Tendinitis predstavlja vnetje tetiv in se običajno pojavi zaradi preobremenitve ali ponavljajočih se gibov, najpogosteje pa prizadene ramena, komolce, zapestja in kolena. Nezdravljen tendinitis lahko postane kroničen in vodi v dolgotrajne bolečine in večje omejitve gibljivosti.
Na srečo se tovrstnim zapletom lahko izognemo že brez potrebe po operaciji, saj konzervativne metode uspešno obvladujejo bolečine in preprečujejo kronične težave!
Na najpogostejše odgovore glede tendinitisa tokrat odgovarjajo strokovnjaki klinike Medicofit, ki veljajo za ene vodilnih klinik s področja fizioterapije. Vas zanima kako so z njihovim specialnim pristopom pomagali že mnogim pacientom s težavami v zapestju?
Kaj je tendinitis?
Tendinitis, znan tudi kot vnetje tetive, je stanje, ki nastane zaradi prekomerne obremenitve ali ponavljajočih se gibov, ki preobremenijo tetive. Tetive povezujejo mišice s kostmi in omogočajo pravilno in nemoteno našega gibanje telesa.
Tendinitis se tradicionalno pripisuje ponavljajočemu naprezanju tetive, kar povzroči mikropoškodbe. Pogosto se predpostavlja, da so poškodbe povzročene zaradi napačne tehnike treninga ali nepravilne uporabe opreme.
Ko pride do prekomerne obremenitve, tetive postanejo razdražene ali vnete, kar privede do bolečine, otekline in omejene gibljivosti prizadetega področja.
Tendinitis je pogost pri športnikih, še posebej tistih, ki se ukvarjajo z aktivnostmi, ki vključujejo ponavljujoče se gibe ali udarce, kot so tek, tenis, dvigovanje uteži in plavanje.
Tendinitis zapestja je pogost predvsem pri ljudeh, katerih delo vključuje neoptimalne gibe rok in zapestij, kot je npr. pisarniško delo, vrtnarjenje ali drobna ročna dela.
Ali ste vedeli, da se tendinitis najpogosteje pojavlja na območju ramen, komolcev, kolen, zapestij, prstov in pet, saj so ti pogosto izpostavljeni naprezanju in prekomernim gibom?
Stanje v večini povzroča bolečino vzdolž prizadete tetive, ki se običajno povečuje ob gibanju ali telesni aktivnosti. Tetiva na dotik postane občutljiva, ob drugem pa se pojavita tudi oteklina in pordelost.
Kako prepoznati tendinitis zapestja?
Da je prišlo do prevelike obremenitve tetive, nas opozarjajo različni simptomi, ki jih je pomembno pravočasno prepoznati!
Med glavnimi znaki tendinitisa zapestja je bolečina v zapestju, ki se začne postopoma, najprej ob določenih gibih. Bolečina se sčasoma stopnjuje in postane stalna, kar vpliva na izvedbo vsakodnevnih aktivnosti.
Zaradi vnetja in preobremenitve tetive postane prizadeto prodročje na dotik tudi precej občutljivo, kar pacienti pogosto opazijo že pri manjših pritiskih na zapestje. Bolečina se poveča tudi ob dvigovanju predmetov ali tipkanju.
Poleg bolečine je značilen tudi pojav otekline, ki je posledica vnetnega procesa, ki se dogaja v prizadeti tetivi. Koža okoli zapestja je na otip tudi toplejša kot običajno.
Pacienti klinike Medicofit pogosto poročajo tudi o težavah glede izvedbe vsakodnevnih nalog, kot so pisanje, kuhanje ali držanje predmetov, saj je gibljivost zapestja zaradi vnetja zmanjšana.
Kako poteka zdravljenje?
Zdravljenje tendinitisa je usmerjeno v lajšanje bolečin, zmanjšanje vnetja in spodbujanje celjenja tetive. Celoten proces zahteva kombinacijo zdravil, fizioterapije in v nekaterih primerih naprednejših medicinskih postopkov.
Tendinitis je do določene mere mogoče obvladovati že s preprostimi ukrepi, kot so počitek, hlajenje področja, protibolečinska zdravila in nežne raztezne vaje. Le ti pogosto zadostujejo za lajšanje blagih simptomov in preprečevanje poslabšanja stanja.
V pomoč so kreme z analgetiki, ki jih nanesemo neposredno na kožo prizadetega tkiva, kar lajša bolečine. Tudi kortikosteroidne injekcije učinkovito zmanjšajo vnetje in bolečino, vendar niso priporočljive za dolgotrajno zdravljenje.
Pri kroničnih vnetjih tetiv je obetavno zdravljenje s plazmo, bogato s trombociti (PRP), kjer se iz pacientove krvi pridobljeni rastni faktorji injicirajo v prizadeto območje.
Celjenje tetive je lahko dolgotrajno in lahko traja od nekaj tednov do več mesecev, odvisno od resnosti stanja.
Poleg omenjenih metod je v ospredju tudi fizioterapija, ki s ciljanimi vajami pomaga krepiti mišice, zmanjšuje obremenitev tetive ter jo pripravi na vsakodnevne obremenitve.
Sodobna fizioterapija klinike Medicofit
Dobra novica je, da je operacija pri tendinitisu zapestja redko potrebna, saj je v večini primerov nastale težave mogoče zdraviti s konzervativnimi metodami. Kirurški poseg je običajno rezerviran za primere, ko manj invazivne metode ne prinesejo zadostnega olajšanja simptomov.
Glavni cilj fizioterapije pri zdravljenju tendinitisa v zapestju je zmanjšanje bolečin in obnova normalne funkcionalnosti!
V začetnih fazah zdravljenja, ko sta bolečina in vnetje najizrazitejša, je pomembno zmanjšanje akutnih simptomov, pri čemer sta učinkovita WINTECARE tecar in SUMMUS laserska terapija. Le ti spodbujata prekrvavitev, izboljšata mikrocirkulacijo in pospešita presnovo v celicah.
Ko se vnetje umiri, se terapija osredotoča na obnovitev gibljivosti in krepitev mišic. Ključne so raztezne vaje, ki povečajo fleksibilnost zapestja in preprečujejo togost. Nežno raztegovanje mišic na notranji in zunanji strani podlakti pomaga povrniti polno gibljivost.
Poleg tega je pomembno postopno vključevanje vaj za krepitev oslabljenih mišic, ki podpirajo zapestje. Te vaje stabilizirajo zapestje in pripomorejo k izboljšanju delovanja celotnega mišično-tetivnega sistema.
Ali ste vedeli, da imajo pomembno vlogo zi. ekscentrične vaje, ki se osredotočajo na nadzorovano podaljševanje mišic pod obremenitvijo?
Ob koncu rehabilitacije je pomembno nadaljevati z vajami za preventivo, katerih se pacienti v kliniki naučijo pod taktirko izkušenih fizioterapevtov in kineziologov z večletnimi zikušnjami.
Zakaj bi še naprej odlašali z rehabilitacijo? Čeprav lahko pri blažjih simptomih tendinitisa veliko storite sami, je strokovna pomoč ključna za popolno okrevanje in preprečevanje ponovitev. Obiščite kliniko Medicofit, kjer vam bomo s ciljno usmerjenimi vajami, najsodobnejšimi terapijami in strokovnim vodenjem pomagali pridobiti na moči, gibljivosti in zaupanju v vaše gibanje!
VIRI:
Armstrong, T. J., Fine, L. J., Goldstein, S. A., Lifshitz, Y. R. in Silverstein, B. A. (1987). Ergonomics considerations in hand and wrist tendinitis. The Journal of Hand Surgery, 12(5), 830–837. https://doi.org/10.1016/S0363-5023(87)80244-7
Is tendinitis an inflammatory disease initiated and driven by pro-inflammatory cytokines such as interleukin 1ß? (2013). Histology and Histopathology, 28, 955–964. https://doi.org/10.14670/HH-28.955
Almekinders, L. C. in Temple, J. D. (1998). Etiology, diagnosis, and treatment of tendonitis: an analysis of the literature: Medicine& Science in Sports & Exercise, 30(8), 1183–1190. https://doi.org/10.1097/00005768-199808000-00001
Zhou Y, Wang JH. PRP Treatment Efficacy for Tendinopathy: A Review of Basic Science Studies. Biomed Res Int. 2016;2016:9103792. doi: 10.1155/2016/9103792. Epub 2016 Aug 16. PMID: 27610386; PMCID: PMC5004020.
Aro, A. A., Perez, M. O., Vieira, C. P., Esquisatto, M. A. M., Rodrigues, R. A. F., Gomes, L. in Pimentel, E. R. (2015). Effect of C alendula Officinalis Cream on A chilles Tendon Healing. The Anatomical Record, 298(2), 428–435. https://doi.org/10.1002/ar.23057
Paavola M, Kannus P, Järvinen TA, Järvinen TL, Józsa L, Järvinen M. Treatment of tendon disorders. Is there a role for corticosteroid injection? Foot Ankle Clin. 2002 Sep;7(3):501-13. doi: 10.1016/s1083-7515(02)00056-6. PMID: 12512406.