Dallas je tretjič postal najboljša ekipa Zahoda. Edini naslov v zgodovini kluba je osvojil leta 2011, ko je v finalu premagal Miami. Foto: AP

25-letni Ljubljančan je postal MVP finala Zahoda, prejel je prestižni pokal Magica Johnsona. V velikem finalu, ki se bo začel naslednji četrtek v TD Gardnu v Bostonu, bo zaigral prvič. Irving bo v finalu igral že četrtič, leta 2016 je zadel odločilno trojko na sedmi tekmi finala za edini naslov Clevelanda.

Simultanka Dončića v uvodni četrtini

Dončić je postavil temelje za četrto zmago v konferenčnem finalu, saj je v uvodni četrtini dosegel 20 točk, celotna ekipa Minnesote pa le 19! Zbral je deset skokov, pet podaj in dve ukradeni žogi. Iz igre je zadel 14 od 22 metov, od tega šest od desetih za tri točke.

Dolgoletni voditelj na televizijski postaji TNT Ernie Johnson je opravil pogovor z Dončićem, ki je prejel pokal Magica Johnsona za najboljšega igralca finala Zahoda. Postal je šesti Slovenec, ki se je uvrstil v veliki finale Lige NBA. Foto: AP

Proti Bostonu bo ključna obramba

"Nisem še dojel, da smo se prebili v finale. To je res neverjetno. Zdaj moramo uživati, vsi pa se zavedamo, da potrebujemo še štiri zmage do naslova. Zavedal sem se, da moram zadeti mete v prvi četrtini, potem pa me bodo podvajali in drugi bodo imeli ogromno prostora," je poudaril Dončić, ki je bil gost v studiu televizijske postaje TNT. Shaquille O'Neal je napovedal, da bo Dallas osvojil naslov, ker Celticsom ne bo uspelo ustaviti Dončića.

"V finalu moramo igrati odlično obrambo. Boston je bil najboljša ekipa rednega dela, tudi v končnici je vse tekmece zanesljivo premagal. V finalu želim predvsem uživati," je še dodal najboljši strelec rednega dela Lige NBA.

Sorodna novica "Težka, zelo težka pot, a zdaj smo tu in očitno še nismo končali. Potrebujemo še štiri zmage!"

Irving (14/27 iz igre, 4/10 za tri točke) je bil prav tako neustavljiv. P. J. Washington je dodal 12 točk in sedem skokov, Daniel Gafford pa 11 točk in devet skokov. Na parket se je po poškodbi vratu na tretji tekmi vrnil novinec Dereck Lively ter dosegel devet točk in osem skokov.

Dallas je zadel 55 odstotkov metov iz igre (46/84), tudi met izza črte je bil zelo dober (15/34). Skok so prav tako dobili Mavericksi (45:41).

Towns in Edwards sta se prebudila prepozno

Pri Minnesoti sta po 28 točk dosegla zvezdnika Karl-Anthony Towns (12 skokov) in Anthony Edwards (9 skokov). Večino točk sta dosegla v drugem delu, ko je bila tekma že odločena. Drugi igralci so bili nerazpoloženi. Volkovi so zadeli le 10 trojk v 32 poskusih, iz igre so metali 42-odstotno (38/89).

Dončić popeljal Dallas v veliki finale Lige NBA
Dončić je v prvi četrtini s predstavo, ki je jemala sapo, utišal Volkove. V tej seriji niso glasno tulili, potem ko so izločili prvake iz Denverja. Foto: AP

Prva četrtina: Dončić – Minnesota 20:19

Dončić, ki je prevzel odgovornost za poraz na četrti tekmi v torek, je udarno začel srečanje v Target Centru. V prvih dveh minutah je zadel dve trojki z devetih oz. desetih metrov. Po treh minutah in pol je zbral že 12 točk, Mavericksi pa so si hitro nabrali osem točk naskoka (8:16). Mike Conley je odgovoril s trojko, Gobert pa je s košem in dodatnim prostim metom izenačil na 18:18 sredi uvodne četrtine.

Dončić je silovito odgovoril, najprej je zadel z desetih, nato pa še z osmih metrov. Dallas je nanizal 13 točk zapored. Irving je končal uvodno četrtino s polaganjem po podaji Dončića (19:35). Ljubljančan je dosegel 20 točk v prvih 12 minutah, celotna ekipa Minnesote pa le 19.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Mavericksi z 29 točkami naskoka ob odmoru

Na začetku druge četrtine je Dončić počival tri minute in pol. Dirigentsko palico je prevzel Irving, ki je nanizal šest točk in prednost Dallasa je narasla na 23 točk (23:46). Towns in Edwards, ki sta v prvem polčasu zbrala po 12 točk, sta znižala na 36:52.

Kyrie Irving je stopnjeval formo v letošnji končnici. Foto: AP

Ko se je zdelo, da bodo Volkovi le začeli tuliti, so znova ostali popolnoma brez zob v obrambi. Dončić je zadel še peto trojko v prvem polčasu (v 21 minutah je prispeval 25 točk), Irving pa je dodal 19 točk. Ob odmoru so lahko navijači Minnesoti le zmajevali z glavami. Po štirih izenačenih tekmah v konferenčnem finalu so si njihovi ljubljenci nabrali ogromnih 29 točk zaostanka (40:69).

Volkovom se ni več uspelo približati

Jason Kidd je ob odmoru zahteval, da v tretji četrtini še povišajo prednost. Njegovi varovanci so ga poslušali in drugi polčas odprli z delnim izidom 12:7. Dončić je poskrbel za najvišjo prednost na tekmi (46:82). Minnesoti je v nadaljevanju uspelo malce znižati zaostanek, a po 36 minutah je bila v izgubljenem položaju (73:97).

V zadnji četrtini se razlika ni spustila pod 20 točk. Tri minute pred koncem sta oba trenerja zamenjala celotni peterki in slavje na klopi Dallasa se je lahko začelo.

Kidd: Luka je hitro utišal glasne navijače

"Luka je narekoval ritem v napadu in obrambi v prvi četrtini. Vsi soigralci so mu sledili. Prvi polčas smo odigrali na zares visoki ravni, tudi v tretji četrtini nismo popustili. Ko sta Luka in Kyrie v taki formi, nas je težko premagati. Res smo srečni, da bomo predstavljali zahodno konferenco v finalu," je na novinarski konferenci razmišljal trener Jason Kidd, ki je bil nosilec igre Mavericksov v finalu junija 2011.

"Minnesota je bila samozavestna po zmagi na četrti tekmi. Hitro sem opazil, da so tokrat precej utrujeni. Tokrat je bil res "Luka Magic". To je bila predstava, ki jo je prikazal že pred dvema letoma na sedmi tekmi v Phoenixu. Hitro je utišal glasne navijače, bil je pravi vodja ekipe," je dodal strateg Dallasa.

Edwards: Niti na eni tekmi nismo igrali dobro

"Zgrešili smo veliko odprtih metov. Prevec smo igrali ena na ena že na začetku tekme. Nismo se držali dogovora, igra v napadu je popolnoma razpadla," je bil razočaran trener Minnesote Chris Finch.

"V tej seriji niti na eni tekmi nismo igrali dobro. Proti Phoenixu in Denverju je šlo vse po načrtih, v tej seriji pa met ni stekel," je povedal Edwards.

Anthonyju Edwardsu in soigralcem ni uspelo ponoviti predstav iz serije proti Denverju. Foto: AP

Mavericksi se bodo v tretjem velikem finalu potegovali za drugi naslov

Dallas je šestič igral v konferenčnem finalu in tretjič napredoval do velikega finala. V sezoni 2005/06 so morali Mavericksi po vodstvu z 2:0 v zmagah priznati premoč Miamiju, isto franšizo pa so premagali junija 2011 s 4:2 v zmagah, ko je bil MVP finalne serije legendarni Dirk Nowitzki.

Boston bo naskakoval rekordni 18. naslov

Celticsi bodo naskakovali rekordni 18. šampionski prstan v Ligi NBA. Po letu 1986 so naslov osvojili le še leta 2008. Dve leti zatem so izgubili napeto sedmo tekmo proti LA Lakersom, leta 2022 pa je bil s 4:2 v zmagah boljši Golden State. V letošnji končnici je Boston izgubil le dve tekmi, Miami in Cleveland je izločil s 4:1, v finalu Vzhoda pa je pometel z Indiano in bo imel deset dni odmora do uvodne finalne tekme.

Zahod, finale, peta tekma:
Minnesota (3) – DALLAS (5) 1:4
103:124 (19:35, 21:34, 33:28, 30:27)
Edwards (10/18 iz igre, 4/6 za tri in 9 skokov) in Towns (9/20 iz igre, 1/6 za tri in 12 skokov) po 28, Gobert 9, McDaniels 8, Conley in Anderson po 7, Garza 6, Reid (2/10 iz igre, 0/4 za tri) in Moore po 5; Dončić 36 (14/22 iz igre, 6/10 za tri), 10 skokov in 5 podaj v 37 minutah, Irving 36 (14/27 iz igre, 4/10 za tri), Washington 12, Gafford 11 in 9 skokov, Lively 9 in 8 skokov, Hardy 7, Jones 5, Kleber 3, Powell in Green po 2, Lawson 1.