Velika zmagovalka predčasnih volitev v Srbiji je Vučićeva stranka Srbska napredna stranka (SNS). "Če bi bilo tako, kot so napovedovale raziskave, bi bilo nekje 15 odstotnih točk razlike, 40 odstotkov za SNS in 25 za opozicijsko Srbijo proti nasilju, zdaj pa je na koncu SNS dobil dvakrat več glasov kot opozicijska stranka," je izid komentiral dopisnik RTV Slovenija z Balkana Boštjan Anžin in dodal, da se je s tem uresničila Vučićeva napoved o absolutni večini. Vučiću je po njegovih besedah dejansko uspelo spremeniti volitve v neke vrste referendum o sebi in tega referenduma v tem trenutku ne more izgubiti, saj nima na drugi strani nobenega resnega protikandidata, ki bi lahko šel v dvoboj z njim na televizijo. "On se dejansko ne ukvarja z nasprotniki, hodi po celi Srbiji, nagovarja ljudi, pripoveduje, da je življenje vedno lepše in da še nikoli niso živeli tako dobro kot danes."
Opozicija je razočarana, javnomnenjske raziskave so ji napovedovale višjo podporo. "Opozicija je po mojem pričakovala preveč. V bistvu so računali na teh 185.000 podpisov gibanja Bjelogrlića in intelektualcev, saj so računali, da bo samodejno ta številka glasov pripisana njim. Če bi se to zgodilo, bi bil izid gotovo zelo drugačen. Opozicija je ves čas govorila, da če bo udeležba tam vsaj 5 odstotkov višja kot na zadnjih volitvah, – pa ni bila –, potem bi bil to dejavnik v korist opozicije," je še dodal Anžin. Volilna udeležba je bila okoli 60-odstotna. Anžin ob tem dodaja, da je SNS iz več razlogov nepremagljiv. "Eden glavnih je, da ima Vučić dejansko pod nadzorom, recimo temu, ogromno medijev z državno frekvenco, cel državni aparat."
Novinarji so poročali o številnih nepravilnostih, od kupovanja glasov, vzporednih volilnih imenikov do pritiskov na volivce. Pri volilni kraji naj bi sodelovale tudi institucije, ki si jih je vladajoča stranka podredila. "Zdaj govorimo o vseh teh nepravilnostih, ampak vprašanje je, koliko jih bo sploh dejansko šlo v postopek, da jih bodo preiskali, čeprav imamo posnetke, kako ljudem ponujajo denar, kako se tam zbirajo ljudje iz Republike Srbske. Tukaj je, kot pravim, afera na afero, in vsaka prejšnja afera je v naslednjem trenutku že pozabljena," je dinamiko delovanja opisal dopisnik.
SNS bo, če bo izid na koncu tak, kot so ga želeli, lahko sam oblikoval vlado, a bo najverjetneje vanjo povabil Socialistično stranko Srbije (SPS) Ivice Dačića, dosedanjega koalicijskega partnerja v vladi, ki je prejela 6,6 odstotka glasov. "Verjetno bo Vučić Dačića povabil, ker ga pač vedno povabi. Dačić je sicer že namignil, da se bo očitno poslovil z vrha stranke, da je prišel trenutek, da je treba vodstvo socialistov zamenjati, saj so zdaj znova rezultatsko zgrmeli. Druge stranke, ki so se prebile v parlament, so opozicija, se pravi, Srbija proti nasilju ali pa skrajno zanimive stranke, kot je lista Nada, v kateri je med drugim tudi gibanje za obnovitev kraljevine Srbije. To pač ni neka resna stranka, s katero lahko sklepaš koalicijo."
Največje presenečenje volitev je lista Mi – glas ljudstva, katere nosilec je zdravnik Branimir Nestorović, ki je osvojila 4,67 odstotka glasov. "Razvpiti Nestorović je na prizorišče stopil v času korone, ko je dvigoval prah s svojimi izjavami, kot je bila tista, da lahko gredo zdaj v Italijo nakupovat, ker je izpraznjena, ali pa da je koronavirus najbolj smešen virus na svetu v zgodovini. Vučić je imel težave z njim, ker je imel na eni strani ministrstvo za zdravje, ki je razlagalo o resnosti situacije, na drugi strani pa Nestorovića, ki je bil v tej strokovni ekipi, ki pa se je delala norca iz vsega skupaj," je ozadje največjega presenečanja opisal Anžin. "Na Happy TV, ki je Provučićeva televizija in kjer imajo občasno res bizaren program, so se skupaj našli sogovorniki, ki so jih vabili tja, gre za proticepilce, zagovornike teorij zarote glede letalskih izpustov (chemtrailov), proruske zagovornike, in ustanovili so stranko. Nestorović je sicer dejal, da bi bilo zanje najslabše, da bi se združevali s komer koli, ampak dejstvo je, da bi bila v Beogradu njegova stranka lahko jeziček na tehtnici."
Kot še pravi Anžin, je sicer mogoče, ampak predvsem zelo teoretično, da bi Dačićevi socialisti prestopili, kot so v preteklosti že, na stran opozicije. "Dejstvo je, da so bili zaradi vseh potez v preteklosti med kampanjo deležni protikampanje Vučića, ki je volivcem govoril, da naj pazijo, komu dajo glasove, ker da če jih dajo socialistom, to ne pomeni, da bodo na koncu del Vučićeve koalicije. Tako se je določen delež ljudi, ki so nihali med socialisti in SNS-om, preselil k SNS-u."
Številne zlorabe so se dogajale vedno, zdaj so zaradi družbenih medijev le bolj izpostavljene
V ospredju glavnih razprav danes so volitve v Beogradu, kjer so se pojavili pozivi k ponovitvi le-teh. Tudi tam je slavila Vučićeva lista, opozicija pa zahteva ponovitev volitev na več voliščih, kjer naj bi se dogajale nepravilnosti. Opozicija opozarja, da je vladajoča stranka na volitve pripeljala 40.000 ljudi, ki sploh ne živijo v Beogradu.
Poročilo opazovalne misije organizacije Crta poudarja, da so opazovalci volitev med kampanjo in na dan volitev zaznali več znakov o volilnem inženiringu na volitvah v beograjsko skupščino, kot so manipulacija z volilno pravico in organizirane migracije volivcev z namenom krojenja volilnih izidov v Beogradu. Na petih odstotkih volišč za parlamentarne volitve in na devetih odstotkih volišč za volitve v beograjsko skupščino so opazili nepravilnosti, ki so neposredno ogrozile volilni izid na teh voliščih. Zaradi obsega in vrste zlorab so ocenili tudi, da rezultati volitev v Beogradu ne odražajo volje volivcev, ki tam živijo, in pozvali pristojne k ukrepanju.
Na vprašanje, kako je mogoče, da je prišlo do tako očitnih kršitev, Anžin odgovarja, da to ni nekaj novega. "Mogoče je zdaj pač z vsemi temi družabnimi mediji in vse to dosti bolj izpostavljeno. Volitve je opazovalo skupaj skoraj 5600 opazovalcev, domačih in tujih. Ugotavljajo kršenje volilnega procesa, ampak na koncu tudi vsi ugotovijo, da pa ni bil kršen v tolikšni meri, da bi zdaj lahko govorili, da te volitve niso bile legalne ali legitimne. V Srbiji pač pravijo, da se volitve ne dobivajo z glasovanjem, ampak s štetjem."
Ob tem dodaja, da je SNS izjemno uigran stroj, ki ima 750.000 članov. Eni pritiski so neposredni, drugi posredni. "V Srbiji dobiš službo najlažje, če imaš knjižico vladajoče stranke, v zameno pa se seveda pričakuje, da boš glasoval zanjo. In ne samo to, včasih se od koga pričakuje, da bo zagotovil še recimo pet glasov. In potem morajo oni poslati sliko volilnega lističa in osebne izkaznice. Že na volišču so tudi ljudje iz SNS-a, ki kljukajo, kdo je prišel, ki imajo neke vzporedne imenike in preštevajo glasove," je pojasnil dobro organiziran sistem delovanja stranke.
V povezavi s tem je tudi delno razumljivo, zakaj veliko ljudi in politične elite niso naklonjeni Evropski uniji, "ker vedo, da vse to v primeru članstva ne bo šlo več skozi".
"Vučić se ne bo mogel več izgovarjati na druge"
Vučić je, kar je pokazal izid, alfa in omega srbske politike, je edini, ki ima zadostno podporo in moč, da lahko spreminja stvari. "Absolutna večina pa tudi pomeni, da se ne bo mogel več izgovarjati na druge, zdaj bodo njega držali za besedo. Zdaj se bodo spet pogovarjali o tem, zakaj je Radoičić (nekdanji podpredsednik največje stranke Srbov na Kosovu, ki je oktobra prevzel odgovornost za napad na kosovsko policijo v kraju Banjska) še vedno na prostosti, ali obstaja možnost za njegovo izročitev Kosovu, kar je seveda v Srbiji bogokletna ideja. Potem bo prišel na vrsto Ohridski sporazum, ki ga Vučić ni podpisal, se je pa z njim strinjal," nekaj perečih vprašanj, na katere bo moral odgovoriti Vučić, našteva Anžin.
Na vprašanje, kaj lahko Srbi dejansko pričakujejo po teh volitvah, sogovornik odgovarja, da ne pričakujejo velikih sprememb. "Deklarativno bodo še naprej na poti v Evropsko unijo. Dva pogoja za to pot sta, da se uredi status s Kosovom in da uvedejo sankcije proti Rusiji. Dvomim, da se bo kar koli glede tega spremenilo, še posebej ne Vučićeva stališča, saj jih je izid na volitvah nagradil. Čeprav del srbske politike ravno nasprotno pravi, da je on kriv, da Srbi na Kosovu recimo ne morejo voliti na srbskih volitvah na Kosovu, ampak se morajo voziti v Srbijo in da je v bistvu Kosovo že predal. Vučić je sicer odkrito povedal, da ne bo priznanja Kosova, da ne bo njegovega članstva v Združenih narodih, tako da na neki način se lahko nanj, v narekovajih, zanesejo. Kar govori, tudi uresničuje, sicer pa eno govori za notranjo javnost, drugo pa govori za zunanjo javnost."
Kot pravi, bo večina Srbov raje proti EU-ju, če je za vstop vanj treba urediti status Kosova. Dejstvo pa je, da EU zagotavlja veliko finančne pomoči za Srbijo, ki ostaja besedno pri evropski integraciji. Napovedana prenova železniške proge Beograd–Niš je ocenjena na več sto milijonov evrov, ki jih bo dejansko zagotovil Bruselj. "Evropska unija je v bistvu tista, ki res pomaga Srbiji, ampak tega ne zna skomunicirati. Brez vse te pomoči EU-ja bi bila Srbija v velikih težavah, tako da v bistvu se tudi ne morejo javno odreči tej poti."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje