Poškodovani kanal na severu Kosova, ki z vodo oskrbuje dve elektrarni na premog, ki proizvedeta skoraj vso električno energijo na Kosovu. Foto: Reuters
Poškodovani kanal na severu Kosova, ki z vodo oskrbuje dve elektrarni na premog, ki proizvedeta skoraj vso električno energijo na Kosovu. Foto: Reuters

Prst je uperil v Srbijo, kjer najvišji predstavniki, vključno s predsednikom Aleksandrom Vučićem, obtožbe ostro zavračajo.

Policija vse od jutra v nekaj večinsko srbskih občinah na severu države izvaja preiskave v povezavi z eksplozijo, ki je v petek poškodovala kanal, ki dve za energetsko oskrbo ključni termoelektrarni oskrbuje z vodo. Obenem v več krajev na severu Kosova, pa tudi za del Prištine, dovaja pitno vodo.

Prizorišče eksplozije, kjer v betonski steni kanala zeva velika luknja, je danes obiskal Kurti in naznanil, da so izvedli več aretacij. Krivci bodo po njegovih besedah morali odgovarjati pred zakonom.

Že ponoči so sicer ponovno vzpostavili sistem hlajenja v termoelektrarnah in oskrba države z elektriko zaradi začasnih rešitev ni bila motena. S kanalom povezano oskrbo z vodo pa so doslej obnovili na 25 odstotkov, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Kurti.

Kurti je že v petek dejal, da eksplozijo obravnavajo kot teroristično dejanje, kar je danes na podlagi dosedanjih preiskav potrdila tudi policija. Kot poroča dopisnik RTV Slovenija Boštjan Anžin, je kosovska policija izvedla več preiskav in nekaj ljudi pridržala.

Na prizorišču so po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina tudi pripadniki madžarskega kontingenta v Natovi mirovni misiji Kfor, ki varujejo območje, in predstavniki pravosodne misije EU-ja Eulex.

Beograd zavrnil obtožbe kot neutemeljene

Kosovski premier je krivdo za eksplozijo pripisal Srbiji, kjer obtožbe odločno zavračajo. Srbija nedvoumno zavrača kakršnokoli vpletenost v napad na ključen kanal na Kosovu, je med drugim sporočil Vučić. "Take neutemeljene obtožbe imajo namen očrniti ugled Srbije in spodkopati prizadevanja za mir in stabilnost v regiji," je dejal Vučić, medtem ko je več drugih predstavnikov srbske vlade pozvalo k hitri preiskavi, v kateri naj sodelujeta tudi Kfor in Eulex.

Srbski zunanji minister Marko Đurić je obtožbe zavrnil kot namerno zavajanje. Menil je, da bi bile lahko v dejanje dejansko vpletene kosovske oblasti. "Tovrstna uničevalna dejanja so nesprejemljiva in ogrožajo krhko stabilnost, ki jo poskušamo vzdrževati," je še sporočil na omrežju X in dodal, da je šlo za "nesprejemljivo dejanje sabotaže".

Poškodovanje kanala je obsodila tudi stranka Srbov na Kosovu Srbska lista, ki je pozvala k preiskavi misije Nata in EU-ja, Kforja in Eulexa.

Dogodek so kot "napad na ključno infrastrukturo Kosova" obsodile tudi ZDA. Kot je sporočilo ameriško veleposlaništvo v Prištini, pozorno spremljajo razmere in bodo pomagali kosovski vladi pri ugotavljanju krivcev in zagotovitvi njihove odgovornosti.

Tamkajšnji mediji so objavili posnetke prizorišča in dele uničenega kanala. Na terenu je veliko policistov.

Svet za nacionalno varnost, ki mu predseduje Kurti, je zvečer sprejel dodatne varnostne ukrepe na območju kritičnih objektov, kot so mostovi, transformatorske postaje, antene, jezera in kanali. V kraju Zubin Potok kosovska policija izvaja preiskave, policijska prisotnost je okrepljena tudi v kraju Zvečan.

Vodja vodovodnega podjetja Ibar-Lepenci Faruk Mujka je dejal, da je bila v kanal odvržena eksplozivna naprava, ki je poškodovala steno mostu. Dejal je, da mora biti oskrba z vodo zaustavljena, da bi lahko čim prej odpravili težavo.

Pred incidentom je Kosovska policija v petek že napovedala poostren nadzor, in sicer po dveh nedavnih napadih, v katerih so bile ročne granate odvržene na policijsko postajo in občinsko stavbo na severu Kosova, kjer živijo Srbi. Ni jasno, ali so dogodki povezani.

Kurtijeva vlada želi ustaviti delovanje vzporednega sistema socialnih storitev in političnih uradov na severu Kosova, kjer živijo večinoma Srbi.

Eksplozijo obsodila tudi Evropska unija

Visoki zunanjepolitični predstavnik Unije Josep Borrell je pozval k preiskavi in se zavzel za odgovarjanje storilcev pred pravosodjem. "Gre za prezira vredno dejanje sabotaže na kritični civilni infrastrukturi Kosova, ki s pitno vodo oskrbuje znaten del prebivalcev Kosova in je pomemben del kosovskega energetskega sistema," je v izjavi sporočil Borrell.

Kot je dodal, je EU kosovskim oblastem ponudil pomoč in se o prihodnjih korakih usklajuje s partnerji, lokalno tudi z misijo Nata Kfor.

Eksplozija na severu Kosova