Marsikje še ne vedo, kako bo to videti v praksi. Težave je pričakovati predvsem v tistih službah, kjer ni mogoče odrediti dela od doma, kot sta policija ali vojska.
Minister za javno upravo Boštjan Koritnik ob vseh kritikah znova opozarja: "Država tukaj ne nastopa kot oblast. To ne bo oblastni akt, temveč akt delodajalca. Vsak delodajalec je že po zakonu o varnosti in zdravju pri delu odgovoren zagotoviti varno delovno okolje."
Kot še pravi, sledijo argumentom stroke, ki pa celo predlaga, da bi bil pogoj PC širše veljaven.
"Testiranje je nekako samo možnost, da prepoznavamo ljudi, ki so okuženi. Nič pa ne prispeva k temu, da se ti ljudje ne bi okužili, ne zboleli in seveda da ne širijo potem okužbe naprej," je izjavila vodja strokovne svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar.
Težave bodo predvsem tam, kjer zaposlenim ne bo mogoče odrediti dela od doma. Konkretna navodila so dobili le v vojski, a jih danes (ponedeljek) že nekoliko popravljajo. Glede na njih, bodo lahko necepljeni najprej izrabili presežek ur, nato letni dopust, nato pa bodo lahko šli na čakanje zaradi višje sile. Pri čakanju na delo bi vojaki dobili nadomestilo plače v vrednosti 50 odstotkov. Necepljenim v upravnem delu ministrstva bo odrejeno delo od doma, kjer bo to mogoče. Kjer te možnosti ne bo, pa bo ponujena sklenitev dogovora o mirovanju pravic iz delovnega razmerja, v tem času torej ne bodo dobili plačila.
Zadeva je na ustavnem sodišču
Verjetno bodo podobne ukrepe sprejeli tudi na policiji, kjer pa konkretnih navodil vsaj za zdaj še niso pripravili. Morda tudi zato, ker sta tako oba policijska sindikata kot tudi sindikat vojakov na ustavno sodišče že podala pobudo za presojo ustavnosti dveh vladnih odlokov glede pogoja PCT oziroma PC za opravljanje službe skupaj s predlogom za začasno zadržanje in prednostno obravnavo na sodišču. Ustavno sodišče je že sklenilo, da bo zadevo obravnavalo takoj, tako da obstaja tudi možnost, da sodišče še pred petkom zadevo začasno zadrži.
Koritnik: Če delavec na gradbišču ne nosi čelade, lahko izgubi službo
Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je v oddaji Studio City večkrat poudaril, da gre pri tem odloku (PC) za odgovornost delodajalca, da poskrbi za varno delovno okolje, in ne za oblastni odlok, zato je po njegovem prepričanju v skladu z ustavo in pravnim redom. V oddaji je bilo tudi omenjeno, da je bilo zoper drugi odlok (PCT) vloženih več kot tristo pobud za presojo ustavnosti. Koritnik je nadalje pojasnil, da zaposleni v javni upravi, ki se ne bo cepil in covida-19 ni prebolel, lahko na koncu tudi izgubi službo, kot jo lahko delavec, ki na gradbišče prihaja brez čelade. Ampak država je poskrbela za celo vrsto korakov in opcij pred tem, vključno z delom od doma, čakanjem na delo in tako naprej, je poudaril. Tudi zato po Koritnikovem mnenju ne gre za obvezno cepljenje. Je pa poudaril, da če bi se cepili – in cepivo je zastonj na voljo sleherniku – se zdaj sploh ne bi pogovarjali o pogoju PCT in PC, ampak bi državo odpirali, kot to počnejo marsikje drugje po Evropi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje