Na Institutu Jožef Stefan (IJS) navajajo, da se hkrati nakazuje, da se je že začel četrti epidemični val in da število potrjeno okuženih ne narašča samo zaradi maturantov, ki so se okužili v tujini. Po njihovih napovedih bo postala koronavirusna različica delta dominantna predvidoma v drugi polovici julija.
Ocenjeno reprodukcijsko število, ki kaže, na koliko ljudi prenese okužbo en okuženi, v to število pa so vključeni tudi primeri, vneseni iz tujine, znaša približno 1,3. Lokalno reprodukcijsko število, ki kaže, koliko oseb v povprečju okuži posamezni okuženi v Sloveniji, pa znaša 1,1.
"Če se ne bomo do sredine avgusta dovolj precepili, se bo najpozneje takrat začel četrti val epidemije, če se ni že zdaj. Bolj ko se bomo precepili, zaželena precepljenost starejših je nad 90 odstotkov, lažje in z manj ukrepi ga bomo obvladali," so zapisali.
S 15. julijem za vstop v državo pogoj PCT
Vlada je na dopisni seji sprejela odlok, ki s 15. julijem ukinja sezname držav in izenačuje pogoje za vstop v Slovenijo, in sicer bo veljal pogoj PCT. Sklenila je tudi, da se znova vzpostavi klicni center za informacije o novem koronavirusu. Klicni center bo dosegljiv na brezplačni telefonski številki 080 1404 oziroma za klice iz tujine na +386 1 478 7550 od ponedeljka do petka med 8. in 16. uro.
Vlada je na dopisni seji tudi sklenila, da se dopolnita odloka o omejitvah in načinu izvajanja ponujanja in prodajanja blaga in storitev na področju voznikov in vozil ter o omejitvah in načinu izvajanja javnega prevoza potnikov na ozemlju v delu, kdaj nastopi zaščita, če se oseba cepi s kombinacijo dveh različnih cepiv.
Če je oseba prvič prejela odmerek cepiva AstraZenece, se zaščita vzpostavi takoj po prejemu drugega odmerka, če je v roku od 28 do 84 dni prejela drugi odmerek cepiva Pfizerja ali Moderne. Spremembi odlokov začneta veljati v ponedeljek.
Za vseh 318 dijakov iz Gorenjske predlagana karantena
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da so potrdili okužbo z novim koronavirusom pri dijaku iz Gorenjske, ki se je udeležil maturantskega izleta v Lloret de Maru v Španiji. NIJZ za vse udeležence tega maturantskega izleta, 318 dijakov, predlaga karanteno na domu.
Skupina gorenjskih dijakov se je z maturantskega izleta v španskem letovišču vrnila v četrtek. Pred vrnitvijo jih je 231 opravilo test, vsi rezultati pa so bili negativni, 87 udeležencev pa testiranja ni opravilo.
Po potrditvi prvega primera okužbe med to skupino dijakov je epidemiološka služba NIJZ-ja takoj izvedla epidemiološko obravnavo okužene osebe in nadaljnje epidemiološko poizvedovanje.
Za vse udeležence maturantskega izleta je predlagala karanteno na domu od 8. do vključno 17. julija. "Vse udeležence pozivamo, da upoštevajo navodila za osebe v karanteni na domu," so zapisali na NIJZ-ju.
Epidemiološka služba NIJZ-ja je o prvem primeru okužbe z novim koronavirusom med udeleženci maturantskega izleta obvestila organizatorja dogodka, od katerega je za namen epidemiološkega poizvedovanja pridobila seznam vseh udeležencev.
Organizatorja maturantskega izleta je prosila tudi, da vsem udeležencem izleta pošlje dopis, v katerem udeleženec prejme nadaljnja navodila. Epidemiologi bodo z vsemi udeleženci maturantskega izleta poskusili vzpostaviti stik v najkrajšem mogočem času.
Vzorec so poslali na sekvenciranje, saj je maturantski izlet potekal v predelu Španije, iz katerega poročajo o velikem številu okuženih s koronavirusno različico delta.
Na NIJZ-ju poudarjajo, da je napotitev v karanteno na domu za osebe, ki prihajajo z območja z visokim tveganjem za okužbo zunaj meja Slovenije, izključno v pristojnosti policije. NIJZ nima pristojnosti na tem področju.
Epidemiološka služba se vključi, ko dobi prijavo potrjene okužbe z novim koronavirusom. V takem primeru se začne epidemiološka preiskava, v sklopu katere epidemiološka služba NIJZ-ja anketira okužene osebe in identificira visokotvegane stike, za katere bo predlagala karanteno na domu.
Karantena na domu zaradi visokotveganega stika z okuženo osebo traja 10 dni od zadnjega visokotveganega tesnega stika z okuženo osebo in se je ne da prekinjati niti z negativnim testom.
Med udeleženci maturantskega izleta v Lloret de Mar, ki so se v Slovenijo vrnili v soboto, gre za dijake iz Dolenjske, je bilo do vključno četrtka potrjenih 89 okužb.
Policija: Kontrolnih točk na notranjih mejah več ni
Na policiji pa so pojasnili, da kontrolnih točk na notranjih mejah (razen pristanišča in letališč) več ni, mejni nadzor pa izvajajo po sistemu izravnalnih ukrepov, kjer je lahko zgolj naključen. Namenski nadzor na notranjih mejah je lahko le občasen in s točno določenim namenom – na primer spoštovanje vstopnih pogojev iz odloka o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja covida-19.
Ob tem dodajajo, da policija ni vnaprej obveščena o potovanjih različnih skupin. Države so razdeljene v različna območja glede na semafor epidemiološke varnosti, konkretno Španija je tako na zelenem, oranžnem kot na rdečem seznamu. Organizator potovanja mora vedeti, na kakšno območje potujejo njegove stranke oz. s kakšnega se vračajo, so zapisali.
Glede na do zdaj zbrane podatke lahko pozivajo organizatorja, da obvesti policijo pred vstopom v državo, ko ve, da določeno število potnikov ne izpolnjuje pogojev vstopa po odloku, torej niso želeli opraviti testa ali pa je bil test pozitiven. Če bi oz. bo organizator obvestil policijo pred nameravanim vstopom v državo, povedal podatke o lokaciji nameravanega vstopa v državo, registrsko številko in vrsto vozila ter število potnikov, bi se opravila namenska kontrola in izdale izjave o seznanitvi z napotitvijo v karanteno vsem, ki ne bi izpolnjevali pogojev za vstop v državo brez odreditve karantene na domu, so dodali.
Če želi oseba drugo cepivo, morajo med obema odmerkoma miniti štirje tedni
NIJZ je posodobil priporočila glede cepljenja proti covidu-19, v katerih navaja, da se praviloma za drugi odmerek uporabi cepivo istega proizvajalca. Če posameznik želi nadaljevati cepljenje proti covidu-19 z drugim cepivom, mora izpolniti izjavo, med obema odmerkoma cepljenja pa morajo preteči štirje tedni.
Ob tem je NIJZ pripravil izjavo o prejemu druge vrste cepiva za drugi odmerek cepljenja proti covidu-19, v katerem potrjuje, da je seznanjen s tem, da mešane sheme cepljenja veljajo kot uporaba cepiva zunaj okvira dovoljenja za promet, pri čemer pa raziskave kažejo, da se pri mešanih shemah lahko pojavi nekoliko več neželenih učinkov, kot če oseba prejme dva odmerka cepiva istega proizvajalca. "Izjavljam, da se zamenjava cepiva opravi na mojo željo in s podpisom na tem obrazcu podajam soglasje, da želim za drugi odmerek prejeti mRNA cepivo ter sprejemam odgovornost za svojo odločitev," je še navedeno v izjavi.
Kombiniranje cepiv različnih proizvajalcev je v četrtek v izjavi medijem komentirala tudi vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović, ki je dejala, da mešanja cepiv proti covidu-19 v posvetovalni skupini za zdaj ne bodo priporočili.
Nosečnica, cepljena z AZ, naj za drugi odmerek dobi mRNK-cepivo
Posodobljena priporočila se nanašajo tudi na cepljenje nosečnic. Za njih je priporočljiva uporaba mRNK-cepiv, ker je za ta cepiva trenutno na voljo največ podatkov o varnosti in učinkovitosti pri nosečnicah. Če ženska, ki je prejela prvi odmerek cepiva AstraZeneca, zanosi, se za drugi odmerek uporabi mRNK-cepivo.
Poklukar: Različica delta bi lahko bila prevladujoča že po 15. juliju
Minister Janez Poklukar je ob predstavitvi prioritet slovenskega predsedovanja Svetu EU-ja na področju zdravja napovedal, da bodo ob eksponentni rasti primerov koronavirusne različice delta in vnosih okužb iz tujine v prihodnjem tednu predvidoma sprejeli dodatne ukrepe za omejitev širjenja okužb.
Poklukar je opozoril, da tudi sicer v Sloveniji opažajo eksponentno rast različice delta, ki bi glede na napovedi lahko bila prevladujoča že po 15. juliju. Opozoril je, da je 50 odstotkov bolj nalezljiva kot različica alfa, glede na izkušnje iz Velike Britanije pa zbolevajo necepljeni ali cepljeni z enim odmerkom. "Najboljši ukrep ta trenutek je cepljenje. Verjamem pa, da zaradi trenutne precepljenosti prebivalstva samo na ta ukrep v naslednjih dneh in tednih ne bo mogoče računati, če bodo številke rasle, in za zdaj je trend jasen. Praviloma v naslednjem tednu bodo tudi kakšni dodatni ukrepi, da poskušamo zajeziti bolezen."
82 novih okužb
V četrtek je bilo po opravljenih 1696 PCR-testiranjih potrjenih 82 okužb z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo 4,8 odstotka izvidov. Hospitaliziranih je 47 bolnikov, 10 na oddelkih za intenzivno nego. V četrtek je umrl en bolnik s covidom-19.
Število potrjenih okužb se je v zadnjem tednu povišalo predvsem na račun skupine dolenjskih dijakov, ki se je v soboto vrnila z maturantskega izleta v Španiji. Do včeraj so epidemiologi okužbo potrdili pri 58 dijakih.
Kolikšen delež četrtkovih pozitivnih izvidov predstavljajo okužbe med dijaki, za zdaj ni znano. Vseh 334 dijakov, ki so se udeležili maturantskega izleta v letovišču Lloret de Mar, je v karanteni. Na NIJZ-ju so ob tem izrazili skrb, da so se dijaki okužili s koronavirusno različico delta, ki je v Španiji precej razširjena. Rezultati analize sicer še niso znani.
V četrtek je bilo sicer devet okužb potrjenih v Šentjerneju, osem v Brežicah, sedem v Novem mestu ter po pet v Črnomlju, Trebnjem, Krškem in Mariboru.
V Ljubljani so bili potrjene štiri okužbe, tri v Šmarjeških Toplicah in Škofljici ter po dve v Mirni Peči, Kočevju, Mirnu-Kostanjevici, Medvodah in po ena v Metliki in Kranju.
Hospitaliziranih šest bolnikov manj, v četrtek ena smrt
V slovenskih bolnišnicah se po podatkih sledilnika za covid-19 zdravi 41 bolnikov s covidom-19, kar je šest manj kot dan pred tem. Število ljudi, ki potrebujejo zdravljenje na intenzivni negi, ostaja nespremenjeno – takih je 10 bolnikov.
V četrtek je umrl en bolnik s covidom-19.
Na 100 tisoč prebivalcev je bilo v zadnjih 14 dneh potrjenih 22 primerov okužb, sedemdnevno povprečje potrjenih okužb pa znaša 44.
Po podatkih NIJZ-ja je bilo s prvim odmerkom doslej cepljenih več kot 842 tisoč ljudi, z vsemi potrebnimi odmerki pa več kot 730 tisoč ljudi. Skupno je tako precepljenega 34,6 odstotka prebivalstva.
Gneča tudi zaradi digitalnih potrdil
Cepljenje je v ljubljanskem cepilnem centru v četrtek nekoliko upočasnila izdaja digitalnih covidnih potrdil cepljenim z drugim odmerkom. Na Gospodarskem razstavišču so po podatkih Repar Bornšek proti covidu-19 v četrtek cepili okoli 3400 ljudi. "To je bil naš normalen dan. Mi smo tudi že 4200 ljudi dnevno cepili brez gneče," je dejala zdravnica in vodja cepilnega centra Simona Repar Bornšek.
Razlog za počasnejši potek je po njenem mnenju v tem, da je bilo popoldne na cepljenje z drugim odmerkom, po katerem lahko dobijo digitalno covidno potrdilo, naročenih zelo veliko ljudi. "S tiskanjem potrdil in nekaj kadrovskimi izpadi pa se je stvar zaustavila. Če bi nehali tiskati potrdila, bi imeli pet ljudi več, ki bi cepili, tako pa so izdajali potrdila," je pojasnila.
Zaradi cepljenja z več različnimi cepivi in velikega interesa za cepljenje brez naročanja v četrtek tudi niso mogli zagotoviti ločenih vrst za naročene in nenaročene, a po oceni Repar Bornšek nihče ni na cepljenje čakal več kot uro.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje