Zunajparlamentarna Slovenska ljudska stranka (SLS) se na izredni volilni kongres leto pred naslednjimi parlamentarnimi volitvami podaja z bremenom neuspeha na lanskih evropskih volitvah in napetih odnosov, ki so zadnje mesece zaznamovali vzdušje v stranki z dolgo tradicijo.

Osrednji del kongresa v Slovenski Bistrici je izbira vodstvenih organov stranke, predvsem predsednice ali predsednika, ki bo stranko popeljal v naslednjo volilno tekmo. Delegati pa bodo volili tudi tri podpredsednike stranke, predsednika glavnega odbora, 10 članov izvršilnega odbora in pet članov nadzornega odbora.

Za vodenje stranke sta se ob aktualnem predsedniku Marku Balažicu potegovali še ljubljanska mestna svetnica Tina Bregant in kandidatka stranke na zadnjih evropskih volitvah Nina Strah. Vendar je ta od kandidature odstopila – kot je zapisala v sporočilu za javnost, se je za to odločila, ker so delegati zavrnili predlog njenega sklepa, da se kongres prekine, dokler izvršilni odbor stranke delegatom ne zagotovi dodatnega gradiva.

Stranka SLS je močna na lokalni ravni na slovenskem podeželju, kjer ima največ županov med vsemi strankami. Foto: BoBo
Stranka SLS je močna na lokalni ravni na slovenskem podeželju, kjer ima največ županov med vsemi strankami. Foto: BoBo

Strah je želela, da izvršilni odbor delegatom preda seznam vseh občinskih odborov z volilno pravico, imena delegatov, ki posamezni odbor predstavljajo, podatke o številu plačanih članarin in datume zadnje plačane članarine po posameznih odborih ter datum ustanovitve odbora in zadnjega volilnega občnega zbora posameznega odbora.

"Tak predlog sem podala, ker so se pojavljale špekulacije o ustanovitvi fiktivnih odborov. Na
tajništvo SLS-a sem že v torek poslala prošnjo, da mi posredujejo, koliko, kdaj in za katere odbore so bile plačane članarine v zadnjih treh mesecih. Odgovora do danes nisem prejela," je zapisala v sporočilu za javnost.

Marko Balažic. Foto: BoBo/Borut Živulović
Marko Balažic. Foto: BoBo/Borut Živulović

Balažic: Imam načrt, kako stranko dvigniti

Balažic, ki je vajeti stranke po zadnjih državnozborskih volitvah prevzel od tedanjega predsednika, sicer tudi enega od soustanoviteljev, Marjana Podobnika, napoveduje, da bo na volilnem kongresu stavil na rezultate dosedanjega dela. "Imam načrt, kako stranko dvigniti še višje. Verjamem, da nas v parlament popelje razvojna koalicija s sorodnimi strankami in da je to način, da se bo glas SLS-a najbolje slišal," je dejal za STA.

Aktualni predsednik stranke verjame, da lahko prepriča članstvo, da mu vnovič zaupa vodenje stranke. "Stranke še nisem vodil na parlamentarne volitve, vodil pa sem jo na lokalnih in evropskih volitvah in obakrat dosegel izide, ki so bili v primerjavi z izidi prejšnjega vodstva dvakrat boljši. Neki recept smo očitno odkrili, kar stranka potrebuje v tem trenutku, so predvsem mir, skupno delovanje in potem trdo delo," je odločen aktualni prvak SLS-a.

Bregant: SLS lahko Slovenijo pripelje v boljše čase

Tina Bregant je pediatrinja in specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine. Foto: BoBo
Tina Bregant je pediatrinja in specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine. Foto: BoBo

Da bo ena poglavitnih nalog novega vodstva vzpostavitev zaupanja, zmožnosti sodelovanja in poenotenja v vrednotah, je prepričana tudi Tina Bregant. Po njenem mnenju vzdušje zadnjih nekaj mesecev v stranki ni dobro. "Imamo določena razhajanja, tudi perilo, ki ni bilo umazano, se je umazalo in se zdaj po nekaterih medijih javno pere. To je škoda, ker je v stranki poleg teh, ki jih je malo, a so glasni, velika večina takih, ki so dobronamerni, si ne želijo razkola in zmorejo delati skupaj," je za STA orisala stanje v SLS-u.

Prepričana je, da lahko stranko popelje na mesto, ki ga je na političnem parketu nekoč že zasedala. "SLS s svojimi sredinskimi vrednotami lahko na demokratičen, do ljudi prijazen način Slovenijo pripelje v boljše čase, ko bo gospodarsko uspešna, čim bolj samozadostna, ko bodo ljudje imeli svojega osebnega zdravnika, otroci se bodo učili v šolah reči, ki jim bodo pozneje prišle prav, in tudi kritičnega mišljenja," meni Bregant.

Nina Strah: Cilj je mandatarstvo

Nina Strah. Foto: X/Slovenska ljudska stranka
Nina Strah. Foto: X/Slovenska ljudska stranka

Velikopoteznih napovedi za stranko prav tako ne skriva tretja kandidatka za predsedniško mesto. "Cilj je mandatarstvo, kratkoročni cilj pa je, da se stranka sestavi, utrdi svojo strukturo in pridobi nazaj vse tiste volivce, ki jih je do zdaj izgubila, okrepi mrežo, spet vzpostavi stik z ljudmi na terenu," je Nina Strah dejala za STA. Prav v prisotnosti na terenu vidi posebnost stranke in jasen znak, da ta še živi.

Ključna cilja stranke v prihodnjih mesecih morata biti dodelava programa in začetek intenzivne kampanje. "Želim si, da se stranka poveže in sestavi res dober program, ker ni druge stranke, ki podpira kmeta. Mi smo tisti, ki moramo vrniti to, kar slovenski kmet je, in njegove zasluge za Slovenijo," je poudarila, med ključnimi temami za stranko pa izpostavila tudi gospodarstvo in socialno državo.

Stranka iz parlamenta izpadla leta 2014

Kandidat, ki mu bodo delegati v soboto poverili vodenje stranke v prihodnjem obdobju, bo sicer pred zahtevno nalogo. Stranki se namreč po letu 2014, ko je izpadla iz DZ-ja, ni več uspelo vrniti na domači politični parket, na lanskih evropskih volitvah pa je izgubila še svojega predstavnika v Evropskem parlamentu.

Podpora niha med enim in dvema odstotkoma

Ostaja pa močna na lokalni ravni. V prvem krogu zadnjih lokalnih volitev leta 2022 je bilo po podatkih Državne volilne komisije izvoljenih 13 županov SLS-a, v drugem krogu pa še dva, nekaj kandidatov je bilo izvoljenih še s podporo stranke, kar pomeni, da ima SLS po skupnem številu izvoljenih županov primat med strankami.

Podpora stranki v anketah javnega mnenja se v zadnjih mesecih giblje med manj kot odstotkom in do največ dveh odstotkov vprašanih.