V zadnjih mesecih so v več muzejih po Veliki Britaniji in Italiji okoljevarstveni aktivisti izvedli vrsto akciji, kjer so bodisi tako, da so se prilepili na znamenite umetnine, bodisi so te prekrili z deli, v nedavnem protestu pa van Goghovo sliko v londonski Narodni galeriji polili z juho, skušali opozoriti na nujnost reševanja podnebne krize. Zaradi zadnjega primera so tri okoljske aktivistke iz skupine Just Stop Oil (Stop nafti) končale na londonskem sodišču zaradi kaznivega dejanja povzročanja škode na protestih.
Prav po protestu v londonski Narodni galeriji so v javnost prišle nekatere podrobnosti financiranja okoljevarstvenih skupin, ki stojijo za tovrstnimi akcijami. V Italiji podobne proteste organizira Ultima Generazione (Zadnja generacija), obe skupini pa finančno podpira sklad Climate Emergency Fund. Organizacijo s sedežem v Los Angelesu so leta 2019 z namenom podpiranja okoljevarstvenega aktivizma ustanovili trije milijonarji, med temi tudi ameriška naftna dedinja. Aileen Getty naj bi za podporo delovanja okoljevarstvenih aktivističnih skupin namenila milijon dolarjev lastnih sredstev.
Zaradi povezav aktivističnih skupin z Aileen Getty so se po poročanju portala Art Newspaper še povečale kritike, ki se zgrinjajo na tovrstne proteste. Tem med drugim očitajo uničevanje dediščine in napadanje institucij, ki niso povezane s podporniki naftne industrije. Narodna galerija portretov v Londonu je februarja denimo napovedala, da po izteku pogodbe decembra letos ne bo več sprejemala financiranja naftne družbe British Petroleum (BP).
Skupina Just Stop Oil je od poletja izvedla vrsto odmevnih demonstracij v muzejih. V Narodni galeriji v Londonu sta se julija aktivista skupine Just Stop Oil prilepila na sliko Johna Constabla Seneni voz (1821). Protestnika sta pokleknila ob sliko in se vsak z eno roko prilepila na okvir in začela glasno izražati svoja stališča. Eden od njiju je dejal, da je ljubitelj umetnosti, in opozoril na njen pomen ter potrebo po tem, da se varuje za prihodnje generacije. A kakšno vlogo bo lahko imela v človekovem življenju, če ne bo osnovnih možnosti za preživetje, je dodal. "Če ne bo vode, kaj nam bo umetnost? Če bodo trpele milijarde ljudi, kaj nam bo umetnost?" je opozarjal. Podobne akcije so izvedli tudi v nekaterih drugih britanskih galerijah.
Aktivisti okoljevarstvene skupine Ultima Generazione so se prilepili ob sliko Pomlad Sandra Botticellija v Galeriji Uffizi, avgusta pa so podobno storili v Vatikanskem muzeju v Rimu ob antičnem kipu Laokoontova skupina. Vse akcije so po navedbah skupin namenjene opozarjanju na katastrofalne posledice okoljske problematike.
Aileen Getty, ki nikoli ni delovala v naftni industriji (družba Getty Oil je leta 1984 svoje naftne rezerve prodala Texacu), je znana po svojem dobrodelnem delovanju na področju podnebne krize. Kot je zapisano na spletni strani Fundacije Aileen Getty, ta podpira "organizacije in posameznike po vsem svetu, ki so predani prijaznemu in spoštljivemu odzivanju na podnebno krizo in grožnje našemu planetu ter njegovim prebivalcem".
Climate Emergency Fund je v izjavi za portal Art Newspaper poudaril, da je njihov cilj "podpirati gibanja, ki zahtevajo od vlad in institucij, da se zavzamejo za zaščito človeštva in vsega življenja tega planeta". Prvi korak, ki bi ga morale storiti vse vlade, nadaljujejo, je "ustaviti širjenje infrastrukture fosilnega goriva". "CEF podpira nenasilen, legalen in disruptiven aktivizem, saj verjamemo, da je to najhitrejši način za spodbujanje sprememb."
V CEF-u so oznanili, da je letošnji oktober mesec "trajnih in disruptivnih protestov" v 11 državah. Do zdaj so prejeli donacije vrste znanih ljudi, vključno s štirimi milijoni dolarjev ameriškega režiserja Adama McKaya, režiserja filma Don't Look Up (2021), ki se je septembra priključil tudi direktorskemu odboru organizacije.
V organizaciji so se z izjavo za javnost odzvali tudi na številna ugibanja, ki so se pojavila po poročanju, da je ena od soustanoviteljic Aileen Getty. "Prvič, Aileen se ni nikoli ukvarjala z naftno industrijo, ampak se je njena družina. Res pa je zelo bogata. Zato se vprašajte: 'Če bi bili sami na njenem mestu, kako bi svoj denar porabili za dobro stvar?' Aileen je odgovor našla v filantropiji in soustanoviteljstvu CEF-a ter doniranju več kot milijon dolarjev pogumnim okoljevarstvenim aktivistom. Ne govorimo jim, kaj naj počnejo. Podpiramo jih."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje