Poškodba ulnarnega kolateralnega ligamenta (UCL) prvega metakarpofalangealnega sklepa palca običajno nastane ob padcu, ko je palec zaradi udarca ali obremenitve v iztegnjenem položaju ali obrnjen navzven.
Neustrezno zdravljenje poškodbe lahko vodi v kronično nestabilnost sklepa in povzroči trajne težave pri izvedbi dejavnosti, oslabi oprijem in poveča tveganje za dolgotrajno bolečino v sklepu.
Za dolgoročno ohranitev stabilnosti in funkcionalnosti palca je tako pomembna zgodnja in specialna fizioterapija. Vas zanima kako za vašo hitro vrnitev k aktivnemu življenju poskrbijo v eni najbolj znanih klinik fizioterapije v Sloveniji?
Kaj je smučarski palec?
Smučarski palec je ena pogostih poškodb zgornje okončine pri smučarjih med katerimi predstavlja skoraj tretjino vseh poškodb roke.
Gre za poškodbo ulnarnega kolateralnega ligamenta (UCL), vezi na notranji strani palca v metakarpofalangealnem sklepu. Do poškodbe pride ob nenadnem iztegu in zasuku palca navzven, kar se najpogosteje zgodi ob padcu s smučarsko palico v roki.
Poškodba lahko obsega delno natrganino ligamenta ali celo popolno rupturo, v hujših primerih pa se lahko pojavijo tudi zlomi in poškodbe drugih ligamentov!
Nestabilnost sklepa in oslabelost oprijema lahko resno ovirata funkcijo palca, kar vpliva na opravljanje vsakodnevnih aktivnosti in povečuje tveganje za dolgotrajno bolečino in kronične težave.
Morda vas bo presenetilo, da poškodba UCL ni značilna samo za smučanje, temveč je pogosta tudi pri drugih športih z žogo.
Mehanizem poškodbe
Mehanizem poškodbe smučarskega palca vključuje prekomerno silo, ki povzroči nenadzorovano odmikanje palca od dlani (v radialno smer). To vodi v razteg ali pretrganje ulnarnega kolateralnega ligamenta (UCL) v metakarpofalangealnem sklepu, ki je ključen za njegovo stabilnost.
Najpogostejši vzrok poškodbe pri pacientih je padec s smučarsko palico v roki pri katerem palica deluje kot vzvod, ki prekomerno obremeni notranjo stran sklepa palca.
Stopnje poškodbe
Ali ste vedeli, da poškodbe ulnarnega kolateralnega ligamenta (UCL) razvrščamo v tri stopnje, odvisno od resnosti nastale poškodbe?
Pri 1. stopnji gre za manjšo poškodbo, kjer pride do drobnih raztrganin vlaken ligamenta, vendar ta ostane cel. Sklep je stabilen, bolečina pa običajno obvladljiva. To je najblažja in najpogostejša oblika poškodbe.
V 2. stopnji je del ligamenta poškodovan, kar lahko povzroči rahlo raztezanje vlaken. Čeprav je ligament še v celoti ohranjen, je stabilnost sklepa nekoliko zmanjšana, pojavi se lahko tudi blaga oteklina.
Najhujšo obliko poškodbe opisuje 3. stopnja pri kateri je ligament povsem pretrgan. Pogosto pride do pretrganja na mestu pritrditve ligamenta na proksimalno falango in v večini primerov zahteva kirurško zdravljenje.
V kliniki Medicofit za vsako obliko poškodbe poskrbijo z natančno prilagojenim programom zdravljenja s čimer pacientom omogočijo popolno in kakovostno okrevanje!
Pomen zgodnjega zdravljenja
Akutna poškodba smučarskega palca zahteva pravočasno in strokovno obravnavo, saj lahko neustrezno zdravljenje vodi v resne dolgoročne težave. Brez ustreznega zdravljenja obstaja tveganje za kronično nestabilnost sklepa in težave z oprijemom, kar oteži vsakodnevne aktivnosti in kvalitetno udejstvovanje v šport.
Zgodnja in ustrezna obravnava omogoča potrebno stabilizacijo sklepa in zmanjša tveganje za zaplete!
Kako prepoznati poškodbo?
Na poškodbo smučarskega palca opozarjajo nekateri znaki in simptomi, zaradi katerih se večina ljudi tudi odloči za obisk klinike Medicofit!
Najpogosteje se poškodba kaže z bolečino, občutljivostjo in oteklino na notranji strani palca, zlasti ob ulnarnem kolateralnem ligamentu (UCL). Bolečina se lahko razširi tudi na sprednjo ali zadnjo stran dlani, intenzivnejša pa je ob pritisku ali gibanju palca.
Sklep je pogosto tudi otečen, lahko pa se pojavijo tudi podplutbe, ki nakazujejo na notranje krvavitve. Značilen simptom je tudi občutek nestabilnosti sklepa, saj palec postane "ohlapen", oprijem predmetov pa postane otežen in boleč.
Pri kliničnem pregledu se terapevt osredotoči na oceno stabilnosti metakarpofalangealnega sklepa, pri čemer preveri prisotnost nestabilnosti med gibanjem palca.
Ob sumu na hujšo poškodbo kot je zlom je nujno opraviti tudi rentgenske posnetke, s čimer izločimo morebitne zlome prve metakarpale ali proksimalne falange.
Za oceno stopnje poškodbe UCL je ključna tudi stabilnost sklepa, ki jo testiramo z obremenitvijo palca v ekstenziji. Premik večji od 30 stopinj kaže na večjo poškodbo ligamenta, medtem ko manjši premik običajno pomeni, da je ligament še vedno intakten.
V kliniki Medicofit poskrbijo za specialno obravnavo poškodbe smučarskega palca, saj njihovi strokovnjaki hitro in natančno ocenijo stopnjo poškodbe ter zagotovijo najustreznejše zdravljenje!
Specialno zdravljenje s fizioterapijo
Obravnava smučarskega palca je ključnega pomena pri obnovi funkcionalnosti dlani in preprečevanju dolgoročnih težav. Poškodba običajno zahteva večstopenjsko zdravljenje, kjer ključno vlogo igra fizioterapija.
V začetni fazi poškodbe, ko je prisotna še oteklina, je glavni cilj terapije zmanjšanje vnetja in preprečevanje dodatnih zapletov. Pacietna spodbujamo predvsem k ohranjanju gibljivosti zapestja in sosednjih sklepov.
Ko je sklep dovolj stabilen in gibljiv, se terapija osredotoči na krepitev mišic, ki podpirajo poškodovani ligament in s tem zagotavljajo stabilnost palca. Specializirana terapevtska vadba krepi mišice in vezi okoli zapestja ter izboljšuje celotno funkcijo sklepa!
V kliniki Medicofit se rehabilitaciji poškodb zapestja posvečajo celostno z uporabo naprednih terapevtskih metod in tehnik!
Poleg naprednih vaj specialisti klinike v svoje delo vključujejo tudi manualno terapijo s katero izboljšujejo gibljivost ter zmanjšujejo bolečino v zapestju. Pri zdravljenju uporabljajo tudi inovativne instrumentalne aparature, kot sta ultrazvočna krio terapija SIXTUS in HiTOP bioaktivacija, ki spodbujata regeneracijo tkiva.
Ker se v kliniki Medicofit zavedajo pomena dobre preventive, vsem pacientom svetujejo uporabo kakovostnih zapestnih opornic. Te dodatno stabilizirajo sklep in učinkovito zmanjšujejo tveganje za nove poškodbe med športnimi aktivnostmi.
Zdravljenje smučarskega palca se zaključi, ko pacient doseže dovoljšnjo moč in gibljivost za povratek v šport, kar se običajno zgodi po 12 tednih terapije!
Preventiva pred poškodbo
Za zmanjšanje tveganja poškodb pri smučanju strokovnjaki klinike Medicofit svetujejo, da posamezniki razmislijo o smučarskih palicah z inovativnimi ročaji brez trakov, ki omogočajo večjo svobodo gibanja in zmanjšujejo možnost poškodb zapestja in dlani.
Za preventivo dodatno priporočajo tudi posebne ortoze ali opornice, ki zagotavljajo boljšo stabilnost in učinkovitejšo zaščito pred prisilno radialno deviacijo MCP sklepa palca.
Ne tvegajte svojega zdravja – zaupajte strokovnjakom klinike Medicofit, ki vam bodo pomagali na poti do varnih in brezskrbnih športnih užitkov. Naredite prvi korak k učinkoviti preventivi in okrevanju že danes!
VIRI
Fricker, R. in Hintermann, B. (1995). Skier??s Thumb: Treatment, Prevention and Recommendations. Sports Medicine, 19(1), 73–79. https://doi.org/10.2165/00007256-199519010-00006
Anderson, D. (2010). Skier’s Thumb. Australian Family Physician, 39(8), 575–577. https://search.informit.org/doi/10.3316/informit.267458651054223
Hintermann B, Holzach PJ, Schütz M, Matter P. Skier’s thumb—the significance of bony injuries. The American Journal of Sports Medicine. 1993;21(6):800-804. doi:10.1177/036354659302100607
Rettig, A. C. in Wright, H. H. (1989). Skier’s Thumb. The Physician and Sportsmedicine, 17(12), 65–75. https://doi.org/10.1080/00913847.1989.11709930
Harding, P. in McKeag, L. (1995). Skier’s thumb: a literature review. Australian Journal of Physiotherapy, 41(1), 29–33. https://doi.org/10.1016/S0004-9514(14)60420-7