Pride lahko do sprememb v čeljustni kosti, premikanja zob in sprememb ugriza, otežena je ustna higiena in večje je tveganje za ustne bolezni.

V sodobnem zobozdravstvu je na voljo več načinov nadomeščanja izgubljenih zob. Med njimi so tudi zobni mostički in zobni vsadki ali implantati.

Kaj so zobni mostički?

V primeru izgube enega ali več zob so zobni mostički najpogostejša rešitev. Pomembno je, da so pred izdelavo mostičkov vsi ostali zobje zdravi, brez zobne gnilobe in morebitnih vnetij. Ostali zobje so namreč nosilci mostičkov in le zdravi zobje so tisti, ki lahko dolgotrajno nosijo mostiček.

Za izdelavo mostičkov je potreben večkraten obisk zobozdravnika. Njihova izdelava poteka v več fazah.

  1. Prva faza zajema brušenje. Ko so zobje, ki mejijo na vrzel v zobnem loku, sanirani jih je treba obrusiti in s tem zagotoviti njihovo prileganje bodočemu mostičku.
  2. Sledi faza skeniranja. Zobozdravnik s posebnim dentalnim skenerjem prenese stanje iz ust v računalniško obliko . Na osnovi tega digitalnega skena zobni protetik izdela mostiček. Pacient ob pomoči zobozdravnika izbere barvo in obliko zobnega mostička.
  3. Sledi faza preizkušanja in cementiranje mostička. Ogrodje mostička se mora popolnoma prilegati nosilcem, saj je le tako lahko namestitev mostička uspešna.
Foto: Spletnik
Foto: Spletnik

Mostički so lahko iz različnih materialov. V preteklosti so se uporabljali predvsem kovinski in kovinsko-keramični mostički.mostički. Te dve tehniki pa sta sedaj že malo zastareli saj smo odkrili zircon oksidno keramiko, ki združuje dve najpomembnejši lastnosti materialov za mostičke: so estetski (za razliko od kovin) in izjemno trdni.

Danes smo v zobozdravstvu prišli v obdobje, kjer je večino fiksno-protetičnih nadomestkov izdelanih iz zircon oksidne keramike.

Prednosti zobnih mostičkov:

  • ne zahteva kirurških posegov;
  • pacient lahko do dokončne protetične rešitve pride prej, saj ni potrebe po celjenje kosti;
  • cenejši kot implantati (minimalno oz skoraj nič);
  • namestitev zahteva le nekaj obiskov v nekaj tednih in ne zahteva kirurških posegov.

Slabosti zobnih mostičkov:

  • namestitev zahteva, da se obrusijo okoliški zobi, ki so zdravi.
  • njihova življenjska doba je v povprečju od 10 do 15 let;
  • z njimi se poveča tveganje za nastanek kariesa in vnetji pod mostičkom.

Zobni vsadki ali implantati

Implantat je nadomestek zoba. Gre za titanijev vijak, ki je privijačen v čeljustno kost in se v ustni votlini dopolni z nadgradnjo iz titana in prevleko iz keramike. Predstavlja trajno in varno rešitev v primeru manjkajočih zob.

Vsadki so najpogosteje uporabljeni za nadomestitev enega zoba. Nadomestijo pa lahko tudi več zob ali celo vse manjkajoče zobe v čeljusti. Prav takoso tudi dobra rešitev za stabiliziranje zobne proteze, ko ta ne omogoča normalnega prehranjevanja (se premika).

Za vstavljanje implantata je potreben manjši kirurški poseg, ki se opravi v lokalni anesteziji. Ko je vsadek vstavljen se pokrije z dlesnijo, začasno prevleko ali celilno kapico. Pred nadaljevanjem se mora trdno zarasti s kostjo, običajno to traja dva do tri mesece.

Foto: Spletnik
Foto: Spletnik

Ko je vsadek zaraščen s kostjo sledi skeniranje pozicije implantata ter izdelava keramične prevleke. S pomočjo vijaka se slednja pritrdi na implantat.

Prednosti zobnih implantatov:

  • ne zahteva brušenja sosednjih
  • v primerjavi z mostički daljša življenjska doba;
  • dlje časa ohranjajo naravni videz.

Slabosti zobnih implantatov:

  • večji stroški;
  • dlje časa trajajoč postopek (do 6 mesecev);
  • gre za kirurški poseg, kjer se lahko pojavijo tudi zapleti.

Zobni mostiček ali zobni implantat?

Odločitev med zobnim mostičkom in zobnim implantantom je odvisna od več dejavnikov, vključno s stanjem ustne votline in sosednjih zob, zdravjem dlesni in kosti, finančnim stanjem ter osebnimi preferencami.

  • Zobni mostiček je primernejša izbira za tiste, ki iščejo hitrejšo in cenejšo rešitev brez kirurškega posega. Primeren je tudi za bolnike, ki nimajo dovolj kosti za vstavitev implantata in se ne želijo podvreči dodatnim postopkom, kot je presaditev kosti.
  • Zobni implantat je boljša izbira za tiste, ki si želijo dolgoročne rešitve z naravnim videzom in funkcionalnostjo, brez potrebe po brušenju sosednjih zob. Primeren je za bolnike z dobro ustno higieno in zadostno količino kosti v čeljusti.

Vsekakor dajte pri odločitvi prednost strokovnemu, neodvisnemu mnenju zobozdravnika in se ne odločajte le na podlagi cene.