Iz Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so za STA sporočili, da potezo zdravstvene politike ocenjujejo kot nesmiselno in nekonstruktivno. "Predstavljanje surovih in nepopolnih podatkov brez poznavanja delovanja zdravstva in njihove ustrezne umestitve in interpretacije bo le okrepilo nezadovoljstvo, tako med izvajalci zdravstvene dejavnosti kot uporabniki zdravstvenih storitev," so poudarili v sindikatu Fides.
Težava predstavljenih podatkov je, da obračunane storitve ne zajemajo vsega dela, ki ga zdravniki opravijo, in popolnoma spregledajo to, ali so bili zagotovljeni osnovni pogoji za učinkovito delo nosilcev zdravstvene dejavnosti. Zato lahko že vnaprej napovemo, da bodo na ta način prikladno orodje za medijske diskreditacije zdravništva in lov na čarovnice, kot smo ga vajeni, so prepričani pri sindikatu.
Podatki ne razkrivajo, kdo je bil zdravniško odsoten ali dela na drugem delovišču
Prav takšni parcialni podatki ZZZS-ja so bili po navedbah Fidesa namreč že zlorabljeni v javnosti in povzročili škodo tako izpostavljenim zdravnikom kot celotnemu zdravništvu. Podatki na primer ne pojasnjujejo, kdo od zdravnikov je bil odsoten zaradi zdravstvenih razlogov, dela na drugem delovišču ali je odsoten zaradi drugih razlogov ter obsega zaposlitve določenega zdravnika pri delodajalcu, ali je bilo za izvedbo zdravstvene storitve na razpolago dovolj podpornega kadra, opreme, dovolj namestitvenih kapacitet zaradi zapiranja oddelkov, so zapisali pri sindikatu.
Prav tako podatki po njihovih navedbah ne pojasnjujejo težavnosti posameznih obravnav ali obravnav, ki so bile odpovedane zaradi neprihoda bolnikov, ki jih je po javno predstavljenih podatkih ministrstva za zdravje 20 odstotkov, oziroma drugih zadržkov.
"V Fidesu smo verjetno edini sindikat, ki že leta zagovarja načelo, da nismo vsi enaki in da je treba nagraditi najboljše. Pozdravljamo vsak korak k preglednosti dela zdravnikov, saj lahko samo pregledne in uravnotežene informacije prikažejo, kako lahko izpeljemo zdravstveno varstvo prebivalstva v državi, kjer po podatkih Evropske komisije manjka 1400 zdravnikov, da bi dosegli evropsko povprečje," so poudarili.
Zato so, kot pravijo, vztrajali, da stroka opredeli standarde in normative zdravniškega dela in s tem visoke ravni strokovne obravnave, ki je lahko edino pristojno merilo spremljanja kakovosti. "Prav ZZZS temu najbolj goreče nasprotuje in vztraja pri preživetem modelu zelene knjige. Zato nam je sistem družinske medicine praktično razpadel," so opozorili.
Zdravniška zbornica:
V Zdravniški zbornici Slovenije poudarjajo, da objava delnih podatkov ne sledi cilju povečevanja transparentnosti in zaupanja v zdravstveni sistem.
Objavljeni podatki so brez konteksta, zato podajajo nepopolno in izkrivljeno sliko, saj ne vključujejo obsega zaposlitve (skrajšanih delovnikov), vrsto odsotnosti z dela, posebnosti v organizaciji dela, na kar v pojasnilih na spletni strani opozarja tudi sam ZZZS, so za STA sporočili z zbornice.
Tako objavljeni podatki po njihovem prepričanju kažejo predvsem na nujnost potrebe po izboljšanju zbiranja podatkov in poenotenju informacijskih sistemov, na kar vseskozi opozarjajo tako v zbornici kot tudi v zdravniških organizacijah. Slike o dostopnosti in kakovosti zdravstvene oskrbe pa podatki še vedno ne dajejo, je opozorila zbornica.
Izkušnje ob v preteklosti objavljenih delnih podatkih ZZZS-ja po njihovih navedbah kažejo, da takšen tip zbiranja in objave podatkov predvsem ne vključuje vsega opravljenega dela zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev, denimo dela na bolniškem oddelku, sodelovanje pri zahtevnejših posegih, konzultacijah, dela v dežurstvu, pedagoškega in razvojno-raziskovalnega dela, vodenja kakovosti ter izobraževanja, ki je potrebno da zdravniki lahko varno in kakovostno opravljajo svoje delo.
Iz tako objavljenih podatkov ni mogoče neposredno sklepati o obsegu opravljenega dela tudi zato, ker se različne storitve namreč evidentirajo in obračunavajo po zelo različnih obračunskih pravilih. "Poleg tega poudarjamo, da ZZZS na podlagi zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju izvajalcem zdravstvenih storitev neposredno ne refundira plač zaposlenih, temveč plačuje za storitve, pri čemer je plača le del cene storitve," so izpostavili.
Zato so v zbornici presenečeni, da se je ZZZS ob vsem tem in vseh opozorilih, ki jih je sam navedel ob objavi podatkov, odločil za javno objavo delnih podatkov še pred njihovim preverjanjem pri izvajalcih, s katerimi bi lahko skupaj odpravil vse naštete pomanjkljivosti.
Na podlagi vsega navedenega vse opozarjajo na izredno previdnost pri interpretaciji objavljenih podatkov.
Iz Osnovnega zdravstva Gorenjske pa so za STA sporočili, da se objavljeni podatki nanašajo na obračunane storitve ZZZS-ja na presečni datum, ki se zaradi popravkov v mesecu lahko še spreminjajo, zato lahko objavljeni podatki o številu obravnav posameznega izvajalca izkazujejo napačno sliko dejansko opravljenih storitev v določenem mesecu.
ZZZS: Podatke lahko interpretirajo le izvajalci zdravstvenih storitev
Iz ZZZS-ja so v torek sporočili, da so iz različnih razlogov, med drugim z namenom večje preglednosti, pa tudi na podlagi mnenja Informacijskega pooblaščenca, začeli javno objavljati podatke o opravljenih zdravstvenih obravnavah poimensko po zdravstvenih delavcih. Podatke lahko celovito interpretirajo le izvajalci zdravstvenih storitev, ki kot delodajalci razpolagajo s podatki o lastni organizaciji dela in kadrih, so ob tem poudarili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje