Raziskave kažejo, da je za pridelavo palmovega olja, ki se uvozi v EU, namenjenih približno milijon hektarjev površin v tropskih predelih. Od celotne uvožene količine se 46 odstotkov uporabi v proizvodnji biogoriv. V nekaj letih je bila zaradi agresivnega kmetijstva in gozdarjenja uničena več kot polovica indonezijskega deževnega pragozda, ki je bil nekoč tretji največji na svetu.
Evropski poslanci pozivajo Evropsko komisijo, naj sprejme ukrepe, da bi se do leta 2020 v proizvodnji biogoriv postopno opustila uporaba tistih rastlinskih olj, katerih pridelava ima za posledico krčenje tropskih gozdov.
Zavzemajo se tudi za enoten evropski sistem certificiranja palmovega olja, ki bi zagotovil, da na evropski vrh prihaja le palmovo olje, proizvedeno na trajnosten način. Pred uvedbo tega sistema pa bi moral EU po mnenju poslancev razmisliti o različnih carinskih stopnjah, ki bi odražale resnične stroške proizvodnje.
Evropski parlament predlaga komisiji, naj izboljša sledljivost palmovega olja, ki ga uvažajo v EU.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje