Po sojenju prvaku SDS-a Janezu Janši zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti je pred celjskim sodiščem potekal protest Janševih podpornikov proti "skorumpiranemu slovenskemu sodstvu". Janša je na shodu napovedal začetek "upora proti krivosodju". Ob tej priložnosti se je z odvetnikom in strokovnjakom za kazensko pravo Blažem Kovačičem Mlinarjem pogovarjala voditeljica Odmevov Rosvita Pesek.
Kako vidite delo sodišč in postopke proti Janezu Janši? Vztrajno ponavlja, da mu je bila storjena krivica.
Verjamem, da se vsaki stranki, ki ji v nekem postopku ne uspe, zdi, da se mu dogaja krivica. Dejstvo je, da slovensko pravosodje ni brez napak, prav nasprotno, mislim, da obstaja veliko pomanjkljivosti, na katere tudi sam vedno znova opozarjam. Dejstvo pa je, da na takšen način, kot je bilo to izpostavljeno danes pred sodiščem v Celju, kritika ni primerna. Ali je upravičena ali ne v neki njegovi konkretni zadevi, zadevi Trenta, seveda ne morem soditi, ker zadeve ne poznam. Dejstvo pa je, da imajo takšne izjave lahko zelo velik vpliv na splošno javnost, na laično javnost, ki seveda ni seznanjena s konkretnimi vidiki neke zadeve in si lahko poenostavljeno mnenje, tudi napačno, zato lahko zelo hitro ustvari.
Ali imajo sodišča enake vatle – ker za to v resnici pri demokraciji gre – do desnih in nekaterih recimo temu s tranzicijsko levico povezanih politikov, na primer do Zorana Jankovića.
Menim, da a priori sodišča ne odločajo v korist enih ali pa drugih, to bi si upal trditi, da tega na slovenskih sodiščih ni. Dejstvo pa je, to tudi sam opažam, da seveda določeni obdolženci po mojem mnenju doživljajo pred sodišči veliko manj pravičnega sojenja kot drugi. Upal bi si celo trditi, da je za tiste, ki so bolj javno izpostavljeni iz katerega koli razloga, sojenje po navadi – vedno, bi rekel – na neki način težje. Zdi se mi, da bo navaden posameznik, to bo mogoče komu težko razumeti, lažje prišel do pravice, na neki način, kot pa nekdo, ki je javno izpostavljen. Ker o njem si je javnost že vzpostavila neko določeno mnenje in žal moram reči, da to v določenih primerih kar vpliva, vsaj meni se tako zdi, na odločanje sodišč.
Sodniki pravijo, da Janez Janša načrtno ruši avtoriteto sodišč, Janša pa pravi, da je bil današnji dan, današnje zborovanje, šele začetek upora proti krivosodju, ki bo trajal, dokler bo treba. To je pravzaprav neki nevzdržen odnos med sodstvom in prvakom opozicije. Kakšne bodo posledice?
Takšen način kritike je neprimeren, še posebej za nekoga, ki ima takšno politično moč, kot jo ima vodja opozicije. Pa tudi vsebinsko ... to je tako, kot bi nekdo, ki ve, da se dogajajo recimo napake v zdravstvu, da se dogajajo zdravniške napake in da sistem ni popoln, rekel: zdaj se pa ne bomo več zdravili pri zdravnikih v bolnišnicah, ampak bomo šli k vračem. Mislim, da takšen diskurz po mojem mnenju vodi v razpad institucij te države. Pravosodje je ena izmed vej oblasti in vsaka oblast mora biti podvržena kritiki, ampak ta kritika mora imeti primeren način in primerno mesto in mislim, da ulica ni primerno mesto niti način.
Vabljeni k ogledu prispevka v videu spodaj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje