V NSi-ju SDS obtožujejo, da z vladnimi strankami tvori nenačelno koalicijo. Foto: TV Slovenija
V NSi-ju SDS obtožujejo, da z vladnimi strankami tvori nenačelno koalicijo. Foto: TV Slovenija

DZ je na četrtkovem glasovanju sprejel predlog za začetek postopka ustavnih sprememb glede imenovanja vlade, ki bi jo na predlog premierja imenoval predsednik republike, ne več DZ. Ob 65 navzočih poslancih jih je za začetek postopka glasovalo 55, devet proti. Poslanci SDS-a z izjemo Jožeta Tanka prisotnosti niso prijavili.

Ker za potrditev sklepa za začetek postopka sprememb ustave z osnutkom ustavnega zakona v tej fazi na plenarni seji zadostuje dvotretjinska večina navzočih poslancev, medtem ko bo za dejansko uveljavitev sprememb ustave v nadaljevanju postopka potrebna dvotretjinska večina vseh poslancev, je predlog za začetek postopka zaradi poteze SDS-a uspešno prestal prvo fazo.

Sorodna novica DZ sprejel predlog za začetek postopka ustavnih sprememb glede imenovanja vlade

"Naša poslanska skupina se je odločila, da bo danes omogočila nadaljevanje tega postopka – in to čeprav se s tekstom, ki je predlagan, ne strinjamo. Strinjamo pa se z namenom, da se poenostavijo imenovanje vlade, menjave ministrov in s tem hitrejše funkcioniranje izvršilne oblasti," je tik pred glasovanjem na seji pojasnil predsednik SDS-a Janez Janša.

Predlog so podprli poslanci Svobode, SD-ja, Levice, poslanske skupine nepovezanih poslancev in samostojna poslanca Mojca Šetinc Pašek ter Dejan Kaloh in poslanec italijanske narodne skupnosti Felice Ziza. Proti predlogu so bili poleg Tanka le poslanci NSi-ja, ki so bili sicer tudi (so)pobudniki predlaganih sprememb.

Spor na omrežju X med Toninom in Janšo

Ob tem sta se predsednika obeh opozicijskih strank na družbenem omrežju X v četrtek in danes znova spustila v izmenjavo ostrih besed.

Predsednik NSi-ja Matej Tonin je znova poudaril stališče stranke, da leto pred volitvami ustave ne nameravajo spreminjati, še posebej težko to počnejo s koalicijo, ki po njihovem mnenju grobo krši ustavo in poslovnik DZ-ja. "Janez Janša teh ovir naenkrat ne vidi več in bo šel s Svobodo delat ustavne spremembe. Oblikuje se nova ustavna večina 'razuma'," je na omrežju X zapisal Tonin.

V NSi-ju tako SDS obtožujejo, da z vladnimi strankami tvori nenačelno koalicijo. Tonin meni, da bo Janša v prihodnjem letu vladni koaliciji pod vodstvom premierja Roberta Goloba "zagotavljal potrebne glasove za dokončanje mandata in skrbel za discipliniranje nezanesljivih koalicijskih partnerjev".

Hkrati se je vprašal, o čem sta se dogovorila Janša in Golob, da "so poslanci SDS-a v le nekaj urah prišli od nasprotovanja ustavnim spremembam do omogočanja teh".

Janša medtem predsedniku NSi-ja na omrežju X odgovarja, da stvari ne razume. "Najbrž je težko pričakovati od predsednika stranke, ki ima danes trikrat manjšo javnomnenjsko podporo kot ob ustanovitvi, da bo kaj razumel in ne bo pisal takih neumnosti," je zapisal. Kot je dodal, pa so poslancem NSi-ja še pred glasovanjem njihovo postopanje razložili.

Tonin pa odgovarja, da predsedniku SDS-a njihovi stranki ni treba ničesar pojasnjevati. "Boš pa verjetno to moral pojasniti svojim volivcem – slišim, da si povzročil kar nekaj zmede," se je obregnil ob Janšev odziv.

Trditve o padcu javnomnenjske podpore stranki, ki jo vodi, pa je označil za laž. "Drži pa, da smo edini, ki smo politično preživeli sodelovanje v tvojih vladah. Tvoje napadanje in odnos do partnerskih strank žal vodi proti novemu porazu desne sredine in nadaljevanje nesposobnih levih vlad tudi po letu 2026," je svoj zapis sklenil Tonin.