
Čakajo jih namreč pogajanja o kriterijih za nagrajevanje delovne uspešnosti, dogovoriti pa se morajo tudi o zakonu o plačah in drugih prejemkih javnih uslužbencev za delo v tujini.
"Kar nekaj časa je minilo, odkar se je pogajalska skupina v tako široki zasedbi ponovno srečala, ugotovili smo, da je bilo to tudi nujno potrebno. Obravnavali smo nekaj točk, ena je poročilo delovne skupine za izvajanje sistema prenove plačnega sistema, druga točka je bila kriterij za nagrajevanje delovne uspešnosti in tretja točka razno," je uvodoma, po prvem sestanku predstavnikov vlade in vseh reprezentativnih sindikatov javnega sektorja po uveljavitvi plačne reforme, dejal minister za finance Klemen Boštjančič.
Glede nagrajevanja delovne uspešnosti je minister dejal, da so se s sindikati dogovorili, da bo v roku enega meseca vladna stran predstavila izhodišča, nakar bodo sledili intenzivni pogovori po posameznih stebrih, da bi do dogovora prišlo še letos. "Pogovorov glede nagrajevanja delovne uspešnosti ali pa, če hočete, variabilnega dela plače ne bomo komunicirali z mediji, ker ne želimo, da bi se spet na ta način zapletale stvari. Zaenkrat so pogovori tekli uspešno," je sklenil minister.
V kolikor se bodo do konca leta res uspeli dogovoriti o novih merilih, bi to omogočilo, da se v prihodnjem letu pri variabilnem nagrajevanju uveljavijo predvidene spremembe. Še ena zaveza pa je tudi nov zakon, ki bi urejal plačilo za delo in druge prejemke javnih uslužbencev za delo v tujini, tudi o tem so po ministrovih navedbah govorili na srečanju.
Počivavšek: Dogovorili smo se, kako nadaljevati delo
Predsednik sindikata Pergam Jakob Počivavšek je nadaljeval z besedami, da je bila današnja seja namenjene predvsem postopkovnim dogovorom, kako nadaljevati delo različnih delovnih skupin. Na sestanku so izpostavili tudi precej vprašanj, ki se nanašajo na takšne in drugačne težave, ki jih posamezni sindikati zaznavajo v zadnjih mesecih po prehodu na nov plačni sistem.
V nadaljevanju pogajanj bo po njegovih besedah treba "odpreti" tudi konstituiranje komisije za razlago kolektivne pogodbe za javni sektor, spremembo uredbe o delovni uspešnosti iz naslova prodaje blaga in storitev na trgu itd. "Nekaj je bilo vsebinskih zadev, ki so čakale na to ponovno srečanje, večina stvari pa, kot rečeno, je bila vezana na dogovor o nadaljnjem delu, o rezultatih tega dela bomo poročali, ko bo delovna skupina zaključila z delom in predala rezultate svojega dela v obravnavo krovni pogajalski skupini," je sklenil Počivavšek.
Štrukelj: Čas se izteka, predvolilno leto se bliža
"Kar se konfederacije sindikatov javnega sektorja tiče, je izjemno pomembno kako, na kakšen način, v kakšnem časovnem okvirju, se bodo odvijala ta nova pogajanja o oblikovanju delovne uspešnosti, ki bodo, kot veste, potekala po resorjih in kot je vlada danes napovedala, bo pravočasno pripravila predloge, ti bodo specifični po vsa, za vsak resor posebej, kar je zelo pomembno in seveda mi bi si želeli imeti dovolj časa, da bi lahko resno oblikovali stališča do te delovne uspešnosti," pa je povedal Branimir Štrukelj, predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja.
"Kot veste je vedno zelo, bom rekel, travmatično za zaposlene, kako se oblikujejo kriteriji in merila za dodeljevanje delovne uspešnosti," je opozoril Štrukelj in dodal, da je vlada obljubila, da so bo to zgodilo najkasneje po prvomajskih praznikih do sredine meseca. Po Štrukljevih besedah bodo vzporedno tekla še nekatera druga pogajanja, ki so posledica ločenih dogovorov po posameznih stebrih javnega sektorja.
Bolj kot se bo bližal konec leta, težje bo po Štrukljevih besedah pogajanja ločiti od obdobja, ki nas čaka v začetku prihodnjega leta. "To je predvolilno obdobje, ki bi znalo poseči tudi v te naše razprave, tega si pa ne želim," je Štrukelj opozoril, da se čas izteka.
Prehod v nov sistem spremlja posebna delovna skupina
Učinke prehoda v nov plačni sistem in vprašanja, ki se pojavljajo, je spremljala posebna delovna skupina, v kateri so predstavniki sindikatov in vlade. Ta je več stališč že sprejela in so tudi objavljena na spletni strani ministrstva.
Kot pojasnjujejo na ministrstvu, namreč vseh situacij in izzivov ni bilo mogoče vnaprej predvideti, saj gre za raznolik in kompleksen sistem, v katerem je bilo treba prehod s stare na novo plačno lestvico izvesti za 5000 različnih delovnih mest in približno 188.000 javnih uslužbencev.
Razočaranje nekaterih zaposlenih
Potem ko so javni uslužbenci februarja prejeli prva izplačila po novem, pa so nekatere skupine zaposlenih razočarane. Da so nezadovoljni, je že povedal del zaposlenih iz zdravstva in socialnega varstva. Ob tem pa so se pojavila še nekatera druga vprašanja, kot je recimo t. i. preboj plačnega stropa za posamezno delovno mesto.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje