Veliki humanist in pričevalec grozot 20. stoletja, ki velja tudi za najbolj prevajanega slovenskega avtorja, se je za vedno poslovil konec maja letos. Risoroman, ki bo sporočila velikega pisatelja približal mladim generacijam, pa so danes predstavili v Nabrežini na tržaškem Krasu.
Nabrežina je namreč domači kraj mladega avtorja risoromana Nekropola, ki je včeraj izšel pri Mladinski knjigi. Kot je dejala urednica Alenka Veler, gre za pravo umetniško delo, ki je namenjeno vsem bralcem.
Na prireditvi pred kulturnim domom se je zbralo veliko število ljudi, med njimi veliko mladih, česar bi bil Boris Pahor zagotovo vesel. S svojim delom je namreč nagovarjal prav njih, vanje je polagal upanje v boljšo prihodnost človeštva. Navdihoval jih je s svojo kritično držo, neposrednostjo in iskrenostjo.
Kot kaže, je bil pri tem uspešen tudi pri nagovarjanju Jurija Devetaka, 25-letnega ilustratorja, ki se je med pandemijo določil, da bo Nekropolo, roman, ki je Pahorju prinesel mednarodni sloves, preslikal v črno-bele podobe. Pahor je vedel za njegovo delo, a žal ni dočakal izdaje.
"V veliko čast mi je, da sem lahko sodeloval s tako osebnostjo, kot je Boris Pahor, in res sem mu zelo hvaležen," je dejal Devetak za Televizijo Slovenija. "Zelo sem ponosna, da je to taboriščno izkušnjo zarisal in na novo napisal mlad fant, to bi bilo za Borisa Pahorja največje darilo. Nagovarjal je mlade in mladi so nagovarjali njega," pa je dejala italijanska senatorka Tatjana Rojc.
Ob obletnici rojstva se bodo spominu Borisa Pahorja seveda poklonili tudi drugod. Prav jutri mu v Kopru, kjer je Pahor velikokrat praznoval svoj rojstni dan in se družil z bralci, posvečajo spominsko prireditev. Poleg avtorjev različnih izdaj o Borisu Pahorju, ki so bile izdane v zadnjem letu in pol, bosta na srečanju prisotna tudi francoski filozof Tomas Soriano, ki je pisatelja spremljal med obiskom taborišča Natzweiler Struthof, in producent BBC-jevega filma Mož, ki je preveč videl, Marc Ramsay.
Srečanje bo zagotovo povezalo tudi številne dolgoletne sodelavce in prijatelje velikana 20. stoletja, ki vedo, da je njegovo poslanstvo zdaj v naših rokah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje