Remco Evenepoel je združil olimpijski naslov z naslovom svetovnega prvaka v kronometru. Foto: EPA
Remco Evenepoel je združil olimpijski naslov z naslovom svetovnega prvaka v kronometru. Foto: EPA

46,1 kilometra dolga trasa je bila večinoma ravninska z nekaj krajšimi klanci po polovici preizkušnje. Skupaj so morali kolesarji premagati 413 višinskih metrov. Roglič je bil edini slovenski predstavnik v vožnji na čas.

Primož Roglič je priznal, da še vedno čuti utrujenost s tritedenske Dirke po Španiji, ki jo je letos osvojil četrtič. Foto: Reuters
Primož Roglič je priznal, da še vedno čuti utrujenost s tritedenske Dirke po Španiji, ki jo je letos osvojil četrtič. Foto: Reuters

Tokrat sicer nekdanji olimpijski prvak v tej disciplini ni bil med glavnimi favoriti, vendar je bil v širšem krogu tistih, ki lahko posežejo po kolajnah. 35-letni Zasavec, ki je pred kronometrom dejal, da v preizkušnjo vstopa povsem neobremenjeno, je ob merjenju prvega vmesnega časa za Evenepoelom, ki je kronometer začel zadnji, zaostal za 37 sekund, kar je bil tedaj 11. čas.

Po vzponu na Uetikon am See je zaostajal že 1:15 za Belgijcem, po vratolomnem spustu je nato pridobil dve mesti, njegov zaostanek za Evenepoelom se je sicer povečal za 16 sekund, na 1:35. V zadnjem kilometru je Kisovčana ujel Ganna, ciljno črto sta prečkala skupaj. 55:08 je bil čas slovenskega asa, kar je bilo na koncu dovolj za 12. mesto.

"Vse sem dal od sebe. S tega vidika sem lahko zadovoljen in nasmejan. Rezultat je, kakršen je. Včasih si bolj spredaj, včasih bolj zadaj. Gremo dalje," je takoj po kronometru za Televizijo Slovenija dejal Roglič. "Po pravici povedano, čutil sem še utrujenost od Vuelte. Težko se je bilo priganjati, dajati tisti maksimum ves čas, ki je potreben za kronometer." Pa cestna dirka čez teden dni? "Cestna dirka je neka druga zgodba. Nov izziv. Poskusili se bomo maksimalno in optimalno pripraviti," je še poudaril.

Utrujeni Roglič ostal brez deseterice, Evenepoel drugič svetovni prvak
Filippo Ganna je vrgel rokavico Evenepoelu, a na koncu je moral izjemnemu Belgijcu priznati premoč. Foto: EPA
Filippo Ganna je vrgel rokavico Evenepoelu, a na koncu je moral izjemnemu Belgijcu priznati premoč. Foto: EPA
Avstralcu Jayu Vinu se je nasmihala vrhunska uvrstitev, a je v zadnji tretjini proge grdo padel in močno okrvavljen prečkal ciljno črto. Na koncu je osvojil 5. mesto. Foto: EPA
Avstralcu Jayu Vinu se je nasmihala vrhunska uvrstitev, a je v zadnji tretjini proge grdo padel in močno okrvavljen prečkal ciljno črto. Na koncu je osvojil 5. mesto. Foto: EPA

Naslov svetovnega prvaka je nazadnje osvojil Evenepoel, ki je dobil boj z Ganno. Po spustu je prednost Belgijca zrasla že na 19 sekund, a v zaključku je malenkost popustil, na koncu mu je uspelo ubraniti 6,43 sekunde prednosti za nov velikanski podvig. Imel je sicer težave na startni klančini, tik pred nastopom se mu je namreč snela veriga, a ga to – očitno – ni iztirilo.

"Kar nekaj časa sem potreboval, da sem ujel pravo formo. Dan je bil zame težek. Minuto pred začetkom se je snela veriga, od samega začetka nisem imel na voljo merilca moči. V zadnjih dveh, treh kilometrih sem imel težave, v drugem delu sem se preveč iztrošil. Brez merilca moči je bilo v zadnjih petih kilometrih težko ohranjati hitrost. Ko sem prihajal v cilj, mi je bilo vseeno za prednost, videl sem le, da so moje številke v zelenem, in lahko sem začel proslavljati," je takoj po dirki povedal Evenepoel.

Evenepoel kljub težavam na staru znova osvojil zlato medaljo
Zadnji kilometri SP-ja v kronometru
Težave Remca Evenepoela na startu kronometra
Pogovor z Rogličem po kronometru

Grace Brown olimpijski kroni dodala še naslov svetovne prvakinje

Na ženskem kronometru je slavila Grace Brown. 32-letna Avstralka, ki bo po letošnji sezoni končala kariero, je združila tako olimpijski kot svetovni naslov v vožnji na čas, saj je bila zlata letos že v Parizu. 16,97 je zaostala srebrna Nizozemska Demi Vollering, 56 sekund pa je bila počasnejša bronasta Američanka Chloe Dygert, ki je branila naslov. S četrtim mestom je Nemka Antonia Niedermaier postala svetovna prvakinja med mlajšimi članicami do 23 let.

V soboto sem poskušala vizualizirati, kje na progi pritisniti in kje malce privarčevati. Začela sem malce rezervirano, da sem potipala noge. Na klancu je selektor Uroš potem kričal, to je tvoj teren. Ko sem prišla do jezera, je dejal, tudi to je tvoj teren. Noge so poslušale. Res sem vesela za ta dan.

Urška Žigart

Urška Žigart je na 29,9-kilometrski preizkušnji zaostala tri minute in šest sekund, kar je zadostovalo za 17. mesto. Tri minute in 50 sekund je znašal zaostanek Eugenie Bujak, ki je bila 32. "V soboto sem poskušala vizualizirati, kje na progi pritisniti in kje malce privarčevati. Začela sem malce rezervirano, da sem potipala noge. Na klancu je selektor Uroš potem kričal, to je tvoj teren. Ko sem prišla do jezera, je dejal, tudi to je tvoj teren. Noge so poslušale. Res sem vesela za ta dan," je za TV SLO povedala Žigart. "Na sploh sem se letos izboljšala v vožnjah na čas. Malo drugače pristopam k disciplini. Vedno sem razmišljala, da mi mogoče manjka malo moči ali česar koli. Zdaj pa sem pri vsaki malenkosti malce pridobila. Sem izboljšala in nekako se je začela slika sestavljati. Vedno bolj uživam v disciplini," je še dodala.

"To je bil zelo zahteven kronometer. Na trasi je bilo vsega dovolj, tako klanca, tehničnih odsekov kot ravnine na koncu. Vedela sem, da bo težko. Nisem ravno tipična 'klančarka' in čutila sem, da sem mogoče malo preveč pritiskala na klanec. Vendar sem zadovoljna, dala sem vse od sebe, bila izmučena po vožnji, tako da ne bi mogla dati česa več od sebe," pa je povedala Bujak.

Urška Žigart zadovoljna s 17. mestom na kronometru