"Žal lahko potrdim, da se je boj za življenje neuspešno končal," je dejal Igor Rigler, vodja službe za urgentno nevrologijo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana. "Ne moremo še natančno povedati, ali je zaplet povezan s cepljenjem. O zapletu so že poročali tuji raziskovalci, lahko se zgodi pri enem primeru na 100.000 cepljenih," je povedal Rigler.
Kot je pojasnil, je bilo stanje bolnice zelo kritično, motena je bila koagulacija v telesu, hkrati je imela nizke trombocite in krvne strdke. "Tako da je bila hkrati podvržena krvavitvam in strdkom. Kombinacija obeh dveh procesov v telesu je povzročila možganske krvavitve in strdke v možganih. Vse, kar smo lahko naredili, kar moderna medicina lahko ob takih stanjih naredi, smo poskušali. Konzultirali smo vse strokovnjake v UKC-ju, ki se ukvarjajo s tem področjem. To so specialisti za žilne bolezni, hematologi, nefrologi, nevrologi."
Kot je pojasnil Rigler, so konzilije sklicevali že od samega začetka, torej od ponedeljka zjutraj, ko je dekle prišlo na urgenco. "Ves čas smo agresivno pristopali in zdravili. Hoteli smo stanje izboljšati, ampak žal ni šlo, tako smo danes zjutraj potrdili smrt." Na NIJZ so podali prijavo glede morebitnih stranskih učinkov po cepljenju. Pismo s prijavnim zapisnikom so poslali že v torek. "Ni na nas, da odločamo, ali je povezava s cepljenjem gotova, to mora storiti komisija, ki jo bo sklicalo ministrstvo za zdravje."
Ob močnem glavobolu in bruhanju po cepljenju obiščite zdravnika
20-letnica je prišla na nevrološko kliniko s simptomi glavobola, slabosti, bruhanja, motnjami vida in s slabim počutjem. Kakršni koli žariščni nevrološki izpadi, kot so motnje vida, mravljinčenje po telesu, šibkost dela ali polovice telesa, motnje govora, so vedno zelo resen znak, je opozoril Rigler. "To smo tudi takoj prepoznali in naredili ustrezno diagnostiko." Rigler je posebej pozval mlade, ki se cepijo z vektorskimi cepivi, naj bodo pozorni na omenjene znake, ki se v izjemno redkih primerih lahko pojavijo v obdobju od treh do 28 dni po cepljenju.
Kot je še pojasnil Rigler, so o podobnih zapletih poročali nemški in norveški raziskovalci. Statistično do podobnega zapleta lahko pride pri enem na 100.000 cepljenih. Če gre za sindrom tromboze s trombocitopenije, se ga da zelo hitro prepoznati. Rigler je na vprašanje, ali je 20-letnica do zdravnika prišla prepozno, dejal, da o tem ne more špekulirati. "Različni so tudi pragovi bolečine, ki jih pacient prepozna kot urgentno stanje. Veliko ljudi pride na urgenco z minimalnimi simptomi in težavami, nekateri pa so že v osnovi tako trdoživi, da redko pokličejo zdravnika. Za slednje si želimo, da pridejo k nam čim večkrat … Ne morem pa reči, da je bilo enako pri tej gospe, sodbe glede tega ne morem podati."
Bolnica sama ni vzela nobenih zdravil, ki jih ne bi smela, hkrati nobeno poznejše zdravljenje z zdravili ni pospešilo njenega stanja.
Beović: "Vsi smo zelo pretreseni"
Kot je dejala vodja posvetovalne skupine Bojana Beović, so ob tem dogodku zelo pretreseni in izrazila sožalje družini in svojcem dekleta. "Ko smo na posvetovalni skupini izvedeli, da je ta neželeni dogodek možen v povezavi s cepljenjem, smo se nemudoma odločili, da cepljenje s tem cepivom začasno ustavimo, dokler ne bodo znane podrobnosti primera, potem pa se bomo odločili, kako naprej cepivo uporabljati."
Kot je pojasnila Beović, so spomladi, ko so se po svetu začeli pojavljati ti neželeni učinki, poslali z Zdravniške zbornice Slovenije okrožnico vsem zdravnikom, v kateri je navedeno, kako morajo v takšnih situacijah ravnati. "Gre za izjemno redek dogodek in posebno smolo, da se je to zgodilo v Sloveniji. Po ameriški statistiki, kjer od vektorskih cepiv uporabljajo le cepivo Janssen, je prišlo pri dobrih 8 milijonih cepljenih s tem cepivom v 28 primerih do takih zapletov."
Po zadnjih podatkih je bilo z Janssenom, za katerega je predviden en odmerek, v Sloveniji cepljenih 119.799 ljudi. Po podatkih nevrološke klinike gre za drugi resni zaplet v Sloveniji, povezan s cepivom proti covidu-19. Oba sta bila pri ženskah, mlajših od 50 let, cepljenih z vektorskim cepivom. Pri prvi bolnici se je zdravljenje zapleta končalo uspešno. Kot je znano, je komisija, ki je pregledovala primer smrti žene slovenskega diplomata v Bruslju 21. maja po cepljenju s cepivom Johnsona & Johnsona, julija ocenila, da je povezava smrti s cepljenjem gotova.
"Taka medicinska statistika je pomembna za naše odločitve. Ko pa se zgodi posamezen primer pri posamezni osebi, je taka statistika nepomembna, zato se zelo zavedamo, da je treba reagirati na posamezen primer in se nato odločiti glede na situacijo," je še dodala Beovićeva.