Nekdanja odgovorna urednica Informativnega programa TV Slovenija Jadranka Rebernik je v elektronskem sporočilu svojo naslednico, v. d. odgovorne urednice Polono Fijavž, pozvala, naj uporabi svoj vpliv in "ustavi pogrom nad sodelavci". Prav tako bi po njenem mnenju morala prenehati z menjavami, saj je do zdaj, kot je zapisala, "veljalo nepisano pravilo, da je vršilec dolžnosti postavil osnovno ekipo urednikov, druge menjave pa so se izvajale kasneje, v polnem mandatu".
Te odločitve naj bi namreč pripeljale do tega, da se je ena od sodelavk TV Slovenija Valentina Plaskan v torek slabo počutila in je potrebovala zdravniško pomoč. Po besedah Jadranke Rebernik sicer v dveh letih njenega mandata niso imeli težav zaradi politične opredeljenosti ali ideologije, pač pa z delovnimi navadami, množičnimi bolniškimi odsotnostmi, stavko in 'belo stavko', udeležbo na jutranjih sestankih in s pomanjkanjem idej in predlogov.
Z Aktiva novinarjev Informativnega programa Televizije Slovenija so sporočili, da so elektronsko sporočilo nekdanje odgovorne urednice Informativnega programa TV Slovenija Jadranke Rebernik prebrali "z začudenjem". "Pisanje je presenetljivo predvsem zato, ker kolektiv že vsaj dve leti opozarja na preobremenjenost, šikaniranje in nesramne pripombe nekdanje urednice in nekdanjega vodstva RTV-ja, ki so pripeljali do marsikaterega obiska reševalnega vozila v prostorih Kolodvorske 2 ali obiska naših sodelavcev na urgenci. Kolegi in kolegice so zaradi izčrpanosti, slabih delovnih pogojev in podhranjenosti kolektiva med delom v desku omedlevali, a nadrejeni niso ukrepali," so sporočili iz aktiva.
Svoje navedbe so podkrepili z nekaj primeri. Kot so zapisali, je Rebernik kot v. d. odgovorne urednice dolgoletni voditeljici Dnevnika na božični večer leta 2022 poslala elektronsko sporočilo, v katerem jo je obvestila, da oddaje ne vodi več. Tudi dolgoletni uredniki in voditelji Dnevnika in Odmevov so brez pogovora iz elektronskega sporočila s planov dela izvedeli, da so ali umaknjeni ali pa se jim je drastično znižalo število oddaj. "Čeprav je Jadranka Rebernik od nekaterih dobila pisno prošnjo za obrazložitev, jim na sporočilo še do danes ni odgovorila. V uredništvu je bila nekdanja urednica Jadranka Rebernik tudi zelo redko prisotna," so dodali.
Ob tem Rebernik po navedbah aktiva projektov parlamentarnih volitev v Sloveniji ni vodila, kot je to pričakovano, in je voditelje in novinarje puščala v popolni negotovosti. "Dela so jim bila dodeljena tik pred zdajci," so opozorili. Dodali so, da je imela podoben način dela tudi, ko je "večkrat še isti dan sporočila, da bodo na sporedu tudi Odmevi Plus", pri tem pa ob daljšanju oddaje dela ni zorganizirala, temveč je vse prepustila obstoječi ekipi.
Spomnili so še na primer oddaje Tarča, ko je voditeljica v interni komunikaciji odgovorno urednico Rebernik prosila, naj ustavi posege, pritiske zunanjih ljudi na urednikovanje oddaje. "Namesto da bi zaščitila zaposlene pred pritiski nekoga, ki nenehno blati ugled novinarjev in RTV-ja, je interno komunikacijo poslala tistemu, ki blati, Bojanu Požarju. O prošnji je bil obveščen tudi takratni direktor TV Uroš Urbanija, ki ni ukrepal, Bojan Požar pa z žalitvami zaposlenih na RTV-ju nadaljuje še danes," opozarja aktiv.
Po navedbah aktiva Rebernik kljub opozorilom tudi ni reagirala na "šikaniranja zaposlenih nekdanjega direktorja Televizije Uroša Urbanije na družbenih omrežjih, medijih in v internih postopkih". Dodali so, da so takšni napadi povzročili številne stiske zaposlenih. Prav tako se ni odzvala, ko so jo novinarji prosili, naj zaščiti voditeljico, ki je bila žrtev verbalnega nasilja urednika oddaje. "Kljub temu, da je urednik v kazenskem postopku, nekdanja odgovorna urednica ni storila ničesar, da bi voditeljico zaščitila," so poudarili.
Opozorila o neustreznih imenovanjih, cenzuri in padcu gledanosti
V aktivu so opozorili tudi, da je Rebernik za urednico zunanjepolitične redakcije imenovala osebo popolnoma brez tovrstnih izkušenj ali predhodnega ukvarjanja z zunanjo politiko, čeprav ji je redakcija predlagala primerno osebo, ki bi lahko prevzela vodenje uredništva. Očitajo ji tudi, da je v "negotovosti puščala dopisnike v tujini, ki tudi en mesec pred koncem mandata niso vedeli, ali jim bodo mandate podaljšali", s čimer je bilo ob zdravju dopisnikov ogroženo tudi šolanje njihovih otrok.
O profesionalnih standardih in odločitvah pa po oceni aktiva zgovorno govori podatek, da je bila Rebernik na Novinarskem častnem razsodišču obsojena, da je kršila 4. člen novinarskega kodeksa ter da je s spreminjanjem vsebine in pomena enega od prispevkov vanj posegala na način cenzure. "Pod njenim vodenjem je gledanost drastično padla," so zapisali.
Ob tem so v aktivu poudarili, da so "skrajno zadržani do javnega objavljanja novic in še zlasti fotografij ali posnetkov, ki jih kažejo v stiski". "Sodelovanje poklicnih novinark in novinarjev RTV Slovenija v tovrstnem početju ostro obsojamo kot izraz neprofesionalnosti in nekolegialnosti," so poudarili in kolegici ob tem želeli čimprejšnje okrevanje. Izrazili so tudi upanje, da se bo v kolektivu v prihodnje čim bolje počutila.
Fijavž: Na diskriminacijo, napade in mobing kolektiv opozarja že dve leti
V. d. odgovorne urednice Informativnega programa TV Slovenija Polona Fijavž je sporočila, da zdravstveno stisko, v kakršni se je znašla novinarka Informativnega programa TV Slovenija, spremlja "z veliko človeškega in kolegialnega sočutja". Ob tem je zapisala, da jo je "javna objava posnetka novinarke v trenutku očitne zdravstvene stiske izjemno pretresla". "Žal mi je, če se je to zgodilo znotraj hiše in brez njenega privoljenja. Nedopustno je, če se zdravje zaposlenih zlorablja, dostojanstvo vsakega zaposlenega je nedotakljivo," je poudarila.
Opozorila je, da na "zelo slabe pogoje dela, slabo vodenje, diskriminacijo, politične napade, tudi diskreditacije in kolektivni mobing v preteklosti, kolektiv Informativnega programa javno opozarja že skoraj dve leti". Številni zaposleni so bili zaradi izgorelosti več mesecev bolniško odsotni, približno 20 novinarjev je podalo odpovedi delovnega razmerja, zaradi neprofesionalnega kadrovanja in vodenja informativnega programa pa so novinarji tudi razglasili stavko, a njihove zahteve niso bile slišane niti upoštevane, je naštela.
Poudarila je, da so spoštljivi medčloveški odnosi in zaupanje ključni za profesionalno delovanje uredništva in vsakega kolektiva, ki je pri svojem delu soodvisen od dela drugega. Ob tem je napovedala, da bo kot v. d. odgovorne urednice Informativnega programa Televizije Slovenija, če bo prejela večinsko podporo uredništva na četrtkovem izrekanju, "pred tovrstnimi šikaniranji zaščitila vsakega zaposlenega in skupaj z uredništvom poskrbela za normalizacijo".
SDS zahteva nujno sejo o stanju na RTV-ju
Po spremembah na mestih urednikov in voditeljev v Informativnem programu prvega programa Televizije Slovenija medtem v opozicijski stranki SDS zahtevajo nujno sejo odbora za kulturo o razmerah na RTV-ju. V poslanski skupini upravi RTV, ki se je konstituirala avgusta, očitajo izvajanje kadrovskega cunamija, ki sledi "sporni in nedemokratični odločitvi manjšine ustavnih sodnikov, ki so maja letos odpravili zadržanje izvajanja novele zakona o RTV-ju, čeprav o morebitni neustavnosti še niso presodili".
Po njihovem prepričanju je tako mogoče nemočno spremljati proces depolitizacije in osvoboditve RTV Slovenija, kot jo je napovedal premier Robert Golob. V imenu 'osvoboditve' sta bila tako po njihovem mnenju nezakonito odstranjena v. d. generalnega direktorja RTV-ja Andrej Grah Whatmough in v. d. direktorja televizije Uroš Urbanija, pod hudimi pritiski pa da je odstopila tudi odgovorna urednica informativnega programa Jadranka Rebernik in "cela vrsta urednikov". Med primeri so v zahtevi za sklic nujne seje odbora DZ-ja za kulturo navedli v. d. urednika portala MMC Igorja Pirkoviča in urednika notranjepolitične redakcije Martina Nahtigala.
V SDS-u so jih zmotile tudi spremembe na voditeljskih mestih dnevnoinformativnih oddaj. Dnevnika namreč več ne vodita Valentina Plaskan in Nejc Krevs, od vodenja Odmevov se je poslovil Luka Svetina. V. d. odgovorne urednice informativnega programa Poloni Fijavž, ki je to funkcijo zasedla po odstopu Jadranke Rebernik, ob tem očitajo, da je postala "glavna izvajalka neutemeljenih razrešitev". "Ob tem je vedno več zaskrbljujočih informacij o njenem načinu dela z zaposlenimi, saj so se zadnji dogodki izkazali tudi za nedopustne oblike hujših oblik mobinga," so v zahtevi zapisali v SDS-u.
Hkrati menijo, da gre v danih razmerah ne samo za zlorabo pojmov, kot sta depolitizacija in osvoboditev, ampak tudi za "nedopustno ravnanje šikaniranja in poseganja v človekovo integriteto in dostojanstvo". "Glede na to, da se nedopustni in nedemokratični politični pritiski in s tem tudi napadi na svobodo govora, ki jo zagotavlja ustava, stopnjujejo, sklic nujne seje odbora za kulturo ocenjujemo za prioriteto," so še navedli.
Opozicijska stranka predlaga poziv k ustavitvi "neutemeljene čistke"
Članom odbora ob tem v SDS-u predlagajo tudi sprejem več sklepov, s katerimi bi pozvali vodstvo RTV-ja, naj "nemudoma ustavi neutemeljene čistke", ob političnih pritiskih ustrezno zaščiti avtonomijo novinarskega dela in po enakih merilih obravnava vse zaposlene novinarje na RTV-ju. Prav tako predlagajo, naj odbor pozove premierja Goloba, ministre in predstavnike vladnih strank, naj dosledno spoštujejo načela novinarske avtonomije in zakonske določbe ter se ne vmešavajo v delo RTV Slovenija.
Spremembe na uredniških in voditeljskih mestih prvega programa Informativnega programa Televizije Slovenija sicer sledijo odstopu Jadranke Rebernik z mesta odgovorne urednice informativnega programa. Kot so v teh dneh navedli na RTV-ju, so se z njenim odstopom končali tudi mandati področnih urednikov v uredništvu informativnega programa. Do imenovanja nove ekipe bo v. d. urednika uredništva dnevnoinformativnih oddaj Dejan Ladika, medtem ko je do odstopa Jadranke Rebernik to uredništvo vodila Ksenija Koren. Nataša Rijavec Bartha bo v. d. urednice notranjepolitičnih in gospodarskih oddaj, Marta Razboršek pa v. d. urednice zunanjepolitičnih oddaj. Spremembe pa ne predvidevajo odpuščanj, so še zagotovili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje