Direktor mariborskega zdravstvenega doma Jernej Završnik je pojasnil, da so na njihovem območju doslej porabili okoli 125.700 odmerkov cepiva proti covidu-19. S prvim odmerkom je cepljenih nekaj več kot 74.000 ljudi, z obema nekaj več kot 52.000.
Delež cepljenih proti covidu-19 na območju, ki ga pokriva mariborski zdravstveni dom, je sicer nekaj višji od slovenskega povprečja, a če bi želeli doseči vsaj 60-odstotno precepljenost, bi morali po besedah Završnika cepiti vsaj še 10.000 ljudi. "Podatki žal niso spodbudni, vedno več primerov je različice delta in matematični modeli govorijo, da se nam jeseni, če ne bo dovolj cepljenih, ne piše dobro," je opozoril.
Kljub širjenju nove različice novega koronavirusa v zadnjem času opažajo manjše zanimanje za cepljenje. Pretekli konec tedna je prišlo le 42 kandidatov za cepljenje, v petek pa so cepili nekaj več kot 500 ljudi, ki so prišli nenajavljeno.
V zdravstvenem domu opažajo, da je za cepljenje na terenu več zanimanja. Zato so nagovorili podjetja, obrtnike, upokojence, univerzo in študente, da pomagajo ozaveščati ljudi o pomembnosti cepljenja. "Le s skupnimi močmi lahko dvignemo delež cepljenih," je prepričan Završnik.
Poudaril je, da imajo v Mariboru na voljo vsa štiri cepiva proti covidu-19, ki so trenutno registrirana v Sloveniji. Z mobilno cepilno enoto bodo po napovedih prišli na lokacije, kjerkoli bo vsaj deset kandidatov za cepljenje. Trenutno še zbirajo podatke, kje je zanimanje za cepljenje, računajo pa, da bo prva pot mobilne cepilne enote v sredo.
Osrednji cepilni center, ki je doslej deloval v Univerzitetnem športnem centru (UŠC) Leona Štuklja v Mariboru, medtem zapirajo in ga selijo v prostore na sedežu zdravstvenega doma na Ulici talcev, je še povedal Završnik.
Podžupan Mestne občine Maribor Samo Peter Medved je spomnil, da se uvedeni ukrepi za preprečevanje širjenja novega koronavirusa sproščajo, "kar pa nas ne sme zavesti". "Če ne bomo ustrezno precepljeni, nam grozi nov val epidemije, zato želimo cepljenje približati ljudem," je opozoril.
Dekan mariborske medicinske fakultete Iztok Takač je pojasnil, da imamo letos boljše možnosti za preprečevanje širjenja virusa kot lani, saj imamo cepivo, zato ne razume, zakaj se nekateri ne želijo cepiti. Poudaril je, da so na svetu cepili proti covidu-19 že več sto milijonov ljudi, številne študije pa so potrdile, da cepivo deluje in da so stranski učinki izjemno redki in večinoma v blagi obliki, kar je "daleč od škode, ki jo povzroči virus, če oseba zboli".
"Pozivamo vse, da se cepijo, da ne bo prepozno," je sporočil tudi predsednik Društva upokojencev Maribor Tabor Franc Slavinec, ki opaža, da veliko starejših še vedno okleva.
Osem pozitivnih izvidov
V nedeljo so pristojni opravili 604 PCR-teste na okužbo z novim koronavirusom. Pozitivnih izvidov je bilo osem, kar je 1,3 odstotka. Umrl je en bolnik s covidom-19.
Opravljenih je bilo tudi 5529 hitrih antigenskih testov, a se njihovi pozitivni izidi naknadno preverjajo s PCR-testi.
V bolnišnicah se zdravi 58 covidnih bolnikov, od tega na intenzivni negi 16, eden je umrl, sporoča vlada.
Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 24. Doslej so po podatkih NIJZ-ja okužbo potrdili pri 257.429 ljudeh, in sicer pri 121.523 moških in 135.878 ženskah. Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je cepljenih 829.107 ljudi, z vsemi pa 698.372, še navaja NIJZ.
Prejšnjo nedeljo je bilo potrjenih 12 okužb.
Epidemična situacija v Sloveniji se tako umirja, čemur sledijo tudi vladni protikoronski ukrepi, ki se polagoma sproščajo. Obenem se po svetu širi indijska oziroma delta različica novega koronavirusa, zato strokovnjaki svarijo pred novim jesenskim valom in pravijo, da se lahko pred novim zaprtjem lahko kot družba ubranimo le s široko precepljenostjo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje