Akcijo ob izdatni pomoči prostovoljnih potaplačev organizirata potapljaška zveza Bios in podjetje Profectus. Odzvali pa so se tudi hrvaški minister za morje, turizem, promet in razvoj Božidar Kalmeta, ki je dejal, da podpira tovrstne akcije, obljubil pa je tudi finančno pomoč.
Ministrstvo je poleg tega prepovedalo sidranja na ogroženem območju, ker se alga nenadzorovano širi prek sider, ki algo zagrabijo na dnu in premeščajo na drugo mesto.
Alga človeku ni nevarna
Alga ubijalka Caulerpa taxifolia, ki uničuje rastlinski in podmorski svet, je mutant tropske alge (Caulerpa taxifolia; Alga Monaco), registrirana pa je bila leta 1984 v Monaku, na Hrvaškem pa pri Malinski in kasneje na drugih območjih. S folijo so potapljači prvi dan pokrili 80 kvadratnih metrov morskega dna v Vali Ferandini pri hotelu Helios v Starem Gradu. Alga, ki sicer za človeka ni nevarna, je razširjena na več kot 50 hektarih, edini učinkoviti način za njeno uničenje pa je ruvanje ali pa pokrivanje s folijo.
Ukrepi pristojnega ministrstva
Poleg tega bo hrvaško ministrstvo za kmetijstvo predlagalo prepoved ribolova na krajih, kjer se je pojavila omenjena alga ubijalka in vladi predlagala, naj v proračunu zagotovi denar za čiščenje in preprečevanje širjenja alge v tem zalivu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje