Novico je objavila francoska ministrica za gradnjo stanovanj in življenjsko okolje Emmanuelle Cosse, s čimer so v Parizu potrdili hude nepravilnosti v omenjeni jedrski elektrarni Fessenheim. Ministrica iz vrst stranke Zelenih se je tako odločno odzvala na pozive Nemčije k zaprtju jedrske elektrarne, potem ko so mediji razkrili, da so bile posledice prekinitve delovanja jedrske elektrarne aprila 2014 veliko hujše, kot je bilo predstavljeno v javnosti.
Agencija za jedrsko varnost prikrila dogodke
Po mnenju nemškega ministrstva za okolje je sporna jedrska elektrarna prestara, da bi še lahko obratovala. Francoska agencija za jedrsko varnost (ASN) je v petek v odzivu zatrdila, da ni razloga za zaprtje. Raziskovalci Süddeutsche Zeitunga in javne televizije WDR so v petek objavili poročilo, kjer so označili dogodke 9. aprila 2014 za "eno najbolj dramatičnih jedrskih nesreč, ki so se zgodile v Zahodni Evropi".
Reaktor ustavili z dodajanjem bora
Ugotovitev temelji na internem poročilu francoskega ASN-ja, ki je bilo poslano vodstvu elektrarne v Fessenheimu, v pokrajini Alzaciji ob meji z Nemčijo in Švico. Iz poročila in odgovora nanj je razvidno, da prizadetega jedrskega reaktorja niso mogli ustaviti po predvidenem postopku, saj so se gorivne palice zataknile. Na koncu so reaktor prisilno ustavili z dodajanjem bora v komoro.
Po oceni jedrskih strokovnjakov gre za prvo tovrstno zaustavljanje v sili z borom v Zahodni Evropi. Skrb vzbujajoče je, da dejanskega poteka incidenta ni bilo v uradnem poročilu ASN-ja niti za francosko vlado niti za Mednarodno agencijo za jedrsko varnost (IAEA).
Reaktorja ležita tudi na tektonski prelomnici
Jedrska elektrarna Fessenheim deluje od leta 1977 in ima dva reaktorja, s čimer je najstarejša delujoča jedrska elektrarna v Franciji. Aktivisti že dlje časa opozarjajo, da bi jo morali zaradi starosti in njene lege - leži namreč na tektonski prelomnici - zapreti, pri tem sta za zaprtje močno pritiskali tudi sosednji Švica in Nemčija.
V 10 letih zaprtje polovice reaktorjev
Francija pridobi več kot 75 odstotkov električne energije iz jedrskih elektrarn, ki skupaj premorejo kar 58 delujočih reaktorjev. Zaradi tega Francija velja za vodilno zagovornico jedrske energije v svetu in tudi izvoznico opreme za jedrske elektrarne. Francoska socialistična vlada se je lani poleti sicer zavezala, da bo do leta 2025 ustavila 24 jedrskih najstarejših reaktorjev, delež jedrske elektrike pa bo padel na polovico vseh francoskih potreb po električni energiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje