Kot so zapisali, so prvi dopis s tovrstno vsebino iz vladnega urada posredovali 27. oktobra 2021 v pisarno generalnega direktorja RTV Slovenija, direktorjema radia in televizije ter predsedniku programskega sveta s pripisom "v upanju, da vam bo analiza pomagala pri Vaših nadaljnjih aktivnostih". Po prvem obveščanju vodstva RTV Slovenija so nato sledile objave vladnih ocen na spletni strani Ukoma.
V zapisih vladnega urada se po njihovih navedbah ponavljajo ocene, da gre pri "našem poročanju za enostranske prikaze družbeno-političnega dogajanja". Pri tem vladni ocenjevalci navajajo, čigav odziv je manjkal, naštevajo, kaj bi moral novinar še vprašati, povedati, kako predstaviti sogovornike, o čem in kako poročati itd. Navajajo pa tudi, kaj vse se naj bi (namerno) zamolčalo. "V zapisih urada ni mogoče zaznati iskrene želje po odzivanju na morebitne napake, nedoslednosti ali nekorektnosti novinarskih prispevkov, pač pa je ravno nasprotno zelo jasno izraženo nezadovoljstvo s tistimi vsebinami, ki odražajo za vlado morda neprijetno realnost", ugotavljajo v izjavi.
"Takšno postopanje urada razumemo kot grobo in nedopustno poseganje v neodvisnost novinarskega in uredniškega dela, ki temelji na programskih standardih RTV Slovenija, Kodeksu novinarjev Slovenije ter Poklicnih merilih in načelih novinarske etike RTV Slovenija, širši okvir našega delovanja pa seveda določa zakonodaja (zakon o medijih, zakon o RTV-ju, ustava …). Zato je navedba vladnega urada za portal N1 Slovenija, da je osnova njihovih "analiz" kodeks novinarjev, grozljiva zloraba dokumenta, ki je aksiom kakovostnega novinarskega in uredniškega dela," so ocenili v aktivu.
"Nekorektno in destruktivno postopanje"
Vladnemu uradu v Aktivu Radia Slovenija ne odrekajo pravice kritike ali izražanja mnenja o njihovem delu, a bi to moralo iti prek ustaljenih kanalov, ne prek pisarne generalnega direktorja ali pavšalnega blatenja, so zapisali. "Nekorektno in destruktivno postopanje vladnega urada razumemo kot del širših političnih prizadevanj po uničevanju ugleda slovenskih medijev z največjo medijsko organizacijo RTV Slovenija na čelu ter poskusov zbijanja verodostojnosti ustvarjalcem medijskih vsebin. Na tak način "komuniciranja" z vladajočo politiko ne moremo pristati. K temu nas zavezuje odgovornost do javnosti, kajti v trenutku, ko nihče nikomur več ne more verjeti, nastopijo nedemokratične razmere, v katerih oblast določa, kaj je resnica, o kateri pa ne sme nihče podvomiti. Za kakovostno, samostojno in neodvisno javno RTV Slovenija," so sklenili.
Izjavo Aktiva novinarjev Radia Slovenija podpirajo tudi Društvo novinarjev Slovenije, Aktiv novinarjev Informativnega programa TV Slovenija, Aktiv MMC-ja, Aktiv novinarjev Radia Maribor, Koordinacija novinarskih sindikatov na RTV Slovenija, Sindikat novinarjev Slovenije, Katedra za novinarstvo na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani (FDV UL) ter Center za družboslovnoterminološko in publicistično raziskovanje na FDV-ju UL.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje