Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan se je odzval na dogajanje v UKC-ju Ljubljana, kjer so izvedli samoplačniško operacijo za tujo državljanko, ki je poleg plačila operacije morala nakazati še honorar kirurgu Romanu Bošnjaku. Bolnica iz Severne Makedonije je bila obravnavana v sklopu samoplačniških storitev. Plačala je končni račun zdravljenja, ki je znašal 34.000 evrov. Hkrati je na račun v Hongkongu po poročanju POP TV-ja kirurgu Bošnjaku nakazala tudi zasebni honorar 6000 evrov.
Po razkritju je Bošnjak podal odstopno izjavo kot predstojnik oddelka za nevrokirurgijo na UKC Ljubljana, a tam ostaja zaposlen. V bolnišnici pa so sprejeli pravilnik, ki za vsak samoplačniški poseg zahteva, da je v primeru operativnega posega v kliničnem centru treba izvesti in zaračunati tudi ekspertno mnenje v UKC Ljubljana, ne glede na to, ali je bil bolnik morda že predhodno kjer koli obravnavan.
UKC je hkrati dokumentacijo predal Nacionalnemu preiskovalnemu uradu in ministrstvu za zdravje.
Minister: Temu je treba priti do dna
"Gre za nedopustno dejanje, očitno smo odprli Pandorino skrinjico potencialno izjemno težkega koruptivnega tveganja in dejanja. Upam, da bodo pristojne institucije opravile svoje delo," je na novinarski konferenci dejal minister za zdravje. Dodal je, da je Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu 9. marca UKC-ju Ljubljana poslal dopis, v katerem ga je pozval, naj v povezavi z operacije posredujejo račun, operacijski zapisnik in preostalo dokumentacijo. Do danes dokumentacije še niso poslali. "Verjamem, da bo vodstvo bolnišnice to v najkrajšem možnem času dostavilo," je dejal minister.
Ko bodo dobili vse podatke iz UKC Ljubljana in bodo lahko verodostojno ocenili stanje, bodo po napovedih ministra preverjali, v kakšni meri je nevrokirurg zlorabil pooblastila in v kakšni meri gre za potencialno sistemski problem in se ta modus operandi izvaja še v drugih ustanovah.
"Moja zaveza je vedno bila, da če obstajajo tako visoka koruptivna tveganja, in danes vidimo, da obstajajo, je treba temu priti do dna." Če bodo presodili, da ne gre za osamljen primer, temveč za nekaj sistemskega, bodo uvedli izredni upravni nadzor v UKC-ju Ljubljana. A pred tem morajo po ministrovih besedah skupaj z vodstvom narediti natančno analizo, ali gre za primer enega zdravnika ali več zdravnikov, ki so po isti metodologiji opravljali samoplačniške operacije. Odprli smo Pandorino skrinjico in zdaj je ključno, da sistem resetiramo, je povedal.
Kaj je bilo nedopustno?
V Odmevih je minister podal še nekaj dodatnih pojasnil, kaj je po njegovem mnenju v primeru Bošnjaka nedopustno. Če zdravnik javni uslužbenec, ki dela v javnem zdravstvenem zavodu neko operacijo opravi samoplačniško, mora biti od prvega do zadnjega stika s pacientom razvidno, kaj je bilo narejeno, račun mora izdati javni zdravstveni zavod in zdravnik mora biti za delo plačan. Če pride pacient do tega zdravnika prej, in pod predpostavko, da ima zdravnik ustrezna dovoljenja, je treba ravno tako vse zapisati, izdati uradni račun v Sloveniji in plačati davek, je naštel. "Pacient mora biti od A do Ž seznanjen s celotnim postopkom, tudi ko gre za samoplačnike," je poudaril.
Več v videoposnetku ministrovega nastopa v Odmevih.
Pripravili bodo navodila za obračunavanje samoplačniških storitev
Napovedal je, da bo ministrstvo za zdravje pripravilo enotna navodila, kako naj se samoplačniške storitve v zdravstvu opravljajo. "Želim si, da bi najpozneje od novega leta imeli jasna navodila za opravljanje samoplačniških storitev v javnih zdravstvenih zavodih na vseh ravneh. Tudi glede tega, kakšna je cena, koliko mora ostati zavodom, kako si sredstva razdeli kader in kdaj se opravljajo pregledi ter ekspertna mnenja pred operacijami," je dejal.
Dotaknil se je tudi same višine honorarja, ki ga je Bošnjak zaračunal za podano strokovno mnenje: "Tisti, ki smo v zdravstvu, vemo, da za ekspertno mnenje, ki je napisano na široko in zanj porabimo več tednov, lahko zaračunamo 1000 ali 1500 evrov in od tega plačamo tudi davke." Prav tako je poudaril, da zdravniki, ki so zaposleni v javni ustanovi, ne morejo sami izdati računa za storitev, "zato imamo računovodsko službo".
Pišejo ljudje s podobnimi trditvami o različnih zdravnikih
Minister Bešič Loredan je ob tem pojasnil tudi, da na ministrstvo zdaj dobivajo pisma, ki se nanašajo na različne zdravnike iz različnih javnih ustanov. "Ljudje imajo očitno zdaj vero, da bomo stvarem prišli do dna. A je treba vse preveriti," je dodal in nadaljeval, da bo treba ugotoviti, ali je to "neki modus operandi, ki teče že leta. Potem imamo v slovenskem zdravstvu problematiko, ki jo bo treba ustrezno obravnavati."
Revizijsko poročilo UKC-ja naj bi razkrilo več nepravilnosti pri javnem naročanju
Revizija poslov Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana z dobavitelji zadnjih štirih let, ki jo je izvedlo podjetje Ernst & Young, je po besedah ministra pokazala več kritičnih točk. Dokument je sicer poslovna skrivnost in ga je prejel osebno. Za zdaj je povedal le, da je podjetje Ernst & Young pod drobnogled vzelo postopke izbora dobaviteljev, njihovo ustreznost in ustreznost modela plačevanja ter opredelitev tveganj v sodelovanju z dobavitelji. "Izkazuje se več kritičnih neskladij, ki imajo pomembne posledice za ugled zavoda."
Bešič Loredan je opozoril na oddajo naročil brez javnega naročanja oziroma drobljenje naročil ter oddajanje javnih naročil po zakonskem roku. "Ugotavlja se dosledna neskladnost z usmeritvami zavoda in neobravnava ponavljajočih se vprašanj, kot so manjkajoči zapisi o odpiranju ponudb, manjkajoče naročilnice in prednostne obravnave dobaviteljev pri plačilih," je navedel. Dodal je, da je eno ključnih sporočil revizijskega poročila, da se zelo pogosto predpisi s področja zakona o javnem naročanju ne spoštujejo.
Pod drugo točko pa je izpostavil, da poročilo ugotavlja razkorak med tveganji in kontrolo. "V dobaviteljskih strukturah upravljanja in nadzora se kaže možnost, da so prisotni zaposleni UKC Ljubljana in predvsem je videti izjemno pomanjkljivost analitičnih podatkov," je pojasnil.
Dokument revizijskega poročila po navedbah ministra proučujejo pristojne institucije, tudi KPK, več o izsledkih pa bo ministrstvo za zdravje skupaj z vodstvom UKC-ja pojasnilo v sredo. En del poročila bo verjetno ostal zaupen, je povedal.
Koliko sredstev ministrstvo za zdravje namenja svetovalcem?
Bešič Loredan se je odzval tudi na očitke, da je ministrstvo za zdravje sklenilo pogodbe s svetovalci, ki v skupni vrednosti presegajo milijon evrov. Bešič Loredan je pojasnil, da je ministrstvo od 1. junija 2022 do danes svetovalcem izplačalo 170.000 evrov, v kar so všteti tudi davki in prispevki. Na ministrstvu za zdravje so nam dodatno pojasnili, da je za doslej sklenjene pogodbe predviden milijon evrov, a te pogodbe ne bodo nujno realizirane, zato bo dejansko izplačilo lahko tudi nižje.
Minister Bešič Loredan je dodal, da so na ministrstvu preverili, kako je bilo z izplačili svetovalcem v času prejšnjih ministrov. Predhodni minister za zdravje Janez Poklukar je po navedbah Bešiča Loredana v dobrem letu sklenil 172 pogodb v vrednosti 1.261.000 evrov. Tomaž Gantar naj bi v desetih mesecih sklenil 157 različnih pogodb v vrednosti 1.464.000 evrov, oba ministra sta sicer delovala v vladi Janeza Janše v času epidemije novega koronavirusa. Aleš Šabeder, ki je bil zdravstveni minister v vladi Marjana Šarca, je med letoma 2019 in 2020 sklenil 172 pogodb v vrednosti 1.150.000 evrov, pred njim naj bi Samo Fakin v šestih mesecih sklenil 174 pogodb v vrednosti 980.000 evrov, je navedel Bešič Loredan.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje