Potem ko so v Bruslju prejeli še uradno kandidaturo Marte Kos, je Svet EU-ja v dogovoru s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen pripravil seznam kandidatov za komisarje, ki ga zdaj v pisnem postopku potrjujejo države članice, so sporočili z madžarskega predsedstva Sveta EU-ja. Postopek se bo predvidoma končal drevi.
Zaslišanja se bodo lahko začela, ko bo Evropski parlament od Sveta EU-ja prejel seznam komisarskih kandidatov in vso drugo potrebno dokumentacijo, ki med drugim vključuje opis delovnih nalog prihodnjih komisarjev in njihove izjave o interesih.
Arčon: Kako pomembno vlogo bo imela naša komisarka
Podpredsednik vlade Matej Arčon je povedal, da je vlada soglasno podprla kandidaturo Marte Kos, ki je na tokratni seji vlade predstavila delokrog.
"Dejansko se v tem trenutku niti še ne zavedamo, kako pomembno vlogo bo imela naša komisarka v prihodnji sestavi Evropske komisije. Če pred leti ta resor ni bil toliko pomemben, je ena od ključnih prioritet predsednice Evropske komisije in komisije kot take širitev Evropske unije in resor, ki ga bo Marta Kos pokrivala, zajema tudi obnovo Ukrajine," je po seji vlade pojasnil podpredsednik vlade in dodal, da gre za enega finančno pomembnejših resorjev, "v celotnem mandatu v skupni vrednosti več kot 100 milijard evrov".
Ker zajema tudi obnovo Ukrajine, gre "lahko tudi za izjemno gospodarsko priložnost za naše gospodarstvenike", meni Arčon, ki je tudi najavil, da bo vlada še danes (četrtek) uradno poslala ime komisarske kandidatke v Bruselj.
Arčon je na novinarsko vprašanje komentiral tudi dogajanje na parlamentarnem odboru v sredo zvečer: "Nivo razprave je bil najnižji možen način komunikacije, kar smo seveda že navajeni od SDS-a. Ko Slovenija nastopa na evropskem parketu, kot recimo v športu, je potrebna enotnost. Slovenska demokratska stranka po nekaterih informacijah preko različnih institucij, lahko rečem tudi lobističnih agencij, skuša minirati našo kandidatko. Vemo, da poslanci SDS-a predsednice komisije niso podprli in gre za na neki način prikrito rušenje predsednice komisije, naše kandidatke, s ciljem diskreditirati in rušiti našega predsednika vlade. To so njihova dejanja in njihovo obnašanje."
Podpora parlamentarnega odbora
Parlamentarni odbor za evropske zadeve je v sredo zvečer kandidaturo Marte Kos za evropsko komisarko podprl z devetimi glasovi za in petimi proti. Mnenje odbora sicer za vlado ni obvezujoče, ga je pa potrebovala pred uradnim potrjevanjem kandidature. Po potrditvi na seji vlade bo tako lahko predlog poslan predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen, ki je v torek sporočila, da bo Kos v primeru potrditve pristojna za širitev EU-ja.
Nekdanja veleposlanica je med predstavitvijo na parlamentarnem odboru poudarila, da je resor širitve eden pomembnejših tako za Slovenijo kot Evropsko unijo. Prepričana je, da je to področje, na katerem bodo še najbolj prišle do izraza njene kompetence. "Vedno bom delala v korist blaginje državljank in državljanov, se borila proti socialni izključenosti in diskriminaciji, delala za trajnostni razvoj, ki nikoli ne bo pozabil človeka, in spoštovala bogato kulturno in jezikovno raznolikost, v okviru katere sem zelo ponosna, da je slovenščina eden od 24 uradnih jezikov EU-ja," je dejala.
Opozicija kandidatko že v uvodu zaslišanja pozvala k razmisleku o odstopu
Člani odbora iz opozicijskih strank so bili sicer do kandidatke zelo kritični. Med drugim so ji očitali, da ji za zasedbo takšne funkcije primanjkuje političnih izkušenj. Kandidatko so ob tem opozorili, da bo morala prestati še zaslišanje pred pristojnim odborom Evropskega parlamenta. Poslanec SDS-a Žan Mahnič je tako že v uvodu predlagal, naj se seja prekine, kandidatka za komisarko pa naj v tem času razmisli o morebitnem odstopu od kandidature. Pri tem se je skliceval na članek portala Politico, ki je slovensko kandidatko uvrstil med pet kandidatk in kandidatov, za katere obstaja največja verjetnost, da morda ne bodo dobili zadostne podpore odbora Evropskega parlamenta.
"Vi političnih izkušenj nimate, vsaj ne takšnih, kakršne imajo kandidatke in kandidati preostalih resorjev, na katere so predlagani. Tudi zaradi tega menim, da niste primerni za zasedbo tega mesta," je na seji odbora v sredo ocenil član Žan Mahnič (SDS). Podobno je ocenil tudi vodja poslanske skupine NSi-ja Janez Cigler Kralj pred začetkom seje in dodal, da ne more računati na njihovo podporo.
Kos se z očitki ni strinjala in je presodila, da izpolnjuje vse zahteve, ki jih za kandidaturo predpostavlja lizbonska pogodba – kompetentnost, zavezanost Evropi in neodvisnost. "Imam politične in voditeljske izkušnje iz 35 let dela na različnih področjih – od vlade, gospodarskih združenj, zasebnega sektorja, izkazala pa sem se tudi pri vodenju nevladne organizacije," je dejala v svoj zagovor. Poslanci koalicije so medtem predlog, naj Marta Kos razmisli o odstopu od kandidature, označili za norčevanje iz kandidatke in državnega zbora.
Ostra razprava glede obtožb o sodelovanju z jugoslovansko tajno službo
Med predstavitvijo kandidatke so bile na odboru med poslanci koalicije in opozicije večkrat izrečene ostre besede. Najostrejša je bila polemika pri vprašanju sodelovanja z nekdanjo jugoslovansko tajno službo, kar ji očitajo v opoziciji. Razprava je tako minila tudi ob številnih pozivih predsedniku odbora Francu Brezniku, ki so ga v koaliciji pozivali, naj umiri situacijo in prepreči žaljenje kandidatke. Breznik je sicer k strpni razpravi pozival obe strani.
Marta Kos je na očitke o sodelovanju z jugoslovansko tajno policijo zavrnila. Poudarila je, da nikoli ni bila članica Službe državne varnosti. Ob tem je poudarila, da bi bilo nemogoče, da bi ob morebitnem sodelovanju s tajno službo postala veleposlanica v Nemčiji in Švici.
Kos: "Nikoli nisem imela proruskih stališč"
Na odboru za evropske zadeve so opozicijski poslanci kandidatki očitali tudi proruska stališča. Mahnič je spomnil na njeno izjavo za Žurnal24 iz marca 2022, ki jo je v prispevku o slovenski kandidatki v sredo izpostavil tudi spletni portal Politico, "da je treba na račun Rusije izreči vse kritike, vendar si ne smemo zapirati vrat" in da je imela "Slovenija z Rusijo ves čas dobre odnose, v času vlade Janeza Janše pa smo doživeli premik proti ZDA in oddaljitev od Rusije".
"Nikoli nisem imela proruskih stališč. Navedba v medijih je vzeta iz konteksta in gre za očitno manipulacijo," je v izjavi dan po zaslišanju zatrdila Kos in poudarila, da so avtorji diskreditacije izpustili prvi del njenega odgovora. Kot je poudarila, je ta vključeval tudi navedbo, da je "dejstvo, da je Rusija agresor in da krši mednarodno pravo, dejstvo je, da trpi civilno prebivalstvo in da Rusija laže, ko govori, da civilne ustanove niso tarče. To je vsekakor treba obsoditi."
Kandidatka za komisarko je ob tem poudarila, da je že od začetka vojne na strani Kijeva, ki mu je treba tudi nadalje nuditi podporo. "Verjamem, da je politika širitve najuspešnejša zunanja politika EU-ja, ki prinaša mir, stabilnost, blaginjo in nove možnosti ne le za nove članice, temveč za vse državljanke in državljane EU-ja," je sporočila in ocenila, da je to v geopolitičnem okolju, ko je Rusija neizzvano napadla Ukrajino in s tem vnesla vojno na evropsko celino, še posebej pomembno.
Kot je poudarila, je ta vključeval tudi navedbo, da je "dejstvo, da je Rusija agresor in da krši mednarodno pravo, dejstvo je, da trpi civilno prebivalstvo in da Rusija laže, ko govori, da civilne ustanove niso tarče. To je vsekakor treba obsoditi".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje