Nesreča v Melaminu se je zgodila ob 8.37 zjutraj, ko so pripeljano surovino dietilentriamin iz cisterne tovornjaka začeli napačno prečrpavati v Melaminov rezervoar z epiklorohidrinom. Sledila je huda eksplozija, v kateri sta takoj umrla voznik cisterne in Melaminov operater ter trije delavci zunanjega podjetja, ki so v bližini izvajali vzdrževalna dela. Še dva poškodovana so s hudimi opeklinami odpeljali v UKC Ljubljana, kjer pa sta pozneje umrla. Lažje je bilo poškodovanih od 25 do 30 ljudi. Še večjo nesrečo sta preprečila hiter odziv interventnih služb in pomoč Slovenske vojske.
Preiskovalci so do zdaj vzrok za nesrečo delno pripisali človeškemu dejavniku, delno pa neustreznim notranjim protokolom v Melaminu. Februarja letos so kriminalisti na ljubljansko okrožno tožilstvo ovadili štiri fizične in eno pravno osebo, ki jih sumijo storitve kaznivih dejanj ogrožanja varnosti pri delu in povzročitve splošne nevarnosti. Zadeva je trenutno v fazi dopolnitve kazenske ovadbe, nato pa se bo tožilstvo odločilo, ali jo bo zavrglo ali pa bo postopek peljalo naprej.
V podjetju si od nesreče trudijo obnoviti čim več proizvodnje. Trenutno so vzpostavili okoli 50 odstotkov nekdanje proizvodnje, cilj je 80 odstotkov. Preostalih 20 odstotkov, ki jih je predstavljala proizvodnja s epiklorhidrinom, pa na trenutni lokaciji zaradi varnosti ne nameravajo več zagnati. Kot nadomestek načrtujejo postopno uvajanje proizvodnje okolju prijaznih smol. Do zdaj so svojcem umrlih izplačali za okoli 300.000 evrov odškodnin.
Razloge za nesrečo je ugotavljala tudi posebna delovna skupina ministrstva za okolje, ki je pred kratkim o tem objavila poročilo. V njem je ocenila, da so v Melaminu v preteklosti pomanjkljivo ocenjevali nevarnost večjih nesreč, napaka naj bi bilo tudi to, da pred prečrpavanjem nevarnih snovi niso opravljali analiz, s katerimi bi potrdili njihovo pristnost.
V Melaminu si sicer želijo, da bi svojo proizvodnjo iz strnjenega naselja v Kočevju preselili na obrobje občine. V ta namen je trenutno v pripravi dopolnitev študije, v okviru katere proučujejo možne lokacije.
V stranki Vesna pozivajo k ukrepom za preprečevanje industrijskih nesreč
Zunajparlamentarna stranka Vesna ob obletnici nesreče v kočevskem Melaminu in nedavne nesreče v vrhniškem Hamexu poziva k sprejetju obljubljene zakonodaje, s katerimi bi preprečili podobne nesreče v prihodnosti. Koliko nesreč bo dovolj, da pride do prepotrebnih ukrepov, se sprašujejo in pozivajo vlado k ukrepanju.
Kot opozarjajo v stranki, je podpredsednik vlade ter minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec po lanski nesreči v Melaminu napovedal prenovo vlade, a se do danes ni zgodilo nič. Vlado zato pozivajo, naj svojo obljubo izpolni, "sicer bo morala nase prevzeti odgovornost v primeru novih katastrof".
V stranki opozarjajo na zgodovino več okoljsko spornih praks, kjer so podjetja uspešno izigrala okoljske predpise ali so jim te celo prilagajali. "Papir prenese vse in ob spornih dovoljenjih so ali pa podjetja še delujejo in ogrožajo zdravje ljudi ter okolja. Glede na to, da gre za ponavljajoče prakse, je očitno treba posodobiti predpise na način, ki ne bo omogočal tovrstnih zlorab," so zapisali v pozivu.
Opozarjajo, da je v Sloveniji še vsaj 20 tovarn s podobno visokim tveganjem nesreče, kot sta se zgodili v Melaminu in Hamexu.
Nesreča v Melaminu pred letom dni:
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje