Platfus oz. plosko stopalo je pogost pojav pri otrocih, ki v večini primerov ne povzroča bolečin in se v prvem desetletju razvoja odpravi spontano!

V primeru, da plosko stopalo postane boleče in togost omejuje gibanje, je potrebna strokovna obravnava, saj v nasprotnem primeru pride do deformacij stopal, kroničnih bolečin v kolenih, hrbtu in težav z ravnotežjem.

Mnogo staršev obravnavo in rehabilitacijo svojih otrok zaupa sodobni kliniki Medicofit, kjer se zavedamo pomena celovitega in strokovnega pristopa k zdravljenju platfusa ter drugih ortopedskih težav. Kakšnim metodam zdravljenja sledimo in zaupamo?

Kaj so ploska stopala in zakaj nastanejo?

Platfus je stanje pri katerem stopalo nima izrazitega notranjega oz. medialnega loka, kar pomeni, da je podplat skoraj v celoti v stiku s tlemi.

Pri otrocih so ploska stopala pogosto normalen del razvoja, saj njihova mišična in vezivna tkiva še niso dovolj razvita. Z razvojem se lok stopala pri večini otrok postopoma oblikuje, pri nekaterih pa plosko stopalo vztraja vse do odraslosti.

Platfus delimo na fleksibilno in togo obliko. Fleksibilni platfus je običajno fiziološki in neboleč, medtem ko je togi platfus pogosto povezan z bolečino in resnejšimi težavami!

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Vzroki za ploska stopala so lahko različni. Pogosto so genetsko pogojena in povezana s šibkostjo mišic, težavami s sklepi in drugimi nevromišičnimi motnjami.

Čeprav ploska stopala pri otrocih pogosto ne povzročajo bolečin ali težav, se lahko pojavi neprijetna bolečina in omejena gibljivost, kar zahteva strokovno obravnavo!

Simptomi in znaki

Pri otrocih so ploska stopala pogosto asimptomatska, kar pomeni, da otrok običajno ne občuti bolečin, nelagodja, njegovo gibanje pa ni omejeno.

Veliko primerov platfusa je nebolečih, saj se stopalo prilagodi s spremembo oblike kosti in raztezanjem vezi!

Na plosko stopalo nas vselej opozorijo nekateri znaki in simptomi, ki jih lahko opazimo pri otrocih. Eden značilnejših je bolečina v predelu stopal in gležnjev, ki je še posebej izrazita po obdobju daljšega gibanja.

Starši pri otrocih hitro opazijo tudi nepravilno ''zvijanje'' stopala navznoter, kar je posledica odsotnosti loka. Včasih se lahko pojavijo tudi bolečine v kolenih, bokih ali hrbtu, saj ploska stopala vplivajo tudi na druge dele telesa.

Možni zapleti ploskih stopal

Neobravnavan platfus lahko privede do številnih resnih zapletov, ki negativno vplivajo na zdravje in kakovost življenja otroka. Sčasoma se tako pojavijo trajne bolečine v stopalih, gležnjih, kolenih in hrbtu, kar omejuje aktivno vključevanje v aktivnosti.

Poleg omenjenih težav otroci s ploskimi stopali tvegajo tudi več možnosti za poškodbe, kot je zvin gležnja, ki zahteva dolgotrajno in kompleksnejše zdravljenje.

Zaradi naštetih posledic je ključno, da se ploska stopala pri otrocih obravnavajo pravočasno s čimer preprečimo nastanek zapletov in poskrbimo za obnovo funkcije.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Pomen zgodnje obravnave za zdrav razvoj otroških stopal

Zgodnja obravnava pri otrocih s platfusom je ključna za zagotavljanje normalnega razvoja celotnega gibalnega sistema. Otroška stopala so še posebej občutljiva, saj so njihove kosti, mišice in vezi še v fazi rasti in oblikovanja.

Z zgodnjim vključevanjem specialnih vaj lahko poskrbimo, da otrok razvije pravilne gibalne vzorce, kar preprečuje nastanek kroničnih bolečin ali deformacij, ki zahtevajo večje posege.

Strokovno vodena fizioterapija tako predstavlja najpomembnejše orodje za zagotovitev zdravega razvoja stopal in preprečevanje težav, ki bi lahko vplivale na slabše izide v prihodnosti.

Kako vašemu otroku pomagamo v kliniki Medicofit?

Ker se v kliniki zavedamo kako pomembno je pravočasno in hitro ukrepanje pri najmlajših, naša obravnava temelji na konservativnem pristopu, ki vključuje celovit program za krepitev mišic stopala, izboljšanje njegove stabilnosti in funkcionalnosti.

Naša fizioterapija je celostna, inovativna in specialna, kar zagotavlja učinkovito rehabilitacijo in podporo pri zdravem razvoju!

S strokovno ekipo fizioterapevtov in kineziologov vsakemu otroku nudimo individualno obravnavo prilagojeno specifičnim potrebam, saj verjamemo, da je pravočasna in ustrezna pomoč za optimalno okrevanje ključna!

Specialna fizioterapija

Fizioterapija se osredotoča na izboljšanje funkcionalnosti stopala ter krepitev mišic in vezi, ki ga podpirajo. Naš cilj ni le obvladovanje obstoječih težav, temveč tudi preprečevanje novih.

Ker so močne mišice ključne za pravilno biomehaniko stopala, fizioterapija vključuje različne vaje za aktivacijo specifičnih mišičnih skupin. Pacienta naučimo vaj kot je dvigovanje na prste ali hoja po notranji in zunanji strani stopala.

Prav tako ima pri otrocih s platfusom velik pomen raztezanje ahilove tetive in plantarne fascije, kar pomaga zmanjšati napetost ter omogoča boljšo gibljivost.

V sklopu terapije se posvetimo tudi ravnotežnim in koordinacijskim vajam, ki so zasnovane na način, da otrokom pomagajo izboljšati stabilnost in poravnavo stopal. Svetujemo stojo na eni nogi ali hojo po različnih površinah, kar omogoča razvijanje občutka za ravnotežje in koordinacijo.

Pri obravnavi platfusa ima veliko vlogo tudi izbira ustrezne obutve, ki mora medialnemu loku nuditi zadostno podporo.

V kombinaciji z gibalno terapijo v kliniki uporabljamo tudi različne masažne tehnike, ki pripomorejo k večji gibljivosti gležnja in zmanjšanju mišične napetosti!

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Pravočasna obravnava je ključna za preprečevanje dolgoročnih težav in zagotavljanje zdravega razvoja stopal. Ker vašemu otroku privoščite le najboljše, v specialni kliniki Medicofit termin rezervirajte še danes!


Viri

Carr JB 2nd, Yang S, Lather LA. Pediatric Pes Planus: A State-of-the-Art Review. Pediatrics. 2016 Mar;137(3):e20151230. doi: 10.1542/peds.2015-1230. Epub 2016 Feb 17. PMID: 26908688.

R, A., Malar, A., J, H. in G, S. (2021). The cause and frequency of PES Planus (Flat Foot) problems among young adults. Asian Journal of Medical Sciences, 12(7), 107–111. https://doi.org/10.3126/ajms.v12i7.35410

Rome, K., Ashford, R. L. in Evans, A. (2010). Non-surgical interventions for paediatric pes planus. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD006311.pub2

Franco, A. H. (1987). Pes Cavus and Pes Planus. Physical Therapy, 67(5), 688–694. https://doi.org/10.1093/ptj/67.5.688