"To pomlad sem v Bangladešu na lastne oči videl, da zahtevajo posledice podnebnih sprememb več pozornosti," je dejal danski minister za razvoj Flemming Møller Mortensen, ki je napovedal sklad za odškodnine.
"Zelo nepravično je, da morajo najrevnejši na svetu najbolj trpeti posledice podnebnih sprememb, h katerim so najmanj prispevali," je dejal. Po njegovih besedah je čas za dejanja, ne zgolj besede.
Dansko zunanje ministrstvo je po poročanju portala Euronews sporočilo, da bo 35 milijonov kron namenjenih organizaciji v Frankfurtu, ki subvencionira zavarovanja v revnejših državah.
Dodatnih 32,5 milijona kron bo šlo za "strateška partnerstva s civilno družbo, ki se ukvarja s škodo in izgubami zaradi podnebja". Poseben poudarek bo na afriški pokrajini Sahel, ki se razteza po Sahari.
25 milijonov kron bo namenjenih "strateškim prizadevanjem" v podporo pogajanjem pred novembrsko konferenco ZN-a o podnebnih spremembah COP27.
Zadnjih 7,5 milijona kron pa bo Danska dala civilnodružbenim akterjem, ki v državah v razvoju izboljšujejo odpornost proti učinkom podnebnih sprememb.
V svojem nagovoru Generalne skupščine je generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres države po svetu pozval, naj obdavčijo novonastale dobičke proizvajalcev fosilnih goriv in denar usmerijo v države, ki trpijo posledice podnebnih sprememb. "To je temeljno vprašanje podnebne pravičnosti, mednarodne solidarnosti in zaupanja," je dejal.
Do zdaj sta denar za ta namen obljubili le Škotska in belgijska pokrajina Valonija, a nista članici ZN-a. Danska je tako prva članica ZN-a, ki je obljubila takšno financiranje.
Pred novembrskim vrhom ZN-a nekatere države, ki so najbolj izpostavljene posledicam podnebnih sprememb, pozivajo k vzpostavitvi mehanizma za izplačevanje nadomestil zaradi škode. Na lanskem vrhu COP26 so največji onesnaževalci, kot so ZDA in EU, nasprotovali vzpostavitvi ločenega sklada za reševanje tega vprašanja.
A potreba po pomoči državam zaradi škode, ki jo povzročajo posledice podnebnih sprememb, ni bila nikoli bolj očitna, poroča Euronews. K tej pomoči poziva tudi Pakistan, kjer so nedavne poplave prizadele 33 milijonov ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje