Vodstvo Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) se je na seji upravnega odbora zbornice sešlo z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom.
Počivalšek je obrtnike spomnil na že sprejete ukrepe v okviru PKP-jev. Vlada je lani gospodarstvo podprla z 2,3 milijarde evrov, od tega z eno milijardo turizem.
Počivalšek je ob tem priznal, da so še vedno težave v mestnih hotelih, industriji srečanj in agencijah, ki vodijo turiste v Slovenijo. To so zadeve, ki jih bo po njegovih besedah treba upoštevati v novem interventnem zakonu.
Meh: Potrebujemo pomoč
Predsednik OZS-ja Branko Meh je izpostavil, da med ključnimi ukrepi za pomoč vidijo subvencioniranje čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, temeljni osebni dohodek za samozaposlene, znižanje stopnje DDV-ja za gostinstvo in turizem, povračilo škode zaradi odpisa blaga ter kritje fiksnih stroškov in upada prometa.
Pri tem se je zahvalil ministru za vse dozdajšnje ukrepe kot tudi za to, da vlada ni znova zapirala gospodarstva. Počivalšek je ob tem znova poudaril, da si gospodarstvo novega zaprtja ne more privoščiti.
Dragi energenti mlinski kamen gospodarstva
Meh je prav tako opozoril na višanje cen energentov in ministra prosil za pojasnilo, kako bo država pomagala pri zajezitvi teh cen. Počivalšek je pojasnil, da na cene plina in nafte država ne more vplivati, drugače pa je z elektriko, ki jo proizvajamo doma.
"V Sloveniji proizvedemo 85 odstotkov elektrike za naše potrebe. Dejstvo pa je, da polovico tega, kar proizvedemo, izvozimo. Tukaj lahko država poseže – prepovemo izvoz naše energije in določimo ceno. Če bo treba, bomo tudi to naredili," je dejal.
Predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS-ju Blaž Cvar je ministra opozoril na pomanjkljivosti nekaterih sprejetih ukrepov, prav tako pa na neodzivnost ministrstva na nekatere dopise in predloge, ki so jih posredovali na sekciji.
Težave kovinarjev, fotografov, gostinstva ...
Podpredsednik OZS-ja Ivan Meh in član upravnega odbora zbornice Bojan Železnik sta opozorila na težave kovinarske industrije. Zaradi višanja cen surovin se je delovni proces podražil za 300 odstotkov. Panoga se obenem spopada s pomakanjem ustrezno usposobljenega kadra.
S težavami se spopadajo tudi v fotografski panogi, saj naj bi vlada prihodnje leto uvedla zajem fotografije za osebne dokumente kar na upravnih enotah. Predsednica sekcije fotografov pri OZS-ju Katarina Podgoršek je pojasnila, da so fotografi v času krize, ko ni bilo dogodkov, večinoma fotografirali le za dokumente. Posledično bi svoja vrata lahko zaprla več kot polovica fotografskih studiev.
Predsednik sekcije za promet pri OZS-ju Peter Pišek je ministra pozval k znižanju davka na dodano vrednost za gostinstvo in k povračilu stroškov stroškov za stojnice, saj so jih morali gostinci zapreti.
Še eno podaljšanje turističnih bonov?
Počivalšek je po koncu seje izrazil zadovoljstvo nad izmenjavo stališč in pogledov. "Kar nekaj predlogov, še posebej ta glede vavčerjev za razvoj in inovacije, bodo preučili in jih poskušali uveljaviti. Gre pa tudi za še nekaj drugih pripomb, ki bodo vse preučene in v največji meri tudi upoštevane," je v izjavi za medije povedal minister. Obenem je izrazil prepričanje, da bodo lanski turistični boni podaljšani do konca letošnjega leta.
Kot je pojasnil, nižanje DDV-ja za gostinsko dejavnost ne bo predmet desetega protikoronskega svežnja, medtem ko o subvencioniranju čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa še razpravljajo.
Vlada bo o morebitnih novih ukrepih in omejitvah odločala v četrtek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje