Nocoj predpremierno predvajani dokumentarec spremlja razstavo, od njenega koncepta, skrbi restavratorjev za predmete, pa vse do postavitve in končne podobe.
Film je nastal v uredništvu dokumentarnih oddaj in kulturnem in umetniškem programu Televizije Slovenija. Direktor fotografije in snemalec je bil Bernard Perme, montažer Zlatjan Čučkov, avtor in izvajalec glasbe pa Boštjan Gombač. Premiera filma bo 26. oktobra na Prvem programu TV Slovenija.
Narodni muzej Slovenije (NMS), naslednik Deželnega muzeja v Ljubljani, bo v petek star natanko 200 let. Jubilej bodo obeležili z več dogodki in aktivnostmi, ki se bodo zvrstili do konca oktobra. Osrednji dogodek praznovanja je razstava Zlata sled, ki so jo v Narodnem muzeju Slovenije soustvarili s kar 32 slovenskimi muzeji.
Vodstva muzeja so se v vseh obdobjih zavedala, da je to nacionalni muzej, ki ohranja dediščino tisočletij. "Zato v filmu ne moremo mimo najpomembnejših muzealij, kot so neandertalska piščal, koliščarske najdbe, nakit stiške kneginje, situla iz Vač, mumija, kip Emonca, meči iz Ljubljanice, prve fotografije na steklu ...", opisujejo ob dokumentarcu.
"Zanimajo nas zgodbe predmetov, čemu so služili, zakaj so pomembni in predvsem, ali so skozi nova muzealska spoznanja drugače umeščeni kot v času, ko so prišli v muzej. Na ta način spoznavamo tudi znanstveno delo kustosov in restavratorjev, ki je enakovredno varovanju predmetov," so zapisali v opisu filma.
Razstavo si bo možno brezplačno ogledati v petek, ko bodo v Narodnem muzeju skupaj s Prirodoslovnim muzejem Slovenije pripravili celodnevno praznovanje Dan odprtih vrat, v okviru katerega bodo obiskovalce med drugim popeljali v zakulisje muzeja. Zaključek praznovanja bo nastop Papirniškega pihalnega orkestra Vevče in rojstnodnevna torta, so zapisali v muzeju. Praznovanje se bo začelo ob 13. uri z okroglo mizo, na kateri bodo med drugim predstavili tudi obsežno monografijo, ki so jo izdali ob jubileju.
Razstava na Jakopičevem sprehajališču
V okviru praznovanja jubileja je že 15. septembra na Jakopičevem sprehajališču v parku Tivoli zaživela razstava, ki je v 80 fotografijah strnila 200-letno zgodovino muzeja ter njegovo poslanstvo. Razstava bo na ogled vse do 15. novembra.
Narodni muzej Slovenije so pod imenom Deželni muzej za Kranjsko ustanovili kranjski deželni stanovi 15. oktobra leta 1821 na pobudo udeležencev ljubljanskega kongresa. "Že v prvem desetletju so prejeli dragocene darove, med njimi starine župana Hradeckega, numizmatično zbirko Jožeta Repežiča, etnografske zbirke škofa Barage ter duhovnika Knobleharja, Zoisovo zbirko mineralov in Hohenwartove kolekcije školjk. Fond se je razširil tudi zaradi pomembnih arheoloških odkritij. Deželni muzej je imel sprva prostore v Pogačnikovi hiši na Salendrovi ulici, od oktobra 1831 pa v stavbi Liceja. 14. julija 1883 so položili temeljni kamen za sedanjo muzejsko palačo in to je bil zgodovinski dogodek, saj gre za prvo izključno kulturi namenjeno poslopje pri nas," so zapisali v NMS. Malo je denimo znano, da muzej hrani Prešernovo zapuščino, v kateri je tudi cenzurirani rokopis Poezij.
NMS ima tudi status raziskovalne institucije
V muzeju danes deluje šest strokovnih oddelkov, njihovo poslanstvo pa je na zanimiv in poljuden način seznanjati javnost z zgodovino slovenskega prostora in njegovo kulturno dediščino, s tem krepiti narodno zavest in biti v koraku z drugimi podobnimi evropskimi institucijami, so zapisali. NMS ima tudi status raziskovalne institucije.
Kot zanimivost so pri muzeju izpostavili, da bo prav ob tej obletnici Pošta Slovenije izdala znamko 200 let Narodnega muzeja Slovenije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje