja."
Dogovor Novartisa z BioNTechom
V Novartisu, pod okrilje katerega sodi slovenski Lek, so za STA pojasnili, da v svojem portfelju nimajo cepiv in se ne ukvarjajo z razvojem cepiv proti covidu-19, so pa s podjetjem BioNTech sklenili dogovor za uporabo proizvodnih zmogljivosti Novartisove tovarne v Steinu v Švici. Sklenili so tudi dogovor z nemškim proizvajalcem cepiv CureVac, ki razvija novo cepivo proti covidu-19, za proizvodnjo mRNA-nosilca in CVnCoV-cepiva v svoji proizvodni enoti v Kundlu v Avstriji.
"Novartis preučuje dodatne možnosti za podporo svetovni oskrbi s cepivi proti covidu-19. Ko bodo na voljo nove informacije, vas bomo o tem ustrezno obvestili," so še dodali.
V Pfizerju so pojasnili, da bo večina narejenega in distribuiranega cepiva še naprej prihajala iz njihovih proizvodnih mest, vendar so pri izdelavi več odmerkov do zdaj vključili od osem do deset pogodbenih proizvajalcev. Njihova podpora glede na potrebe vključuje oblikovanje lipidnih nanodelcev, sterilno polnjenje, pregled in pakiranje.
Sicer pa, kot je pretekli konec teden dejal premier Janez Janša, tudi Slovenija že sodeluje pri proizvodnji cepiva. Eno od slovenskih podjetij namreč sodeluje pri čiščenju cepiva. Ajdovska družba BIA Separations velja za eno vodilnih podjetij na področju tehnologije čiščenja zdravilnih učinkovin pri proizvodnji zdravil ali cepiv in je bilo oz. je vključeno v več projektov razvoja cepiva proti covidu-19.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje