Podpredsednik vlade Matej Arčon je po srečanju koalicije dejal, da je minister za izobraževanje Darjo Felda izrazil željo, da se vrne v akademske vode. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je prevzel januarja 2023, predtem je bil državni sekretar na dozdajšnjem šolskem ministrstvu.
Premier je po Arčonovih besedah odstop Felde "vsaj na ustni ravni sprejel in tudi že naznanil novo ime". Na vprašanje, ali je bil premier z delom dozdajšnjega ministra zadovoljen, pa je Arčon odvrnil, da bo to povedal sam.
Ministrstvo: Odstop po pogovoru
Z ministrstva za vzgojo in izobraževanje pa so popoldne sporočili, da se je Felda za prenehanje opravljanja funkcije odločil na podlagi več pogovorov s predsednikom vlade Robertom Golobom. Odstopno izjavo je podal ustno.
Po končanem mandatu bo nadaljeval delo na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem, od koder je januarja 2023 tudi prišel na ministrsko mesto.
Znanje med cilji koalicije
Med ministrovanjem se je spoprijemal s kritikami nekaterih stanovskih organizacij zaradi po njihovem mnenju medlega dela in neupoštevanja stroke, z njegovim delom naj ne bi bili zadovoljni tudi nekateri v koaliciji. Zato se je v zadnjem času vse pogosteje ugibalo o njegovi ministrski usodi.
Koalicijske partnerice so sicer med prednostne naloge, o katerih so se pogovarjale na vrhu koalicije pretekli teden, kot "izjemno pomembno" uvrstile področje znanja. Temu bodo, kot je tedaj pojasnil premier, v prihodnjih mesecih namenili dodatno, tako finančno kot zakonsko podporo.
Golob: Kadrovske spremembe za uresničevanje ciljev
Danes (torek) pa so iz kabineta predsednika vlade sporočili, da je premier Golob koalicijskim partnerjem danes "predstavil svojo vizijo kadrovskih sprememb s ciljem, da bo vlada uspešno in učinkovito uresničila zastavljene cilje, ki jih je dorekla na vrhu koalicije pretekli teden".
Presenečenje za koalicijo
Koalicijske partnerje je odstop ministra za vzgojo in izobraževanje Darja Felde nekoliko presenetil. A po besedah namestnice vodje poslancev SD-ja Meire Hot gre za njegovo osebno odločitev in o njej zato ne morejo presojati. V SD-ju sicer pomislekov ali zadržkov glede njegovega dela niso imeli, je pojasnila.
Prav tako nimajo zadržkov do kandidata za novega ministra, direktorja zavoda za šolstvo Vinka Logaja. Verjamejo, da bo kos nalogi in bo nadaljeval delo dozdajšnjega ministra.
Odstop ministra Felde je tudi za Levico nekoliko nepričakovan. Vodja poslanske skupine Levice Matej T. Vatovec razume, da gre za njegovo osebno odločitev. Kot je dejal, je predsednik vlade, kot kaže, našel ustrezno zamenjavo, da bodo projekti na ministrstvu potekali naprej.
Kandidata za novega ministra Logaja bodo v Levici ocenili med postopki v DZ-ju, Vatovec pa meni, da je glede na reference verjetno ustrezen kandidat.
Podobnega mnenja je koordinatorica Levice Asta Vrečko, ki sicer dela dozdajšnjega ministra Felde ni želela ocenjevati. Napovedala je, da bodo korektno sodelovali tudi z novim šolskim ministrom, saj je bistveno, da nadaljujejo pomembne politike na področju šolstva, ki je pred številnimi izzivi.
Vodja poslancev Svobode Borut Sajovic, ki je tudi sveži kandidat za obrambnega ministra, je zadevo komentiral takole: "Gre za, bi rekel, osebne odločitve in pa oseben način vodenja, kar je treba spoštovati, brez dvoma pa je na področju, na katerem je deloval, Felda izjemen strokovnjak."
Odziv opozicije
Odstop ministra za vzgojo in izobraževanje Darja Felde pa je po besedah predsednika NSi-ja Mateja Tonina razumljiv, saj se je v slovenskem šolskem sistemu nabralo veliko težav. "Šolniki opozarjajo, da nam šolski sistem razpada pri živem telesu, učitelji izgubljajo avtoriteto, premalo jih je, kurikulum je neučinkovit," je naštel nekaj težav. Meni, da bo potrebna "nova metla, da stvari in koncepte zastavi na nov način".
Vodja poslanske skupine SDS-a Jelka Godec je na drugi strani odstop Felde označila za manjše presenečenje, kandidat za novega ministra Logaj pa je presenetljiv, saj je "odstopil kot direktor zavoda za šolstvo pred počitnicami, ker se ni strinjal s politiko vmešavanja Tine Gaber v delovanje tega zavoda, danes pa je očitno dovolj dober za ministra".
V SDS-u so danes med kadrovskimi menjavami v vladi pričakovali tudi odstop kar samega predsednika vlade Roberta Goloba zaradi "komisarske sage" ali vsaj odstop ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh zaradi "kršenja več zakonov", je v izjavi za medije še povedala Godec.
Šolniki presenečeni nad odstopom Felde in izborom Logaja
V združenju osnovnošolskih ravnateljev in društvu srednješolskih ravnateljev so nad odstopno izjavo ministra za vzgojo in izobraževanje Darja Felde presenečeni. Poteza Felde je predsednico Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije Mojco Mihelič močno presenetila, prav tako Golobov predlog, da za novega ministra predlaga Logaja, sploh ker je ta napovedal, da se bo s 1. oktobrom upokojil. "Logaj ima dolgoletne izkušnje v vzgoji in izobraževanju, bil je direktor zavoda za šolstvo, tudi nekaj časa na ministrstvu za šolstvo, tako da dobro pozna ta sistem," je dejala in se vprašala, ali nimamo nobenega mladega, nadobudnega človeka z odprtimi očmi, ki bi lahko ob sebi imel izkušene svetovalce s svežimi idejami.
Odstopna izjava Felde je veliko presenečenje tudi za predsednico Društva ravnateljev srednjih šol in dijaških domov Nives Počkar. Ob tem izraža dvom o imenu novega ministra, saj kot članica sveta zavoda za šolstvo ve, da je Logaj dal odstopno izjavo z mesta direktorja in da gre v pokoj. "Svet zavoda je nedavno za novo direktorico zavoda izvolil zdajšnjo državno sekretarko na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje Jasno Rojc, ki potrebuje še soglasje vlade," je pojasnila.
"Odstopna izjava Felde ni presenečenje in je bila pričakovana glede na naša opozorila, da je vodstvo ministrstva preveč pasivno, saj vzgoja in izobraževanje v tej vladi ne prideta do ustrezne veljave in sta stalno v ozadju," je poudaril glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj.
Po presoji Sviza kljub očitni krizi ni bilo od ministra in vodstva ustreznih potez, da bi v dovolj veliki meri zaščitili kakovostno javno izobraževanje, na kar so v sindikatu po Štrukljevih besedah tudi nekajkrat javno opozorili.
Štrukelj sicer ni želel vnaprej komentirati imena, ki se zdaj pojavlja v javnosti kot naslednik Felde. "Smo profesionalna organizacija, ki sodeluje z vsakim socialnim partnerjem, in kdor koli bo minister, bomo pač ta odnos vzpostavili na visoki profesionalni ravni. Počakajmo, da se to zgodi, pa se bomo potem opredelili," je bil jasen Štrukelj.
Ministrstvo: Nujno je zagotoviti ustrezna sredstva
Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so glede omenjenega dogovora koalicije v ponedeljek za Slovensko tiskovno agencijo pojasnili, da si ves čas prizadevajo za prepoznavanje področja vzgoje in izobraževanja kot prioritete pri načrtovanju tako razvojnih strategij kot tudi za zagotavljanje ustreznega obsega proračunskih sredstev. "Ker verjamemo, da bodo vse že uveljavljene kot tudi načrtovane spremembe, o katerih sproti obveščamo javnost, posodobile sistem vzgoje in izobraževanja v Sloveniji in ga s tem ustrezneje opremile za trajnostni razvoj in soočanje z izzivi jutrišnjega dne, je nujno zagotoviti tudi ustrezna finančna sredstva za njihovo implementacijo. Trenutno so zato naši napori usmerjeni predvsem v zagotavljanje stabilnosti financiranja sistema vzgoje in izobraževanja," so pojasnili.
Zamenjal naj bi ga dolgoletni direktor zavoda za šolstvo
Te naloge bodo tako očitno počakale naslednika Felde. Po Arčonovih navedbah bo premier na to mesto predlagal Vinka Logaja, ki od leta 2014 vodi zavod za šolstvo. Aktualni mandat je že njegov tretji, iztekel bi se mu poleti 2026, a je Logaj letos poleti napovedal predčasen umik s te funkcije. Na čelu zavoda ima polna pooblastila še do 30. septembra, medtem pa so se že začeli postopki za razpis za novega direktorja.
Kot je poleti pojasnil Logaj, se je za upokojitev odločil po več kot 43 letih dela v vzgoji in izobraževanju, hkrati pa zanikal navedbe nekaterih medijev, ki so tedaj poročali, da odstopa zaradi političnih pritiskov.
Premier mora ime kandidata za novega ministra najprej uradno poslati v DZ, kjer se bo ta najprej predstavil pred matičnim delovnim telesom. Po poslovniku DZ-ja se mora kandidat za ministra najprej tri dni in najpozneje sedem dni po vložitvi predloga kandidature predstaviti pristojnemu delovnemu telesu DZ-ja, nato pa ga morajo na seji potrditi še poslanci.
Osma ministrska menjava
Z menjavo na čelu ministrstva za vzgojo in izobraževanje bo to sicer že osma menjava v Golobovi vladni ekipi. Z ministrske funkcije so do zdaj odstopili notranja ministrica Tatjana Bobnar, minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan, ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik in ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan. DZ je na Golobov predlog razrešil kmetijsko ministrico Ireno Šinko, obrambni minister Marjan Šarec pa se je s funkcije poslovil po izvolitvi za evropskega poslanca na junijskih evropskih volitvah. Za njegovega naslednika je premier predlagal vodjo poslanske skupine Gibanja Svoboda Boruta Sajovica.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje