Bolečine v kolenu med mirovanjem so pogostejše, kot si morda mislite. Lahko so posledica preprostih težav, kot je preobremenitev, ali pa opozorilo na resnejše zdravstvene težave.

Čeprav je stanje pogosto prezrto, je pravočasno ukrepanje ključno za preprečevanje kroničnih bolečin in dolgotrajnejših zapletov!

V sledečem članku bomo raziskali, zakaj se bolečine v kolenu lahko pojavijo tudi med mirovanjem, kako jih prepoznati in kaj lahko storimo, da jih ublažimo. Za nasvet smo se obrnili k strokovnjakov klinike Medicofit, ki so s pomočjo inovativnih pristopov in metod pomagali že mnogim!

Bolečine v kolenu

Koleno je eden od najpomembnejših sklepov v telesu, saj nam omogoča hojo, skakanje in druge aktivnosti, ki vključujejo obremenitev spodnjih okončin. Z vsakodnevnim gibanjem je koleno izpostavljeno številnim obremenitvam, zaradi česar je tudi pogosto tarča poškodb in bolezenskih stanj.

Ali ste vedeli, da skoraj polovica posameznikov starejših od 50 let poroča o bolečinah v kolenu?

Pomembno je razumeti, da se bolečine v kolenu ne pojavijo samo pri intenzivnem fizičnem naporu ali poškodbah. Včasih se lahko pojavijo tudi takrat, ko nismo gibalno aktivni, celo v mirovanju, kar lahko nakazuje na resnejše težave, kot so vnetja, poškodbe sklepnega hrustanca ali druge bolezni.

Ko bolečina postane dolgotrajna ali se ta pojavi brez očitnega razloga, je ključnega pomena, da se pravočasno posvetujemo s strokovnjakom. Zgodnje ukrepanje lahko prepreči poslabšanje stanja in pomaga pri izbiri primerne obravnave!

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Možni vzroki bolečin

Medtem ko so bolečine pri gibanju običajno povezane z mehanskimi obremenitvami in poškodbami, se razlog za bolečine v mirovanju skriva drugod!

Bolečine v kolenu, ki se pojavljajo med mirovanjem lahko kažejo na resnejše zdravstvene težave. Med pogostejšimi vzroki so vnetni procesi, kot je artritis ali degenerativne spremembe, ki ovirajo normalno funkcijo sklepa.

Poleg tega so lahko bolečine povezane s težavami s prekrvavitvijo, kot je periferna arterijska bolezen in nevrološkimi motnjami, kjer pritisk na živce povzroča bolečino.

V kolikor tovrstne bolečine ne jemljemo resno, lahko pride do trajnih poškodb sklepa, zmanjšane gibljivosti ali celo potrebe po invazivnih posegih, kot je operacija.

Bolečine v kolenu med mirovanjem so opozorilo, ki ga ne smemo zanemariti. Hitro ukrepanje in ustrezna rehabilitacija prepreči dolgoročne zaplete in omogoča dobro okrevanje in kakovost življenja!

Dejavniki tveganja

Bolečine v kolenu v mirovanju so rezultat kombinacije različnih dejavnikov, ki prispevajo k njihovemu nastanku. Med najpogostejše dejavnike tveganja spadajo:

  • starost,
  • predhodne poškodbe kolena,
  • prekomerna telesna teža,
  • neaktivni življenjski slog in
  • genetika.
Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Kako poteka diagnostika vašega kolena?

Diagnostika kolena v kliniki Medicofit združuje natančen klinični pregled pacienta na podlagi katerega strokovnjaki načrtujejo ustrezno terapijo.

Celoten postopek se začne z uvodnim pogovorom, preko katerega se zberejo podrobni podatki o pacientovih težavah. Pomembne so tudi informacije o trajanju bolečine, njeni lokaciji in ali jih morda spremlja oteklina, rdečina ali togost.

Pri pacientu je potrebno zabeležiti tudi informacije glede preteklih poškodb, življenjskih navad in morebitnih bolezni, ki bi lahko vplivale na pojav sklepne bolečine!

Sledi temeljit klinični pregled, kjer se oceni gibljivost kolena, občutljivost na določenih mestih, prisotnost otekline, stabilnost sklepa ter morebitne nepravilnosti pri hoji ali drži. Na podlagi opažanj se izvedejo tudi specifični testi, ki omogočajo natančnejšo oceno.

V kolikor obstaja sum na resnejšo težavo, so na voljo tudi dodatne diagnostične preiskave. Pri sumu na vnetje ali okužbo se izvedejo dodatni laboratorijski testi, ki vključujejo analizo krvne slike. Podani rezultati pomagajo potrditi ali izključiti prisotnost sistemskih vnetij.

Specialna fizioterapija Medicofit

Pri obravnavanju bolečega kolena v mirovanju je učinkovita predvsem fizioterapija, ki je v kliniki Medicofit zasnovana na specialen način. Namenjena je lajšanju simptomov in podpori naravne funkcije sklepa, obenem pa pacientom omogoča, da znova prevzamejo nadzor nad svojo gibljivostjo in kakovostjo življenja.

Fizioterapija pomaga pri zmanjšanju neprijetnih simptomov, krepitvi mišic okoli kolena in izboljšanju biomehanike gibanja!

V ospredju je terapevtska vadba, ki sprva vključuje nežne raztezne vaje, ki pomagajo izboljšati gibljivost sklepa in zmanjšati občutek togosti. Gibi so nadzorovani, omogočajo varno raztezanje mehkih tkiv in obenem preprečujejo draženje sklepnih površin.

Postopoma se v program uvedejo še vaje za krepitev mišic, ki podpirajo koleno, pri čemer je glavni poudarek na m. kvadriceps, mišicah zadnje lože ter mečih. Močne mišice zmanjšajo obremenitev na sklep in omogočajo boljšo stabilizacijo pri vsakodnevnih dejavnostih, kot so hoja, vstajanje ali vzpenjanje po stopnicah.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Za zmanjšanje bolečin in vnetja fizioterapevti uporabljajo tudi različne fizikalne agense. Terapija s SIXTUS ultrazvokom je pogosto prva izbira, saj z globinskim segrevanjem mehkih tkiv izboljša prekrvavitev in zmanjša vnetne procese.

V akutnih fazah sta učinkovita tudi SUMMUS laser in WINTECARE tecar. Pri intenzivnejših bolečinah, ki vplivajo na spanec ali splošno kakovost življenja, je lahko dodana tudi lokalna krioterapija, ki s hlajenjem zmanjšuje oteklino in pomirja vnetje.

Poleg omenjenih tehnik fizioterapija vključuje tudi prilagoditve vsakodnevnih dejavnosti. Priporočene so predvsem nizkointenzivne športne aktivnosti, kot sta plavanje ali kolesarjenje, saj omogočata gibanje brez pretiranega pritiska na sklepe.

Svetovana je tudi uporaba opornic za koleno, ki prerazporedijo obremenitev in zmanjšajo bolečine pri hoji ali daljši stoji!

Bolečine v kolenu lahko močno vplivajo na vašo vsakodnevno aktivnost in kakovost življenja, vendar s pravočasno obravnavo lahko preprečite resnejše zaplete in ponovno zaživite brez bolečin. Zaupajte strokovnjakom in naredite prvi korak do boljšega počutja še danes!


VIRI

Hsu H, Siwiec RM. Knee Osteoarthritis. [Updated 2023 Jun 26]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2025 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507884/

Heidari B. Knee osteoarthritis prevalence, risk factors, pathogenesis and features: Part I. Caspian J Intern Med. 2011 Spring;2(2):205-12. PMID: 24024017; PMCID: PMC3766936.

Farrokhi S, Chen YF, Piva SR, Fitzgerald GK, Jeong JH, Kwoh CK. The Influence of Knee Pain Location on Symptoms, Functional Status, and Knee-related Quality of Life in Older Adults With Chronic Knee Pain: Data From the Osteoarthritis Initiative. Clin J Pain. 2016 Jun;32(6):463-70. doi: 10.1097/AJP.0000000000000291. PMID: 26308705; PMCID: PMC4766069.